AVM’lerin açılacak olması sektörde iyimser bir heyecan yarattı

Normalleşmede öncelik olarak değerlendirilen AVM’lerin açılmasına hukümet ve bilim kurulundan onay geldi. AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan normalleşme planlarında öncelik AVM’lere verilirken, 11 Mayıs tarihi ise alışveriş merkezleri için açılma tarihi olarak duyuruldu.

COVID-19 tedbirleri kapsamında Mart ayından beri AVM sahipleri tarafından kapatılan AVM’lerin yeniden açılması için hukümet devreye girdi. Erdoğan tarafından yapılan açıklamada, 11 Mayıs’ta AVM’lerin açılabileceği duyuruldu. Birçok ünlü AVM açılış için gün saymaya başlaması sektörde iyimser bir heyecan yarattı. Bazı giyim firmaları, AVM’ler açılmadan önce caddelerdeki mağazalarını açmaya başladı.

İstanbul’da ilk olarak açılması beklenen AVM’ler arasında Gülaylar Group, Multi, Ece Group AVM’leri olduğu bildirildi. Gülaylar Group bünyesinde İstanbul’da City’s Nişantaşı, Meydan AVM (Ümraniye), Kozyatağı Carrefour AVM var. Multi bünyesinde Forum İstanbul (Bayrampaşa) ve Marmara Forum AVM (Bakırköy) bulunuyor. Ece Group bünyesinde de Marmara Park (Esenyurt), Aqua Florya, Axis İstanbul (Eyüp) var. Yine 11 Mayıs’ta açılması beklenen AVM’ler arasında Viaport Marina Tuzla’nın da adı geçiyor.

AVM sahipleri de şaşkın ve temkinli

Hukümetin AVM’lerin açılması yönünde harekete geçmesi AVM sahiplerini de şaşırtırken, çoğu AVM patronlarının ise temkinli yaklaştıkları ve 1 Haziran tarihini önlerine koydukları belirtiliyor. İstanbul’daki popüler AVM’lerden Akasya AVM’nin 1 Haziran’da açılacağı duyurulurken, Maltepe’deki Maltepe Park, Piazza ve Hilltown’un sahibi olan Rönesans’ın da 1 Haziran tarihini uygun gördüğü belirtiliyor.

Büyük bir salgın devam ederken ve vatandaşlar ekonomik zorluk çekerken AVM’lere ne yönde talep olacağı ise bilinmiyor. AVM patronlarının maksimum yüzde 25 talep göreceklerini düşündükleri belirtiliyor.