Dehşet sıcaklar ve çöl tozu İstanbul’a geliyor!

Meteoroloji uzmanlarından İstanbul için Ağustos ayına girilmesiyle beraber sıcaklık artışları gerçekleşeceği ve hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 6-10 derece üzerinde olacağına dair değerlendirmeler yapıldı. Ağustos ayının ilk haftasından itibaren hava sıcaklıkları en az 6 dereceden 10 dereceye kadar artacak ve zaman zaman çöl tozları görülecek.

Ayrıca bu durumun ülke tarihinin son 80 yılında Mayıs ayında kaydedilen en yüksek sıcaklık değerlerini de aşacağı söyleniyor. Uzmanlar, vatandaşların ihtiyaç olmadıkça dışarı çıkmamaları yönünde uyarılarda bulunuyor. Özellikle yaşlı ve engelli vatandaşların sıcak havalarda dışarı çıkmaması konusunda uzmanlardan önemli uyarılar geliyor.

İstanbul’da havalar ısınacak

İstanbul başta olmak üzere tüm yurtta hava sıcaklıkları hissedilir derecede artacak. Uzmanların uyarılarına göre, ülke Mayıs ayının ortalarında Kuzey Afrika üzerinden gelen sıcak hava akımlarının etkisinde kalacak. İstanbul’da hava sıcaklıkları 39 dereceye kadar yükselecek. Hava sıcaklıkları 30 derecenin üzerinde seyredecek ve bazı günlerde hava sıcaklıkları 35 dereceden 39 dereceye kadar değişecek.

Çöl tozu geliyor

Öte yandan uzmanlar, hava durumunu değerlendirdikleri son açıklamalarda çöl tozunun geldiğini söylüyor. Kuzey Afrika yönünden gelen çöl tozunun özellikle Covid-19 virüsünü yaymada da rol oynayabileceği belirtiliyor.