İstanbul için kar alarmı

İstanbul’da İBB Afet İşleri Dairesi Başkanlığı (AKOM) tarafından kar alarmı yapıldı. AKOM’un Meteoroloji Merkezi tarafından İstanbul’da kar yağışı için uyarı verilerek vatandaşları kar fırtınası, buzlanma ve don olaylarına karşı uyarıda bulunuldu.

AKOM, hava tahmin raporunu paylaştı. İstanbul’da Pazar ve Pazartesi günleri havanın kar yağışlı olması beklendiği tahmin ediliyor. Hava sıcaklığı hafta sonu ve Pazartesi günü en düşük 2, en yüksek 5 derece olacak.

Kar yağışı İstanbul’u etkisi altına alıyor

İstanbul’da Pazar ve Pazartesi günleri karla karışık yağmur ve kar yağışı bekleniyor. Kar yağışının özellikle Pazar günü akşam saatlerine etkisini arttırması ve gece boyunca devam etmesi bekleniyor. İstanbul’da AKOM’un son değerlendirmelerine göre hafta sonu havanın soğuk olması bekleniyor.

Yapılan açıklamada, “İstanbul başta olmak üzere Marmara Bölgesi genelinde hafta sonu Balkanlar üzerinden gelmesi beklenen soğuk ve yağışlı havanın etkili oması bekleniyor. Bu nedenle hali hazırda mevsim normalleri altında seyreden sıcaklıkların 2-4°C daha azalacağı, beraberinde il genelinde yağış geçişlerinin yaşanacağı tahmin ediliyor. Cumartesi yağmur şeklinde görülecek yağışların, Pazar günü karla karışık yağmur, akşam saatlerinden itibaren kar şeklinde etkili olacağı, Pazartesi öğle saatlerine kadar yerel kuvvetli kar yağışı geçişlerinin yaşanabileceği öngörülüyor.” denildi.

En güncel hava durumu raporlarına göre İstanbul’da bu geceden itibaren başlayacak kar yağışı Pazar akşamı ve Pazartesi günleri de gün boyu etkisini devam ettirecek. Kar yağışlı hava rejiminin en az üç gün daha sürmesi beklenirken, ardından yeni bir hava rejimi ile beraber yerini çok bulutlu bir havaya bırakacak. Hava sıcaklığı gece saatlerinde hissedilir şekilde düşecek.

Turuncu ve Sarı alarm ne anlama gelir?

Meteoroloji’nin uyarılarında yer alan turuncu alarm için MGM’den yapılan açıklamada, “Hava durumu tehlikelidir: Tahmin edilen meteorolojik hadise sıklıkla görülmemektedir. Hasar ve kayıpların oluşması muhtemeldir. Çok tedbirli olmalı, güncel meteorolojik koşullar ve tahminler takip edilmelidir” denildi.

Aynı açıklamada sarı alarm için de “Hava durumu potansiyel tehlikelidir: Tahmin edilen meteorolojik hadise olağandışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunmalıdır” denildi.