802.11ax wifi ağı ne demektir?

İlk 802.11 kablosuz Wi-Fi internet standardının tanıtılmasından bu yana geçen yaklaşık yirmi yılda, beş genel standart daha geldi: 802.11a, 802.11b, 802.11g, 802.11n ve 802.11ac. Her standartla, giderek daha yüksek hızlar elde edildi. Artık, 802.11ax (veya “11AX”) olarak bilinen ve çok sayıda ağlar arası veri trafiği olan ortamlarda Wi-Fi performansını iyileştirmeye odaklanan yeni bir standart yolda.

802.11ax nedir?

WiFi 6 olarak da bilinen 802.11ax, kablosuz bağlantılar için en son standarttır. 802.11ax Wi-Fi standardı, daha hızlı bağlantılara, daha geniş kapsama alanına, daha düşük enerji tüketimine neden olacak bir dizi avantaja izin verecek olan yeni wifi ağı standardıdır. Peki 802.11ax nedir ve ne gibi avantajları vardır?

Wi-Fi 802.11ax, bir kablosuz iletim standardıdır. İnternete bağlanmanın yeni bir yolu değil, halihazırda var olanın bir güncellemesidir. İyileştirmeler içeren, daha verimli, daha hızlı ve daha az enerji tüketen, ancak her şeyden önce birden fazla cihazda daha iyi yönetim için öne çıkan bir güncelleme.

Bu sertifika, ürün üreticileri için zaten mevcuttur ve bazı mevcut akıllı telefonlar ve bilgisayar anakartları zaten uyumludur. Tüm cihazların ve mobil cihazların yeni kablosuz standardı benimsemesi yıllar alacak.

802.11ax wifi ağı kapasitesi

Bir konserde veya havaalanında bir Wi-Fi ağına erişmeyi denediyseniz, özellikle sıkışık ortamlarda bu tür ağların sınırlamalarının zaten farkındasınızdır. Esasen, aynı anda bir kablosuz sinyale bağlanmaya çalışan çok sayıda kullanıcı varsa, bu çok fazla ağ tıkanıklığına neden olarak performansın düşmesine ve sinyal kararsızlığının artmasına neden olur. WiFi 6 olarak da bilinen 802.11ax bu sorunu çözer ve verileri ihtiyaç duyulan yere kanalize etmek için daha iyi bir sistem sunar.

Önceki kablosuz standartların temel amacı, maksimum teorik hıza ulaşmaktı. MIMO (çoklu giriş, çoklu çıkış) teknolojisi sayesinde çoklu anten özelliklerini genişleten en son kablosuz standardı 802.11ac’yi geliştiren 802.11ax, OFDMA (veya Dikey Frekans Bölmeli Çoklu Erişim”) kullanarak frekans bandını birden çok kanala böler. Sonuç olarak, 802.11ax wifi ağı, özellikle yoğun trafik ve çapraz ağlarda, kablosuz hızları önemli ölçüde artırabilir ve ağ yönetilebilirliğini iyileştirebilir.

802.11ax ne kadar hızlı?

Karşılaştırmalı olarak, tek bir 802.11ac akışının maksimum hızı yaklaşık 866 Mbps iken, tek bir 802.11ax akışının maksimum hızı 1.2 Gbps’dir. Bu, sıfır indirme süresiyle Ultra-HD 4K video oynatabilmek, büyük yazılım dosyalarını göz açıp kapayıncaya kadar indirebilmek ve tüm akıllı cihaz ailesini çevrimiçi duruma getirebilmek anlamına gelir.

Alabileceğiniz hızlar, ağa ve üzerine kurduğunuz donanıma bağlı olacaktır. Çok uluslu bir şirkette, zaten güçlü bir sinyale sahip olan büyük bir profesyonel ağ, tipik yerleşim alanlarından veya küçük ve orta ölçekli işletmelerden çok daha yüksek aktarım hızlarına sahip olacaktır. Her durumda, ağın toplam kapasitesinde önemli bir artışa eşdeğer olan, mevcut sinyalden dört kat daha fazla sinyal artışı fark edeceksiniz.

Farkı yaratan hız artışı mı? 802.11ax, geliştirilmiş verimlilik ve kapsama alanına ek olarak, özel evler ve okullardan işletmelere, havaalanlarına, stadyumlara ve daha fazlasına kadar çeşitli ortamlarda her iki bandın (2,4 ve 5 GHz) kapasitesini genişletmek için tasarlanmıştır.

802.11ax ne kadar verimli?

Ancak hız tek faktör değildir. 802.11ax ayrıca daha fazla kullanıcıya tutarlı veri akışları sağlayan mekanizmaları uygulamaya odaklanmıştır. Bu, ağ çok sıkışık olduğunda bile verimlilikte ve bağlantıların sürdürülmesinde bir artış anlamına gelir. 802.11ax’in çözdüğü ana sorun verimliliktir.

Daha fazla cihaz daha kalabalık alanlara bağlandıkça, ortaya çıkan tıkanıklık ağı önemli ölçüde yavaşlatacaktır. Kullanıcılar kanal paraziti, performans düşüşü yaşayabilir ve daha geniş kanalları kullanmaktan beklenen tüm potansiyel faydaları kaybedebilir. 802.11ax standardı hem 2,4 hem de 5 GHz bantlarında çalışır, mevcut bant genişliklerini korur ve ağ kapasitesine ve verilerin birden çok cihaza nasıl aktarıldığına öncelik verir.

802.11ax özellikleri ve faydaları

Çoğu Wi-Fi kullanıcısı, çok sayıda bağlı cihazın bir ağı tıkayarak darboğazlara, yavaşlamalara, ara belleğe alma sürelerine ve bağlantı kopmalarına neden olabileceğini anlar. Yüksek Verimli Kablosuz (HEW) olarak da bilinen yeni standart, daha yüksek düzeyde Wi-Fi yönetimi sağlar. Standart aşağıdaki temel özellikleri içerir:

 • Önceki kablosuz standartlarla (802.11a/b/g/n/ac) geriye dönük uyumludur.
 • Hem 5 GHz hem de 2,4 GHz bantlarında eşzamanlı çalışma (biri veya diğeri ayrı ayrı değil).
 • 20 MHz’den daha geniş bir aralık için 2/5/10 MHz kanal genişliği.
 • Artan performans ve verimlilik:
  • 802.11ac’den 1,5 kat daha hızlı.
  • 802.11n ile 2,4 GHz bandından 3,8 kata kadar daha hızlı.
  • Dış mekanlarda (spor salonları gibi) veya iç mekanlarda (sinema salonu) yüksek yoğunluklu ortamlarda daha fazla performans.
  • MU-MIMO Uplink ve Downlink (DL/UL) sayesinde diğer MU-MIMO olmayan ürünlerden 8 kata kadar daha hızlı.
 • %20 daha fazla yönlendirici yayın süresi, bu da daha yüksek veri iletim hacimleri anlamına gelir.
 • İyileştirilmiş trafik akışı ve kanal erişimi.
 • Daha uzun pil ömrü için daha iyi güç yönetimi.
 • BSS renklendirme veya başka bir deyişle, kolay tanımlama için her ağa farklı bir rengin çoklu ağ konumunda atanması. Erişim noktalarının her biri, diğer erişim noktalarını farklı bir renkte görürse paraziti önleyebilir.