Pendik Devlet Hastanesi korona testi yapıyor mu?

Pendik Devlet Hastanesi’nde koronavirüs salgınından dolayı oluşan yoğunluğu azaltmak amacıyla hastane otoparkına Pendik Belediyesi tarafından geçici ek hizmet binası inşa edildi. 215 metrekarelik prefabrik yapı hastanenin Koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadelesine destek olacak. Pendik Devlet Hastanesi’nde yapılan koronavirüs testleri ve Pendik’te korona testi yapılan hastanelerin listesini bu sayfada bulabilirsiniz.

Pendik Devlet Hastanesi otoparkına inşa edilen ek hizmet binası tamamlanarak hizmete açılmak üzere iç çalışmalarına geçildi. Geçici prefabrik yapıyla hastanenin artan oda ihtiyacı karşılanmış olacak. 215 metrekare büyüklüğüne sahip yapıda 21 metrekare büyüklüğünde doktor odası ve hastalar için de 11 adet oda bulunuyor. Böylece hastanede fazladan hasta yığılmasının önüne geçilmesi isteniyor. Ayrıca Pendik’te koronavirüs testi yapılan hastanelerin listesine aşağıda ulaşabilirsiniz.

Pendik’te koronavirüs testi yapılan hastaneler

Pendik’te resmi olarak duyurulan Sağlık Bakanlığı kataloğuna göre 2 hastanede COVID testi yapılıyor.

  • Marmara Üniversitesi İstanbul Pendik Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Mikrobiyoloji Laboratuvarı
  • Medipol Üniversitesi Pendik Hastanesi
  • VM Medical Park Pendik Hastanesi

Koronavirüs testleri burun ve boğazdan alınan sürüntü örnekleri ile gerçekleştiriliyor. Elde edilen süprüntü örnekleri test laboratuvarında test edilerek sonuçlar elde ediliyor. Elde edilen test malzemesi üzerinde yapılan çalışma ile hastalık olup olmadığı tespit ediliyor. Ancak testler her zaman doğru sonuç vermeyebilir. Bu nedenle birden fazla test olmakta fayda var. Bu arada testler özel hastanelerde paralı yapılıyor. Devlet hastanelerinde test olmak için belirti göstermeniz gerekiyor.