Ekran kartı alırken nelere dikkat edilmeli?

PC toplarken doğru ve uygun donanım parçalarını bulmak son derece önemlidir. Bilgisayarın en önemli parçalarından biri olan ekran kartı seçimi de bizi en çok zorlayanlardan biridir. Çoğu kullanıcının bilgisayar toplarken en çok para ayırdığı bilgisayar bileşenleri arasında ekran kartı yer alır. Bu nedenle, piyasadaki çok sayıda ürün arasından en uygun ve doğru ekran kartını bulmamız gerekir. Ekran kartı alırken nelere dikkat etmeliyiz sorusunun cevabını sizler için derledik.

Ekran kartı nedir?

Ekran kartı ya da grafik kartı olarak tanımlanan donanım parçası, bilgisayardaki görüntüyü işleyip, monitöre aktarılmasını sağlamakla görevlidir. Ekran kartının özellikleri, bilgisayarın hızını ve kalitesini etkileyen unsunlar arasında yer alır. Ekran kartının gücü yüksekse işlenen veriler sayesinde daha yüksek performans alabilirsiniz.

Ekran kartı nasıl çalışır?

Günümüzde kullanılan VGA olarak adlandırılan ekran kartlarının çalışma prensibi şu şekildedir; Bilgisayarda bulunan bir işlemci, yazılımı ya da grafiksel görüntüyü ekran kartına ulaştırır. Gelen bilgiler, ekran kartı tarafından işlenir. Ekran kartının üzerindeki dahili bellek sayesinde, hesaplanan bilgiler depolanır. Gelen bilgiler ve depolanan işlemler birleştirilir ve gerçek görünümü kazandırılır.

Ekran kartı alırken dikkat edilmesi gerekenler

Kullanım alanı

Ekran kartı alırken hangi amaç doğrultusunda kullanacağınız büyük önem taşıyor. Çizim, 3 boyutlu modelleme ve oyun için kullanmak istiyorsanız, yüksek seviyeli bir ekran kartı tercih etmeniz doğru olacaktır.

Sadece ofis işleri yapacaksanız daha düşük seviyeli bir ekran kartı tercih edebilirsiniz ya da işlemcinin içinde yerleşik ekran kartı varsa, onu kullanmaya devam edebilirsiniz. Ekran kartı seçimini ihtiyacınız doğrultusunda yapmalısınız.

RAM miktarı ve RAM veri yolu genişliği

Ekran kartı alırken bellek miktarı ve bellek yolu genişliği de oldukça önemlidir. Bellek miktarı, ekran kartının RAM miktarını gösterir. RAM miktarı çok önemli gibi gözükse de tek başına yeterli değildir. Bellek miktarı ile bellek veri yolu genişliğinin uyumlu olması gerekir.

Bellek miktarı yüksek olduğunda ekran kartının performansının da yüksek olacağı anlamını çıkarmamalıyız. Yeterli miktarda RAM varsa daha fazlası size ekstra bir performans getirmeyecektir. Önemli olan bellek veri yolu genişliğidir.

Bellek veri yolu genişliği, kısaca bit olarak adlandırılır. Her veri aktarımında kaç bitlik verinin geçtiğini gösterir. Veri yolu genişliği ne kadar yüksekse alacağınız performans da o kadar yüksek olacaktır. Örneğin; 256 bit yerine 512 bit veri yoluna sahip olmanız hızınızı artıracaktır.

Bellek ve çekirdek hızı

Ekran kartı alırken bellek ve çekirdek hızına dikkat etmemiz gerekiyor. Bellek ve çekirdek hızı bilgisayarın performansını etkileyen en önemli unsurlar arasında yer alır. Ekran kartının kalbi işlemciler olarak tanımlanabilir. Bu nedenle, ekran kartının kaç MHz çekirdek hızı olduğu oldukça önemlidir. Çekirdek hızı, kartınızın saniyede ne kadar işlem yapacağını belirler. Bellek hızı da bellek modüllerinin performansını gösterir.

Ekran kartı alırken RAM miktarı önemliymiş gibi düşünebilirsiniz ya da size RAM miktarının önemli olduğunu söyleyebilirler. Ancak çekirdek hızı ve bellek veri yolu genişliği, RAM miktarı kadar önemlidir. Ekran kartını alırken bunları göz önünde bulundurmalı, bütçenize ve kullanım amacınıza en uygun ekran kartını almalısınız.