YouTube video bölümlere ayırma

Video akış sitesi, YouTube’un yeni “bölümler” özelliği ile daha uzun videolar arasında gezinmeyi kolaylaştırıyor. YouTube video bölümlere ayırma özelliği 28 Mayıs itibariyle YouTube’da kalıcı olarak sunulmaya başladı. Bölümler veya zaman damgaları olarak adlandırılan özellik web’de, Android ve iOS YouTube uygulamalarında yer alamaya başladı. Bu rehberde, YouTube videolarına zaman damgası nasıl ekleyebileceğinizi ve videoları bölümlere nasıl ayırabileceğinizi anlatıyoruz.

İzleyiciler, bir videonun belirli bir bölümüne atlamak ve video klipleri yeniden izlemek için bölümleri tıklayabilir. Bölümler video oynatıcının altında görünür ve video açıklamasında zaman damgalarını gösterir. Bölümler isteğe bağlıdır ve yalnızca bir video oluşturucu bunları eklemeyi seçerse görünür. İçerik oluşturucular bölümleri yalnızca ilk bölüm 0:00’da başlarsa, videoda en az üç zaman damgası veya bölüm varsa ve her bölüm en az 10 saniye ise kullanabilir.

YouTube videolarına bölümler nasıl eklenir?

YouTube videoları, özellikle de eğitici videolar için, izleyicilerinizin ihtiyaçlarına en uygun bölüme atlayabilmeleri için bölümler ayarlamak faydalıdır. Bölüm oluşturmak için video açıklamasına zaman damgası bilgisi girmeniz gerekir. Bunu, yükleme işlemi sırasında veya video yüklendikten sonra düzenleme özelliğini kullanarak yapabilirsiniz. Aşağıda, yeni ve mevcut YouTube videolarına nasıl bölüm ekleyeceğinizi gösterir.

1. YouTube hesabınıza giriş yapın. Yeni bir video yüklemek için ekranın üst kısmındaki “Oluştur” simgesine tıklayın. “Video yükle”yi seçin. Eğer eski bir videoya zaman damgaları eklemek istiyorsanız, kullanıcı resminize tıklayıp YouTube Studio‘yu seçin ve sol menüden “İçerik”i seçin.

2. Yeni video yüklendikten sonra veya eski videonuzu seçtikten sonra açıklama kısmını yeniden düzenleyin.

youtube-zaman-damgasi-ekleme-1

3. Açıklama bölümünde, video Ayrıntılarının altında, aşağıda gösterilene benzer bilgileri girin. Zaman damgalarını gösterilen biçimde girmek zorunludur; aksi takdirde işe yaramaz. İlk zaman damgası 0:00 olmalıdır. Bu örnekte zaman damgaları, bir Subnautica oyun kılavuzu için hazırlanmıştır.

1
Bölümler:
2
0:00 Onarım aleti nasıl yapılır?
3
0:44 Titanyum yapımı
4
1:03 Mağara sülfürü toplama
5
1:32 Silikon kauçuk yapımı
6
2:17 Onarım aletini yapımı

Bölüm bilgilerini görüntüleme

Bölüm bilgilerini açıklamaya kaydettikten sonra, açıklamayı görüntülediğinizde zaman damgaları bağlantılar olarak gösterilir. Bir bağlantıya tıklamanız durumunda videodaki o bölüme atlarsınız.

youtube zaman damgasi ekleme 2

Video arayüzüyle etkileşim kurduğunuzda bölüm adları da görüntülenir. Bölüm başlığı, geçerli anın yanında ve fareyi zaman çizelgesi çubuğunun üzerine getirdiğinizde küçük resmin altında gösterilir. Bölüm sınırları, zaman çizelgesinde görsel olarak görüntülenir ve geçerli bölümün çubuğu biraz daha kalındır.

YouTube zaman damgaları neden görünmüyor?

YouTube zaman damgası eklenen her videoda bölümler özelliğini çalıştırmıyor. Görünen o ki, YouTube özellikle küçük kanallarda zaman damgalarını çalıştırmıyor. Ayrıca konuyla ilgili YouTube’dan bir temsilcinin yaptığı açıklama şöyle:

Video bölümlerinin gösterilip gösterilmeyeceğini belirlemek için, videonun açıklamasında zaman damgası olup olmadığı, kanalın herhangi bir aktif ihtar olup olmadığı veya içeriğin potansiyel olarak bazı izleyiciler için uygun olup olmadığı gibi bir dizi faktörü hesaba katıyoruz.