Tuzla’da uyuşturucu operasyonu

İstanbul Tuzla’da uyuşturucu sattığı yönünde ihbar alınan bir şüpheli bir parkta yakalandı. Tuzla İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından uyuşturucu satıcılarına yönelik gerçekleştirilen araştırmalar çerçevesinde bir ihbarın değerlendirilmesi ile şüpheliye parkta ulaşıldı.

14 Mayıs 2020’de Kocaeli’den Tuzla’ya gelen birinin Tuzla’da uyuşturucu satışı yaptığına dair alınan ihbar üzerine harekete geçen polis ekipleri, kimlik bilgileri tespit edilen A.T. (22) isimli şüpheliye saat 14:00 sıralarında Aydıntepe Mahallesinde bulunan bir park içerisinde rastlayarak yakaladı. Yapılan üst aramasında, 2,43 gram bonzai, 0,48 gram metamfetamin ve 18 adet uyuşturucu hap ele geçirildi.

Yapılan araştırmalar sonucu şüphelinin İ.Ö. (23) ortak hareket ettiği belirlenerek, İ.Ö. ile U.I. (23) ve M.A.T. (33) isimli şüpheli şahıslar aynı gün 16.00 sıralarında Evliya Çelebi Mahallesi İçmeler köprü üzerinde yakalandı. Şüphelilerin yapılan üst aramalarında toplam 148 adet uyuşturucu hap ele geçirildi. Konu ile ilgili yakalanan ve “Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde İmal veya Ticareti” suçundan işlem yapılarak adliyeye sevk edilen U.I. ve M.A.T. adli kontrol hükümleri ile serbest bırakılırken, A.T. ve İ.Ö. ise tutuklandı.

Tuzla’da en son uyuşturucu operasyonu haberleri

4 Haziran 2020’de İstanbul Tuzla’da uyuşturucu satıcılarıyla mücadele kapsamında 3 Haziran’da saat 06:00’da 12 torbacıya ait 12 adrese ve aranan 18 kişiye ait 20 adrese hava destekli şafak operasyonu düzenlendi. Toplam 32 adrese koordineli olarak yapılan baskınlarda, çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Adreslerde yapılan aramalarda alüminyum folyoya sarılı 1 gram esrar, 13 gram esrar, 8 parça alüminyum folyoya sarılmış satışa hazır halde toplam ağırlığı 18 gram skunk maddesi, 3 adet kova olarak tabir edilen aparat, 8 adet bong olarak tabir edilen cam aparat, 9 parça satışa hazır halde toplam ağırlığı 18 gram skunk maddesi bulundu. 1 adet kurusıkı tabanca, 10 gram hint keneviri, 6 kök hint keneviri, 1 adet öğütücü aparat, 1 adet alüminyum folyo içerisine sarılı esrar, 1 adet uyuşturucu madde içiminde kullanılan aparat ile 1 adet kurusıkı tabanca ele geçirildi. Emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edilen E.A., G.D., İ.Ç., E.D., C.İ. ve Y.K. serbest bırakıldı, V.D. ve F.Y adli kontrol hükümleri ile serbest bırakıldı, H.A., S.K. ve Ö.D. ise tutuklandı.

15 Mayıs 2020’de İstanbul Tuzla’da Covid-19 tebirleri kapsamında Kocaeli’den Tuzla’ya girmek isteyen bir araç, giriş-çıkış izin kontrol noktasında polis ekiplerine takıldı. Araçtakilerin şehre giriş izin belgelerinin olmaması ve şüpheli hareketleri üzerine araçta yapılan aramada çok sayıda cephane ele geçirildi. Olay 15 Mayıs’ta saat 02:30 sıralarında Vali Muammer Güler Bulvarı üzerinde il giriş çıkış noktasında meydana geldi. Durdurulan araçta bulunan S.T. (34), A.K. (18) ve M.K. isimli şüphelilerin izin-çıkış belgeleri bulunmadığı, aracı süren S.T.’nin ise ehliyetinin olmadığı tespit edildi. S.T.’ye 4.946 TL trafik cezası kesildi.

Araçtakilerin şüpheli tavırları nedeniyle üst araması ve araçta arama yapıldı. Yapılan aramalarda, 1 adet ruhsatsız tabanca, 7 adet fişek, 56.200 TL para, 1 adet uyuşturucu sarma kağıdı ele geçirildi. Şüphelilerden, S.T.’nin yoklama kaçağı olduğu, ilk anda kimlik beyan etmeyerek kendisini M.K. olarak tanıtan ve yapılan araştırmalarda gerçek kimliğinin G.E. olduğu tespit edilen şahsın cezaevi firarisi olduğu, 1 “Tutuklu ve Hükümlünün Kaçması” ile 5 “Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde İmal veya Ticareti” olmak üzere 6 aranma kaydı bulunduğu belirlendi. Konu ile ilgili yakalanan şüphelilerden A.K. ve G.E. isimli şüphelilerin her birine 20 yaş altı kapsamında sokağa çıkma yasağını ihlal etmek suçundan 1.000 TL idari para cezası işlemi uygulanırken, hakkında “6136 Sayılı Kanuna Muhalefet” suçundan işlem yapılan A.K. sevk edildiği adliyede serbest bırakıldı, G.E. ise tutuklandı.

6 Mart 2020’de Uyuşturucu tacirlerine karşı amansız mücadeleye devam eden İstanbul polisi, Tuzla’da 2 uyuşturucu satıcısını takip sonucu yakaladı. Tuzla İlçe Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekipler tarafından “Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde İmal veya Ticareti” ile ilgili gerçekleştirilen çalışmada, ihbar üzerine bir araç takibe alındı. Tuzla Tepeören Mahallesinde bulunan bir sokak içerisinde durdurulan araçta yapılan aramada, 12 parça halinde daralı ağırlığı 12 gram gelen metamfetamin maddesi, 1 adet klips poşet içerisinde 3,44 gram skunk maddesi, 1 adet ruhsatsız tabanca ve bu tabancaya ait 5 adet fişek, uyuşturucu madde ticaretinden elde edildiği değerlendirilen 3.435 TL para ele geçirildi. Araçta bulunan V. G. (22) ve O. Y. (41) yakalanarak gözaltına alındı.

Gözaltına alınanların sorgulamasında; şüphelilerden V. G. İsimli şahsın “Kasten Yaralama” konusundan 1 suç kaydı, O. Y. isimli şahsın ise 6 “Kullanmak İçin Uyuşturucu Madde Bulundurmak, 2 “Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde İmal veya Ticareti”, 1 ”6136 Sayılı Kanuna Muhalefet” ve 1 “Otodan Hırsızlık” olmak üzere toplam 10 suç kaydı bulunduğu belirlendi. Şüpheliler emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. V.G. serbest bırakılırken, O.Y. ise tutuklandı.