En iyi drone 2024: Drone markaları ve satın alma tavsiyeleri

Drone’lar, başka hiçbir şekilde elde edemeyeceğiniz bir bakış açısı sunar ve dünya paraya da mal olmak zorunda değildirler. En iyi drone markaları tarafından hazırlanan en yeni modeller ile uçmak ve çarpıcı video üretmek inanılmaz derecede kolaydır. DJI Mavic Air 2 gibi dronların profesyonel seviyeli en pahalı drone gibi drone’lara göre çok daha fazla teknolojisi var ve hala çoğu insanın bütçesi dahilinde satın alınabilir fiyatlara sahipler.

Ancak tahmin edeceğiniz gibi, harika hava videolar çekmekle ilgileniyorsanız oldukça fazla harcama yapmanız gerekir. Bununla birlikte, çoğu ülkenin 250g ağırlık sınırının altında olduğu için kaydedilmesi gerekmeyen DJI Mini 2 gibi bazı mükemmel orta menzilli seçenekler var. Burada en iyi drone markaları arasından seçim yaparak sizin için en iyi drone tavsiyelerini listeliyoruz.

En iyi drone

Yine de, uçan uçaklarla ilgili yasaların DJI Mini için hala geçerli olduğunu unutmayın. İstediğiniz yerde bir drone uçuramazsınız. Öyleyse, Türkiye’de drone uçurma kurallarını ve uçma izniniz olan yerleri okuyun. Daha ayrıntılı satın alma önerileri bulmak için incelemelerin altında aşağı kaydırın.

1. DJI Mavic Air 2

dji mavic air 2

Mavic Air 2, en iyi seçeneklerden biridir. Ve en iyi tüketici dronlarından biri. 4K60 çekimi harika, çünkü daha sinematik bir görünüm için video düzenleyicinizdeki çekimleri yavaşlatabileceğiniz anlamına geliyor ve ayrıca 1080p’de 240 fps’de hareketli çekim çekebiliyorsunuz. Buna, yüksek engellerden kaçınma, uzaktan kumanda ve uçuş süresini ekleyin (orijinal Mavic Air ile karşılaştırıldığında) ve hiçbir rakibi yoktur: Air 2 her açıdan üstündür. Yanlardaki engel sensörlerinin eksikliği nedeniyle mükemmel değil, ancak sınırlarını kabul edip kullanın ve onunla harika bir zaman geçireceksiniz.

2. DJI Mavic 2 Pro

dji mavic 2 pro

Mavic Air 2’nin fiyatını ve daha fazlasını karşılayabiliyorsanız, Mavic 2 Pro hala en iyi seçeneklerden biridir. Bu esas olarak harika kamerası ve 10 bit renkte çekim yeteneği sayesinde öne çıkıyor. Ancak bunlar önemli değilse, paranızı saklayın ve bir Mavic Air 2 edinin. Mavic 2 Zoom da mükemmel bir drone. Uzun uçuş süresi gerçek bir avantajdır ve taşınması kolaydır. Nesne izleme ve video iletim sistemi gibi engellerden kaçınma sistemi de etkileyicidir. Ancak, gerçekten fark yaratan ve nesnenize yaklaşmanıza olanak tanıyan zum lensleridir.

3. DJI Mini 3 Pro

DJI Mini 3 Pro

Mini 3 Pro, 4K/60FPS çekim modları, 46 dakikaya kadar pil ömrü, bir dizi yeni fotoğraf ve video modu ve hatta yerleşik ekranlı yeni bir uzaktan kumanda ile gelir. Bununla birlikte, spor odaklı kişiler için en dikkate değer özellikler, artık DJI’nin Active Track otonom beni takip et teknolojisinin yanı sıra ön, arka ve alt kısımdaki engellerden kaçınma sensörlerini içermesidir.

4. Parrot Anafi

parrot anafi

180 derecelik devirme gimbal, USB-C üzerinden şarj edilen bir pil ve 4K HDR video kaydetme yeteneği ile Anafi iyi fiyatlı bir drone. Herhangi bir engelden kaçınmayacağı ve otopilot modlarının bazılarının uygulama içi satın alımlarla açılması gerekiyor.

5. DJI Mini 2

DJI Mini 2

DJI Mini 2, drone’ların heyecan verici dünyasına ilk adımlarını atanlar için ideal, çok hafif, profesyonel kalitede bir drone. 12 MP ana sensör, keskin anlık görüntüler ve 30 fps’de 4K videolar kaydetme yeteneği vaat ediyor. DJI Mini 2, hem JPEG hem de RAW formatlarını destekler ve tüm içerik sorunsuz bir şekilde dizüstü bilgisayarlara ve akıllı telefonlara indirilebilir.

