Kartal Meydanı’ndaki kırmızı demir geçitler gizemini koruyor

2016 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından Kartal Meydanına yapılan demir bloklar, merak uyandırmaya devam ediyor. Yıllardır alanda bulunan demir blokların ne işe yaradığı ve neyi amaçladığı, gizemini koruyor.

İBB tarafından 2016 yılında Kartal Meydanında yapılan son büyük düzenlemede, meydana 2 sıra boyunca devasa demir geçitler monte edildi. Kapı tarzında yapılan demir blokların ortasından yürüyerek geçilebiliyor. Blokların rengi kırmızı olurken, iki sıra halinde oldukları görülüyor.

kartal meydani kirmizi gecit 1
2024
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

Kartal Meydanındaki kırmızı geçitler

Kartal Meydanına yapılan blokların gerçekte ne işe yaradığı ve bu kadar masraf yapılarak neden yapıldığı bilinmiyor. Görenler Kartal Meydanındaki kırmızı demir blokların neyi simgelediğini merak ediyor.

Peki gerçekten Kartal Meydanındaki demir bloklar neyi ifade ediliyor? Kartal Meydanındaki kırmızı geçitlerin ne olduğu henüz bilinmiyor. Kartal Meydanı’ndaki kırmızı demir blokların neden konduğu ve ne amaçlandığı hakkında henüz bir bilgi bulunmuyor.

kartal meydani kirmizi gecit 2
2024
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

İBB Beyaz Masaya Kartal Meydanındaki geçitleri sorduk. Geçitler için kullanılan malzemenin kaç kilogram olduğunu ve birim ücretinin ne olduğunu sorduk. Ancak İBB’den gelen cevapta projenin detaylarını paylaşamayacakları bildirildi.

Star Gate’den esinlenildi

Star Gate filmindeki yıldız geçitlerini andıran geçitler, Kartal Meydanında yapılan demir geçitlere ilham kaynağı olduğu iddia ediliyor. Buna göre, demir geçitlerin konmasındaki ilham kaynağı, bir zamanların efsane sinema filmi Star Gate’deki ışınlanma geçitleri olduğu belirtiliyor.

kartal meydani kirmizi gecit 3
2024
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

Ancak geçitler birebir kopyalanmamış. Kartal Meydanındaki demirlerle Star Gate arasında ufak bir nüans farkı da var. Star Gate’deki geçitler yuvarlak olurken, Kartal Meydanı’ndakiler kare yapılmış.