Cam boyası nedir? Nasıl kullanılır? Çeşitleri nelerdir?

Cam boyası, günlük kullanımda ev dekorasyonuna şıklık katan ve sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Günümüzde insanlar cam boyama sanatıyla hobi olarak ilgileniyor. Siz de evinizi güzelleştirmek için cam boyama sanatıyla harikalar yaratabilirsiniz. Sabır isteyen bu işin sonucunda ortaya çıkan ürün ise dekorasyonunuzun en özel parçasını oluşturabilir. Gelin, cam boyama sanatına yakından bakalım.

Cam Boyama Nasıl Yapılır?

Cam boyama işlemi için cam boyası, fırça, rölyef boya ve cam boya inceltici gerekiyor. Kullanılmayan cam objeler, bardak ve tabaklar mumluklar cam boyama için kullanılabilir. Cam boyamaya başlamadan önce hangi boya ile renklendirme yapılacağı ve hangi renklerin kullanılacağını belirlemelisiniz.

Cam Boyası Nedir?

Cam boyası, cam objeleri renklendirmek için kullanılan bir boyadır. Boyama yapacağınız camı hangi tonlarla boyayacağınıza karar verdikten sonra, o renklerde cam boyası almalısınız.

Örneğin; sade tonların hâkim olduğu bir obje elde etmeyi düşünüyorsanız bu tonlarda cam boyası almalısınız. Objeyi tek renk ile renklendirmeyi düşünüyorsanız tek renk cam boyası yeterli olacaktır. Ancak renkli bir görünüm elde etmek istiyorsanız birden fazla renkte cam boyası almanız gerekecek.

Rölyef Boya

Cam boyamaya başlamadan önce çizilen desenin cama çizilmesi için kullanılan boyaya rölyef boya adı verilir. Cam boyamada rölyef boya kullanılması gereklidir. Objeye çizilecek desen önce rölyef boya ile çizilir.

Ardından 1 -2 saat kadar rölyef boyanın kuruması beklenir. Boya kuruduktan sonra cam boya ile çizilen yerler boyanır ve cam boyama işlemini böylece tamamlamış olursunuz.

Fırça

Cam boyamada kullanılacak fırça oldukça önemlidir. Sentetik kıllı fırçalar yerine doğal kıllı fırçalar tercih etmelisiniz. Boyamada farklı renk kullanımlarında renklerin birbirine karışmaması için fırçayı mutlaka temizlemelisiniz. Fırçayı temizlemek yerine başka fırçalarla da çalışmayı tamamlayabilirsiniz.

Cam Boya İnceltici

Cam boya inceltici boyama işlemlerinde herhangi bir hata yapıldığında kullanılabilir. Bir bez parçası üzerine cam boya inceltici dökerek hata yapılan alnı temizleyebilirsiniz. Ancak boya kurumadan hata yapılan yerin temizlenmesi gerektiğini unutmamalısınız.

Cam Boyamada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cam boyama işlemine başlamadan önce kullanılacak objenin güzelce temizlenmesi gerekiyor. Objenin üzerinde herhangi bir kalıntı, leke kalmadığından emin olmalı, boyama işlemine ondan sonra başlamalısınız.

Cam boyama teknikleri için cam boyayı fırçanın üzerine bir miktar alıp camın üzerine sert vuruşlarla ‘tamponlama’ şeklinde boyamaya başlamalısınız. Açık renk boya kullanıyorsanız, bu işlemi birkaç kat yapmanız gerekebilir.

Objeyi boyadıktan sonra kurumasını beklemeniz gerekiyor. Kuruma işlemi bittikten sonra boyanın üzerine istediğiniz süslemeleri yapabilirsiniz.

Cam boyama işlemi oldukça eğlenceli aynı zamanda sabır isteyen bir iştir. Evinizde kullanmadığınız cam objeler üzerinde farklı cam boyası çeşidi kullanarak dekorasyonunuzu zenginleştirebilirsiniz. En iyi cam boya çeşitleri, cam boyası fiyatları hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız, piyasada detaylı araştırma yapmadan satın alma işlemi yapmadığınızdan emin olmalısınız.