İmamoğlu geldiğinden beri ne yaptı?

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun paylaştığı “Bunları kim yaptı?” video sosyal medyada gündeme oturdu. İBB’nin son 10 aydaki hizmetlerinin yer aldığı video büyük beğeni alırken, çok sayıda kişi de retweet etti. Videoda İstanbul’da İmamoğlu seçimle göreve geldiğinden beri yaptığı çalışmalar gösteriliyor. Çok sayıda beğeni ve paylaşım alan videonun sonunda, “Kim yaptı biliyor musun? Tabi ki sen yaptın. Arkadaşın yaptı, komşun yaptı. 16 milyon İstanbullu yaptı. Birlikte yaptık ve birlikte daha çok şey yapacağız” ifadeleri yer aldı. İmamoğlu’nun göreve geldiğinden beri yaptıklarını liste haline getirdik.

İSRAF DÜZENİNE SON VERİLDİ

İmamoğlu göreve geldikten sonra israf düzenine son verdi. Göreve geldiklerinde iştirak şirketlerinin çoğunun vergi borçlarını ödeyemez durumda olduğunu söyleyen İmamoğlu, Hızlı bir mali disiplin ve etkili bütçe yönetimi uygulamasına geçtik. İsraf düzenine son verdik. Örneğin bir avuç dernek ve vakıfa sağlanmış olan toplamda 700 milyonu bulan israfa son verdik. Gelirlerimiz planlı bütçemizden 5 milyar, bir önceki yıl aynı dönemden ise 1.5 milyar lira daha düşük noktaya geriledi. Aldığımız tasarruf tedbirleri ve etkin bütçe yönetimiyle giderlerimizi yöneterek, neredeyse denk bütçe seviyesine geldik. dedi.

İBB’DE KADIN TEMSİLİYETİ 2 KAT ARTTI

İmamoğlu göreve geldikten sonra metrodan otobüslere, her alanda daha fazla katın göreve getirildi. Kadınların İBB’de istihdam edilmesi ve öne çıkarılması hakkında konuşan İmamoğlu, “Her alanda kadınların yanında olduk. İBB yönetiminde kadın temsiliyetini %100 artırdık. İBB kadrolarında kadın oranını 2.5 kat artırdık. İştirak şirketlerinde de benzer uygulamaları başlattık. Örneğin, Metro İstanbul’da 118 kadın sürücü, İETT’de 9 kadın şoför işbaşı yaptı. Covid 19 sürecinde Kadın Sığınma Evi’ni hizmete açtık” dedi.

DURDURULAN METRO PROJELERİ YENİDEN BAŞLATILDI

İstanbul’da yaklaşık 1.5 yıldır duran 8 metro projesi yeniden başlatıldı. İmamoğlu, “8 metro projesi durmuştu, ulaşım fiyatlarıyla ilgili bir öğrenci indirimi yapıldı, bizim sayemizde oldu. Metro projelerinde inşaatı yeniden başlattık.” dedi.

Bu süreçte, Kabataş ile Esenyurt arasında projelendirilen Avrupa Yakası’nın ilk sürücüsüz metro hattının 1. etabı olan M7 Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı açılışı yapıldı.

İHTİYAÇ SAHİBİ AİLELERE HALK SÜT DESTEĞİ

İhtiyaç sahibi vatandaşların çocukları için süt desteği sağladıklarını söylene İmamoğlu, “Sadece 1.7 milyarlık lüzumsuz kamulaştırma bedellerini bertaraf ettik. Herhangi araziyle ilgili kamulaştırma konusunda ihtiyacı olmaksızın karar alınmış. Böyle başlanan süreci durdurduk. İsraf ve tasarruf diye iki kalemi önceledik. 100 bine yakın çocuğumuza halk sütü dağıtıyoruz.” dedi.

İBB KREŞLERİ YAPILIYOR

Kreş projesinin devam ettiğini söyleyen İmamoğlu, “150 mahalleye 150 kreş çalışmamızı başlattık. Sahada 22 kreşimizin inşası devam ediyor. Kemerburgaz’daki Kent Ormanı’nı hayata geçirdik. Biz artık oraya insanları taşıyacağız. Milli bayramlarda halkımız ücretsiz otobüse biniyor.” dedi.

KİTAŞ’TA KİRA ÖDER GİBİ EV SAHİBİ OLMA İMKANI

“Sosyal konut” anlayışının kökten değiştirecek projelere başladıklarını aktaran İmamoğlu, “kira öder gibi ev sahibi olmak” uygulamasını hayata geçirmek için çalışmalara başladıklarını vurguladı. İmamoğlu, “Çünkü biz inanıyoruz ki, bu şehirde iyi yaşamak herkesin hakkıdır. Bu maksatla başlattığımız bin 450 civarında bağımsız bölüm ve dükkandan oluşan Kiptaş Silivri Konutları’na tam 30 kat başvuru geldi. Benzerlerinde asla görülmeyen bu yüksek başvuru oranı, hem projenin finansal ve mimari açıdan doğruluğunu hem de yönetimimize olan güvenin bir kanıtı. Bundan sonra da benzeri projelerimizle halkımızın ev sahibi olmasını sağlayacağız” dedi.

BÖLGESEL İSTİHDAM OFİSLERİ AÇILDI

İstanbul’da işsizliğe çare olacak projeler oluşturan İBB, Bölgesel İstihdam Ofislerini açtı. Konuyla ilgili konuşan İMamoğlu, “Bölgesel İstihdam Ofislerini açtık. İstanbul Yatırım Ajansını, İstanbul Planlama Ajansını ve İstatistik Ofisini kurduk. Özel sektörde 3.833 kişiye iş imkanı sağladık. İBB Kariyer sitesini hizmete açtık ve tamimiyle liyakate dayalı biçimde 4.500 kişiye istihdam sağladık.” dedi.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE BURS DESTEĞİ

İBB’nin üniversite öğrencilerine destek olduğunu söyleyen İmamoğlu, “30 bin üniversiteliye yıllık 3.200 TL nakit eğitim desteği veriyoruz. 50 liraya indirdiğimiz aylık öğrenci kartı uygulamasını, liseyi bitirip üniversite sınavını kazanamamış öğrencileri de kapsayacak şekilde genişlettik. Öğretmenler için uyguladığımız indirimli ulaşım hakkını “ücretli öğretmenleri” de kapsayacak şekilde genişlettik. Beyoğlu ve Örnektepe yurt İnşaatını tamamladık, hizmete açıyoruz. İBB ilk defa yurt işletecek.” dedi.