Mavi bayraklı Kocaeli plajlarının tam listesi

Kocaeli’nin mavi bayraklı plajları, yurt içi ve yurt dışından çok sayıda turisti ağırlıyor. Son yıllarda oldukça ünlenen Kocaeli’nin mavi bayraklı plajları, yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olmuş durumda.

Özellikle İstanbul’a yakın alternatif bir tarih bölgesi arayanlar için Kocaeli’nin mavi bayraklı plajları, önemli bir çekim noktası olmaya devam ediyor. Belediyenin çevre yatırımları ile beraber plajlar kent için önemli bir cazibe olmaya devam ediyor. Kopenhag merkezli Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı tarafından 33 kriter üzerinden değerlendirmeye tabi tutulan Kocaeli plajları, 7 plaj ile mavi bayrak almaya hak kazandı.

Kocaeli’deki mavi bayraklı plajlar

İzmit’teki Kocaeli Kadınlar plajı başta olmak üzere kentteki 7 mavi bayraklı plajda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmaları devam ediyor. Plajların mavi bayraklı olma özelliğini koruması için çalışan ekipler, kent halkına ve turistlere iyi tatil koşulları sunmak istiyor. Plajların temizliği ve çevre düzenlemesi için çalışmalar yapan ekipler, aynı zamanda İleri Biyolojik Arıtma tesisleri ile atık suları arıtıyor. Plaj yönünden oldukça zengin olan Kocaeli ilinde 2012’den 2021 yılına kadar toplamda 7 plaja mavi bayrak statüsü verildi.

Karamürsel Altınkemer Plajı

karamursel altinkemer plaji

Karamürsel Altınkemer Plajına mavi bayrak 2012 yılında geldi. Marmara Denizi kıyılarındadır. Osmangazi Köprüsü’nü geçtikten sonra Amiral Caddesi üzerinden Altınova’yı geçip Karamürsel’e gidebilirsiniz. 4 Temmuz Mahallesi Plaj Yolu Caddesi’ni hedef almalısınız.

Kandıra Cebeci Halk Plajı

cebeci plaji

Kandıra Cebeci Halk Plajına mavi bayrak 2013 yılında geldi. Karadeniz kıyılarındadır. İzmit üzerinden İzmit – Kandıra yolunu kullanarak gidebilirsiniz. Kandıra’ya vardıktan sonra Kandıra – Kefken yolunu kullanın. Kefken’i geçip Cebeci’ye gidin.

Kerpe Plajı

kerpe plaji

Kerpe Plajına mavi bayrak 2016 yılında geldi. Karadeniz kıyılarındadır. İzmit üzerinden İzmit – Kandıra yolunu kullanarak gidebilirsiniz. Kandıra’ya vardıktan sonra Kandıra – Kefken yolunu kullanın. Kefken’e girmeyin, Kumcağız – Kerpe tabelasını göreceksiniz. Anayoldan çıkıp o tarafa doğru gidin. Tam olarak Kurtyeri denilen bir bölgede. Ardından Kumcağız’ın cazibesine rağmen geçip Kerpe’ye gidebilirsiniz.

Bağırganlı Halk Plajı

bagirganli plaji

Bağırganlı Halk Plajına mavi bayrak 2017 yılında geldi. Karadeniz kıyılarındadır. Şile Ağva’ya yakın bir Kandıra plajıdır. Ağva üzerinden geçebilirsiniz.

Kumcağız Halk Plajı

kumcagiz plaji

Kumcağız Halk Plajına mavi bayrak 2018 yılında geldi. Karadeniz kıyılarındadır. İzmit üzerinden İzmit – Kandıra yolunu kullanarak gidebilirsiniz. Kandıra’ya vardıktan sonra Kandıra – Kefken yolunu kullanın. Kefken’e girmeyin, Kumcağız – Kerpe tabelasını göreceksiniz. Anayoldan çıkıp o tarafa doğru gidin. Tam olarak Kurtyeri denilen bir bölgede.

Kandıra Miço Koyu Kadınlar Plajı

mico-plaji

Kandıra Miço Koyu Kadınlar Plajına mavi bayrak 2019 yılında geldi. Kerpe Plajı’nın ters tarafındadır, ancak görülmesi gereken bir harikadır.

Kandıra Kovanağzı Plajı

kovanagzi plaji

Kandıra Kovanağzı Plajına mavi bayrak 2021 yılında geldi. Kefken sahilinde bulunan bir plajdır. Çok güzel, mutlaka bir hafta sonu gidip deneyimleyin.