Bilgisayarda 3D film nasıl izlenir?

Sinemalarda 3D film izlemek biraz ‘tuzlu’ gelebilir. Her defasında yüksek ücret vermek yerine evinizden izlemeyi tercih edebilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan bir VR başlıktır. Windows PC uyumlu bir VR başlığınız varsa 3D filmleri rahatlıkla izleyebilirsiniz. Size hem VLC ile hem de Bigscreen ile bilgisayarda 3D film izlemeyi anlatacağız.

Birçok değişik format için popülaritesi ve uyumluluğu nedeniyle kullanıcıların PC, Mac veya Android cep telefonları için medya oynatıcı seçerken VLC’yi ilk seçenek olarak tercih etmesi yaygındır. 3D filmleri VLC ile oynatmaya gelince, VLC medya yürütücünüzde bazı değişiklikler yapmanız gerekir. Bu nedenle, bugün size bu kılavuz aracılığıyla VLC ile 3D filmlerin nasıl oynatılacağına dair çok yönlü bir çözüm sunacağız.

Bilgisayarınızda 3D filmleri nasıl izleyeceğinizi hiç düşündünüz mü? Sinemaya gitmek yerine koltukta dinlenirken evde Windows’ta 3D filmlerin oynatılabileceği hiç aklınıza geldi mi? 3D ev sinemasını özlüyorsanız, düşündüğünüz şey buysa, bilgisayarlarınızda basit ve kullanımı kolay bir 3D film oynatıcısına ihtiyacınız vardır. Tüm detayları aşağıda açıkladık ve öğrenmek için okumaya devam edin.

Bilgisayardan 3D film izlemek

Her şeyden önce, izlemek için bilgisayarınızda indirilmiş bir 3D filminizin olması gerekir. Ardından, 3D filmleri VLC ile oynatmak için bazı değişiklikler yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. Günümüzde 3D filmlerin, 3D videoların veya 3D TV şovlarının popülaritesi, dünyanın dört bir yanındaki insanları çekecek kadar güçlü hale geliyor. Çünkü 3D Filmler veya 3D Videolar, etrafımızda olduğunu hissettiren ve bize harika bir deneyim ve eğlence veren farklı bir yanılsama yaratır. Peki PC veya Dizüstü bilgisayarda 3D filmler nasıl izlenir?

3D film izlemek için Sinema salonlarına gitmeniz veya yüksek bütçeli bir 3D TV’ye sahip olmanız gerektiğini düşünüyorsanız endişelenmeyin, çünkü Dizüstü Bilgisayarınızda 3D Filmleri veya 3D Videoları izleyebilirsiniz. Evet! Bugün size 3D olmayan ekranınız olsa bile, VR balıklarıyla dizüstü bilgisayarınızda veya PC’nizde 3D Videoları ve Filmleri Nasıl İzleyeceğinizi açıklayacağız.

 1. Bilgisayarınızda VLC medya oynatıcısını başlatın ve başlamadan önce PC’nizde 3D filmleriniz olduğundan emin olmalısınız. Hazır olduğunuzda, Araçlar > Efektler ve Filtreler‘i tıklayın.

  vlc-3d-ayar-1
 2. Şimdi bir diyalog kutusu açılacak ve Video Efektleri Sekmesine tıklanacaktır.

  vlc-3d-ayar-2
 3. Şimdi Gelişmiş sekmesine tıklayın.

  vlc-3d-ayar-3
 4. Ardından Anaglyph 3D adında bir seçenek göreceksiniz. Bu seçeneği işaretleyin ve Kapat düğmesine tıklayın, VLC medya yürütücünüzde 3D efektleri etkinleştirecektir.

  vlc-3d-ayar-4

3B görüntülerin temel fikrinin, her bir gözünüzün biraz farklı bir görüntü görmesi gerektiğini ve bir görüntüde bu derinlik yanılsamasını yaratma tekniğinin Stereoskopi olarak adlandırıldığını biliyor muydunuz?

3D filmlere alt yazı eklemek

3D film izlerken alt yazıları normal formatta eklerseniz, alt yazı ekranın sağ yarısından başlayıp sol yarısına doğru gidecektir. Bu da okumanızı zorlaştırır. Sorunu çözmek için Subtitle Edit adlı programı kullanabilirsiniz. ‘Srt’ olarak indirdiğiniz bir altyazıyı programla açıp, menüden Export kısmı vasıtasıyla ‘VobSub’ olarak 3D film altyazısına çevirebilirsiniz. Ayarlardan 3d kısmında ‘Side by side’ seçeneğini seçmeyi ve font büyüklüğünü en az 48px yapmayı unutmayın.

Sinema hissiyle izleyebilirsiniz

Ayrıca dilerseniz Steam üzerinden ücretsiz olarak Bigscreen adlı uygulamayı indirerek filmleri sinemada izliyormuş gibi bir his ile izleyebilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken en önemli durum, Bigscreen zaten 3D özellikleri açacağından VLC üzerinde yukarıda yaptığınız değişiklikleri iptal etmeniz gerekiyor.

bigscreen-monitor-ayari

Bigscreen, PC’nize 3D özellikleri kendisi katacaktır. Bigscreen içinde yukarı kaydırma tuşuna basarak menüye erişip, menüde monitörler kısmına tıklayıp PC monitörüne geçmeniz gerekiyor. Ardından monitörü 3D SBS’yi seçmeniz gerekir. Ardından ortam ayarını sinema salonu olarak değiştirip filmi izleyebilirsiniiz.