Kartal’da hava kalitesi ne durumda? Kartal’da hava kirliliği alarm veriyor

İstanbul Kartal’da 2023 yılı Ocak ayının ilk haftasında ölçülen hava kalite değerlerine göre, ilçedeki hava kirliliği seviyesi alarm veriyor. Havadaki partikül madde 2.5 ve 10 seviyesi, belirli günlerde olması gereken maksimum sınırın üstüne çıktı.

Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı verilerine göre, Ocak ayının ilk haftasında havası en kirli ilçelerden biri de Kartal oldu. Kartal’da 2023 yılı Ocak ayının ilk haftasında HKİ değeri günlük olarak 60’ın üstünde seyrederken, PM2.5 değeri ise 56’yı buldu. DSÖ’nün verilerine göre, sağlıklı bir kentte PM2.5 değerinin 25’i geçmemesi gerekiyor.

Kartal’da hava kirliliği korkunç seviyede

Kartal’da artan gökdelen sayısı ve alışveriş merkezleri ile devasa inşaatların hava kirliliğinde önemli bir etken olduğu düşünülüyor. Verilere göre Kartal’da son 5 yılda hava kirliliği ciddi oranda artmış durumda. İlçenin nüfusu son yıllarda ciddi şekilde arttı ve kilometre kareye düşen insan sayısı da Türkiye ortalamasına göre oldukça yüksek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstatistik Ofisi’nin çevre raporuna göre de yüksek olması kötü anlama gelen Hava Kalitesi İndeksi’ne (HKİ) göre, Kartal’da ortalama değeri 2015 yılında 40, 2016 yılında 41, 2017 yılında 58, 2018 yılında 47, 2019 yılında 79 ve 2020 yılında ise 70 olarak ölçüldü.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde bulunan Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı’nın Ocak ayının ilk haftasında yaptığı ölçümler sonucunda İstanbul Kartal’daki “Partikül madde 2.5” (PM2.5) olması gereken değerlerin çok üzerinde olduğu anlaşıldı. Dünya Sağık Örgütü‘nün (WHO) belirlediği sınırlara göre, PM2.5 için günlük limit ortalama 10 μg/m3, son 24 saatte ise 25 μg/m3 olarak belirlenmiştir. PM2.5 değerleri Kartal’da yaklaşık olarak 3 kat fazla ölçülüyor ve her gün zehir soluyoruz.

kartal pm10
Kartal'da 72 saatlik PM10 ölçüm verileri
Fotoğraf lisansı: Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı

Belediye ve devlet kurumları acil koduyla harekete geçmeli

Kartal ölçüm istasyonunda 31 Aralık 2022’de HKİ değeri 70.8, PM2.5 ise 56,2 μg/m3 ölçüldü. Aynı değer sırasıyla; 1 Ocak 2023’te HKİ 67.4 ve PM2.5 51.1 μg/m3, 2 Ocak 2023’te HKİ 63.3 ve PM2.5 50.3 μg/m3, 3 Ocak 2023’te HKİ 63.4 ve PM2.5 47.6 μg/m3 olarak ölçüldü. DSÖ’ye göre PM2.5 değerlerinin 25’in üstüne çıkmaması lazım.

Kartal’da hava kirliliği inanılmaz derecede. Sanayi kuruluşlarının ve fırınların bacalarının belediye tarafından acil olarak denetlenmesi gerekiyor. Yaz aylarında sahilde restoranlardan yayılan mangal dumanından bahsetmiştik. Ayrıca bazı otomobillerin egzozlarından simsiyah dumanlar çıkarak Kartal’ın caddelerinde gezdiklerine şahit oluyoruz. Devletin bu duruma acil olarak önlem alması gerekiyor.

kartal hava kalitesi
Kartal'da 7 günlük hava kalitesi ölçüm verileri
Fotoğraf lisansı: Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı

Kartal’da zehirli havadan dolayı kanser olma riski var

Kartal’da Ocak ayında yapılan ölçümlere göre PM2.5 seviyesi 40-60 μg/m3 arasında ölçüldü. Bu ölçümler, 24 saatlik ortalamanın 3 katından fazla olduğundan dolayı korkunç bir boyutta dikkat çekiyor.

Kartal’da yaşayanlar Ocak ayının ilk günlerinden bu yana soludukları hava ile her türlü hastalığa yakalanma riski ile karşı karşıya. DSÖ verilerinin çok üstünde olan hava kirliliği nedeniyle vatandaşların sağlıkları tehlike altında.

PM2.5 seviyesindeki artışlar çok tehlikeli

Vücudun tarafından havadan süzülen büyük partiküllerin akciğerlere ulaşması önlenir, ancak özellikle egzoz dumanı gibi petrol yakıtları ile ilişkili olan 2.5 mikrondan ince partiküller bu sistemi aşabilir.

Yapılan araştırmalara göre her 1 metreküplük hava kütlesindeki 10 mikrogramlık (µg/m3) ince partikül artışının, kardiyopulmoner ve akciğer kanseri mortalitesindeki artış ile ilişkili olduğu tahmin edilmektedir.

Hava kirliliğini beraber önleyebiliriz

Hava kirliliğinin en büyük sebebi olarak otomobiller öne çıkıyor. Hava kirliliğini önlemek için trafiğe ne kadar az otomobil çıkarsa o kadar iyi olur. Bunun için kısa mesafelerde, semt içi ulaşımda yürümeyi, yakın ilçelere giderken de toplu ulaşımı kullanmayı tercih etmekte fayda var. Isınma amaçlı soba yakmak yerine daha kalın giysiler ve battaniye kullanarak havayı kirletmemeye özen gösterilebilir.

Ayrıca vatandaşlık görevi olarak yaşadığınız yerlerdeki kamu kurumlarına hava kirliliğini önleme konusunda baskı yapabilirsiniz.

Hava kirliliğini önlemede kamu kurumlarına çok büyük görev düşüyor. Fırın ve restoran gibi büyük bacaları olan yemek üretim yerlerinde baca denetlemeleri sıklaştırılmalı.

Özellikle ana caddelerden geçen otomobiller özel ekipler tarafından izlenerek egzozlarından siyah dumanlar çıkan araçlar yakalanarak trafikten men edilmeli. Sadece Kızılay Bulvarında bile her gün egzozundan soba borusu gibi siyah dumanlar çıkan araçlara tanık olduğumuzdan bahsetmeyeceğim.