AliExpress’te mağaza açma ve detaylı kılavuz

Çinli online perakende devi Alibaba’nın sınır ötesi B2C platformu olan AliExpress.com, dünyanın en büyük çevrimiçi alışveriş sitelerinden biridir. AliExpress, son 12 ay içinde 60 milyon aktif alıcı ve günlük 20 milyondan fazla kullanıcı ile 220’den fazla ülkeden kullanıcı çekmektedir.

AliExpress’te mağaza kurmak mı istiyorsunuz?

Şu anda, Rusya, İspanya, Türkiye, İtalya, Fransa ve Çin’den işletmeler AliExpress’te bir mağaza kurmaya uygundur, ancak Alibaba Group uygun satıcı havuzunu uluslararası işletmeleri de içerecek şekilde genişletmeyi düşünmektedir. Bununla birlikte, yabancı yatırımcıların platformla çalışması hala mümkündür. Ali Express’te bir mağaza açmak için yabancı yatırımcılar, işleri için yukarıda saydığımız ülkelerden şirket kuruluşlarına ihtiyaç duyuyorlar.

Aliexpress’de satıcı olmak için, önce Alipay Business’a kaydolmanız gerekir. Başarılı bir şekilde kaydolmak için, yasal olarak kurulmuş meşru bir işletmeye sahip olduğunuzu kanıtlayan sertifikalar ve belgeler sağlamanız gerekir.

AliExpress özel tedarikçileri ve satıcıları kabul etmez. Belirli markaların temsilcileri AliExpress’te bir mağaza açabilir; ancak, markanın kendisinden resmi olarak kalifiye olmaları gerekir. Ayrıca, satıcılar bir işletme olarak satılan ürünler için komisyon ödemeyi kabul etmelidir. Komisyon oranları her işletme kategorisine göre değişir.

İşte Aliexpress üzerinde bir satıcı olmak için nasıl adım adım bir kılavuz:

1. Hesap Oluşturma

İlk adım, hesap ayrıntılarınızı ve bilgilerinizi AliExpress’in hesap kaydı web sitesinde göndermektir.

2. Ülkenizi Seçin, Email ve Şifre Girin

Kayıt ekranında ülkenizi seçmelisiniz. Şu anda seçilebilir ülkeler şöyle:

Daha sonra email adresinizi ve şifrenizi girip ilerlemeye tıklamalısınız.

3. İstenen Belgeleri Gönderin

Faaliyet belgesi, imza sirküleri, ticaret sicil gazetesi ve vergi levhanızı sisteme yükleyin.

4. Ürünlerinizi Yayınlamak ve Mağazanızı Tasarlamak

Markalayı bitirdikten sonra, çevrimiçi olarak yayınlamadan önce çevrimiçi mağazanızı ürün resimleri ve açıklamalarıyla süslemeye devam edebilirsiniz. Yayımlandıktan sonra, AliExpress’te mağazanızı başarıyla açtığınız için sizi tebrik eden bir mesaj alacaksınız.

AliEkspress’e kayıt olmak hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız, 0850 955 2480 numaralı AliEkspress çağrı merkezini arayabilirsiniz.