Yemeksepeti Banabi hakkında bilmeniz gereken her şey

Online market alışveriş platformu Banabi, Yemeksepeti bünyesinde hizmet veren, motosikletli kuryeler aracılığı ile evlere market ürünleri ve sıcak yemek teslimatı yapan bir hizmettir.

Yemek Sepeti, ülke çapında hizmet veren çevrim içi yemek sipariş servisidir. Mobil uygulama ve masaüstü web sitesi üzerinden sipariş verilebilen Yemeksepeti’nin ayrıca Yemeksepeti Banabi adlı bir de kurye teslimat servisi vardır.

Yemeksepeti Banabi kapandı mı?

Yemeksepeti Banabi uzun zamandır ortalıkta olmayan bir marka. Yemeksepeti Banabi aslında kapanmadı, sadece ismi değişti. Yemeksepeti uygulamasındaki market siparişleri 2 Mayıs 2022’den itibaren Yemeksepeti Banabi adı ve logosu ile değil, Yemeksepeti Market adıyla sunuluyor.

Yemeksepeti inceleme

Kullanıcılar, iOS veya Android platformlarındaki Yemeksepeti uygulamasını kullanarak veya bir web tarayıcısı aracılığıyla menüleri, incelemeleri ve derecelendirmeleri okuyabilir, katılımcı restoranlardan yemek sipariş edebilir ve yemek için ödeme yapabilir. Ödeme, Master Card altyapısına kayıtlı bir karttan alınır. Yemekler kuryeler tarafından motosikletler kullanılarak teslim edilir. İsteyenler yemek kartları veya nakit olarak ödeme yapabilir.

Yemeksepeti’nin binlerce restoranla anlaşması bulunuyor. Önemli iş ortakları arasında McDonald’s, Burger King, KFC, Domino’s, Little Caesars, Papa John’s, Komagene, İntiba, Subway ve Pizza Bulls yer alır.

Yemeksepeti’nden yemek sipariş ederken, ünlü Joker İndirimleri elde edebilirsiniz. Joker indirimi elde etmenin hilesi henüz tam olarak bilinmese de, genelde arama çubuğunun yanındaki büyütece basıldığında açılan restoran listesi sayfasında indirimler gelmektedir. İndirim gelene kadar F5’e basarak sayfayı belli aralıklarla yenileyebilirsiniz.

Restoran listesinde arama yaparken öncelikli olarak reklam anlaşması olan restoranlar gösterilir. Ancak şirket şeffaf bir şekilde bunların sol tarafında reklam olduklarını belirtir. İsteyenler restoranları puanına veya alfabetik sıralamaya göre sıralayabilir. Filtrelerden en sevdiğiniz mutfak türlerini seçebilirsiniz. Bazı restoranlar yiyeceklerin galeri resimlerini eklerken, bazıları ise resim kullanmıyor. Uygulama bu konuda henüz yeterince ilerleme kaydedememiş olsa da çaba gösterdikleri anlaşılıyor.

Ayrıca kullanıcıların profilleri tercih ettikleri taktirde aynı bölgede yaşayan insanlar tarafından görüntülenebilir ve hangi yemekleri sipariş ettiklerine bakılabilir. Ayın muhtarı etkinliği ile en çok yemek sipariş eden kişilere hediye kartları veriliyor. Yemeksepeti web sitesi içinde Facebook ile geniş bir bağlantı bulunuyor. Facebook’tan arkadaş davet etme gibi özellikler mevcut. Ancak son yıllarda Getir Yemek’in piyasaya girmesiyle Yemeksepeti büyük kan kaybetti. Kampanyalar bakımından Getir öne çıktı.

Yemeksepeti Banabi inceleme

Banabi, Yemeksepeti tarafından 2019 yılında başlatılan ve İstanbul merkezli bir çevrimiçi market ürünleri dağıtım platformudur. Banabi, 2 bin 400’ün üzerinde ürünü en geç 15 dakikada evlere teslim etmeyi amaçlayan bir servistir. Getir’in yemek sektörüne girmesiyle Yemeksepeti de market teslimatları alanına dalış yaptı.

Banabi içinde bölgenizdeki Banabi deposunu görürsünüz. Bölgenizde hizmet veren bir Banabi deposu varsa, oradan sipariş verebilirsiniz. Fırsat reyonunda indirimli ürünleri görüntüleyebilirsiniz. 19 ana kategoride ürünleri gezinebilirsiniz, istediklerinizi favorilere ekleyebilirsiniz. Yeni ürünleri görüntüleyebilirsiniz. Su siparişi de verebilirsiniz.

Banabi’de minimum sepet tutarı bölgenize göre değişebilir, ancak ortalama olarak 25 TL’dir. Genelde 10-15 dakika arası teslimat süreleri önerilir. Gönderim ücreti dönemsel olarak uygulanıyor. Şu sıralar gönderim ücreti alınmıyor. Rekabet böyle bir şeydir.

Önemli bağlantılar

Kurumsal kimlik ve logo

Yemeksepeti şeffaf PNG logosu

Banabi pembe şeffaf PNG logosu

Yemeksepeti, Delivery Hero tarafından satın alındı

delivery-hero-yemek-sepeti

Alman merkezli milyar dolarlık yemek paket servisi Delivery Hero, büyük bir alımla hizmetlerini uluslararası seviyede geliştirmeye devam ediyor. Türkiye’de faaliyet gösteren Yemeksepeti’ni General Atlantic ile yaptığı yatırım ortaklığı ile 589 milyon dolara satın alan Delivery Hero, 2015 yılında Türkiye pazarına girdi.

Delivery Hero’nun Yemeksepeti’ni satın alarak Türkiye’ye yönelik ilk hamlesini yapmış oldu. Şirket bu alımla yemek sipariş sektöründe en büyük kazancı elde ettiğini düşünüyor. Yemeksepeti’nin değeri satıldığı anda 1.3 milyar dolara yükseldi. Piyasa değerinin 2020 yılı itibariyle 2 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

“Biz dünya genelinde bir çok şirketi inceledik ve Yemeksepeti’nde istisnai oranlar gördük”, diyen Delivery Hero CEO’su Niklas Östberg, “Yemepsepeti, müşteri kohortu ve sipariş oranları konusunda dünyanın en iyisi durumunda.” diye konuştu.

Öte yandan Yemeksepeti CEO’su ve kurucusu Nevzat Aydin bölümü yönetmeye devam edecek ayrıca başka işler için Delivery Hero’ya kıdemli danışman olarak dahil olacak.