6. DJI Phantom 4 Pro v2.0

dji phantom 4 pro

Son zamanlarda 2019 için bileşenlerin stokta olmadığı nedeniyle sonra yeniden tanıtılan Phantom 4 Pro v2.0, DJI’nın en yetenekli dronlarından biridir. Ana dezavantajı, katlanmamasıdır, bu yüzden bir Mavic’in aksine, neredeyse taşınabilir değildir. V2.0 ilk olarak 2018’de piyasaya sürüldü, ancak özellikler açısından tartışacak bir şey yok. Uzaktan kumandaya daha iyi görüntü aktarımı için OcuSync HD, ayrıca beş yönde engel tespiti ve dörde kaçınma özelliği vardır. Harika 4K videoları kaydetmek için yüksek kaliteli bir drone arıyorsanız, Phantom hala iyi bir seçimdir.

7. Hubsan H501S X4

hubsan

Birinci şahıs görüş kamerasıyla uçması kolay bir drone arıyorsanız, Hubsan H501S en uygun seçeneklerden biridir. Ama aldanmayın: video ve fotoğraf kalitesi Mavic Mini’nin seviyesine kadar değil, bu yüzden biraz daha fazlasını karşılayabiliyorsanız, buna değer.

Drone seçerken nelere dikkat etmek gerekir?

Bazı insanlar sadece eğlenmek için drone uçurmak ister, ancak çoğu insan bir hava aracının hava fotoğrafları ve videoları çekmesini ister. Ve eğer onların iyi olmasını istiyorsanız, 7 bin TL’den fazla harcamalısınız. Daha ucuz bir drone’nun stabilize edilmiş, yüksek kaliteli videoya ulaştığını henüz görmedik. Drone’lara iyi bir bütçe ayırdıysanız, daha yüksek fiyat, daha iyi kamera ve daha fazla özellik (engellerden kaçınma gibi) dahil edilir.

1. Uçuş süresi ve menzili

Uçuş süresi çok değişkendir ve fiyata bağlı değildir. Mavic Mini, DJI’nin en ucuz dronudur, ancak şarjla 30 dakikaya kadar uçar. Bununla birlikte, DJI Spark daha pahalıya mal oluyor, ancak 12-15 dakikalık bir uçuş süresine sahip. Spark şimdi oldukça eski ve mükemmel Mavic Air, Mavic Air 2 ile değiştirilecek gibi görünüyor. Menzile çok fazla dikkat etmeyin. Birkaç kilometre uzağa uçabilmek için harika görünüyor, ancak çoğu yerel yasa drone’yu her zaman göz önünde bulundurmanız gerektiğini söylüyor. Rüzgarda çok küçük ve hafif insansız hava araçları fırlatılabilir, bu nedenle gövdede GPS bulunması şarttır: drone’nun otomatik olarak yerinde durmasına izin verir.

mavic-mini

2. Yedek parçalar

Dronların çoğunda parçaların nadir olmasına rağmen, çökme belirgin bir olasılıktır. Hemen hemen tüm dronlar tam bir yedek pervane seti ile birlikte gelir. Öncelikle belirli bir drone için yedek parçaların kolay olup olmadığını ve fiyatlarını kontrol edin.

3. Kameraların kalitesi

Tüm dronlarda kamera olmaz. Kameraya ihtiyacınız yoksa, uçarken daima drone’yu görüş alanınızda bulundurmalısınız. Fiyat ölçeğinin daha ucuz ucunda 720p (1280×720) video bile elde ettiğiniz için şanslı olacaksınız, ancak hava videosu için bir drone istiyorsanız en az 1080p (1920×1080) seçin. Unutmayın ki – her zamanki gibi – sadece teknik özelliklere güvenemezsiniz. Her drone kamerasının ne kadar iyi olduğunu öğrenmek için incelemeleri takip edin.

Ancak, sadece gimbal ile bir drone satın alırsanız mükemmel kalitede çekimler elde edersiniz. Bu, drone eğildiğinde veya hareket ettiğinde sabit tutan bir kamera için sabitlenmiş bir bağlantıdır. Parrot’un Bebop 2’si, gimbal olmadan makul bir iş yapan sabit bir geniş açılı kameraya sahiptir, ancak DJI’nin tüm drone’larının kalitesi genellikle belirgin şekilde daha iyidir.

Bazı dronlar videoyu doğrudan bir microSD karta kaydeder, ancak diğerleri uzaktan kumandadan, hatta havadan bir akıllı telefona kaydeder. Doğrudan kayıt genellikle videonun kaydedilmeden önce iletilmesi gerekmediğinden daha güvenilir ve daha kalitelidir.