Gıda boyası nasıl kullanılır? Çeşitleri nelerdir?

Gıda boyaları gıdada, kozmetik ürünlerine ve ilaçlara renk vermek için kullanılan bir üründür. Gıda boyaları ile renksiz olan gıdaya renk verebilir ya da rengi daha canlı hale getirebilirsiniz. Gıda boyası tek başına gıda özelliği göstermez. Ancak kullanılacağınız malzemenin renkli hale gelmesini sağlar.

Gıda boyası ile hazırladığınız tarifleri çok daha renkli hale getirmeniz mümkün. Gıda boyası toz ve sıvı olarak bilinse de jel ve sprey türünü de bulabilirsiniz. Endüstriyel mutfaklarda sıklıkla kullanılan ve oldukça başarılı sonuçlar elde edilen gıda boyaları evlerde de sunumlarla tabakları süslemektedir.

Gıda boyasında çok geniş yelpazede renk seçeneği bulabilirsiniz. Hazırladığınız ürünleri bu geniş renk yelpazesiyle cazip hale getirebilirsiniz. “Gıda boyası nasıl kullanılır?” sorusunu cevaplamadan önce gıda boyası çeşitlerini inceleyelim.

Gıda Boyası Çeşitleri

Gıda boyaları doğal, sentetik ya da yarı sentetik şekilde bulunuyor. Gıda boyaları; sıvı gıda boyası, toz gıda boyası, suda çözünen ve yağda çözünen gıda boyası, doğal gıda boyası ve sentetik gıda boyası gibi seçeneklerini bulmak mümkündür.

Kullanılacak boya seçimi kullanılacak ürüne göre seçilir. Doğal gıda boyaları bitki özlüdür. Boyaya renk veren klorofil, safran, kırmızıbiber gibi ürünlerden elde edilir.

Gıda Boyası Nasıl Kullanılır?

Kullanacağınız gıda boyası toz halindeyse, kullanmak istediğiniz toz boyayı küçük bir şişenin içine, şişenin yarısını dolduracak kadar koymalısınız. Üzerine sıcak su ilave ederek, toz gıda boyanın suyun içerisinde erimesi için iyice çalkalamalısınız, Bu gıda boyasını, pasta, krema ve şurubun içine birkaç damla olarak damlatabilirsiniz.

Pastaya gıda boyası eklemek istiyorsanız sıvı gıda boyalarını tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Pastada kullanacağınız sıvı gıda boyasını krema şişesine koyarak pastanın üzerine sıkabilir ve pastanızı renkli bir hale getirebilirsiniz.

Sıvı gıda boyası dışında jel gıda boyası kullanarak da süslemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Sprey gıda boyaları ile pasta ve keklerinizi süsleyebilirsiniz.

Gıda Boyası Nereden Alınır?

Gıda boyası kullanmak istiyorsunuz. Fakat nereden alacağınız hakkında bir fikriniz yok. Gıda boyası nereden alınır? Sorusuna yanıt olabilecek birçok seçenek bulunuyor. EVERYDYE olarak suda, yağda, doğal ve sentetik bazlı boyalar konusunda geniş renk yelpazesine sahiptir. Birçok renk ve seçeneği en uygun fiyata bulabilirsiniz.