Steam ne zaman kuruldu?

Popüler oyun satış platformu Steam’in ne zaman kurulduğu ve kurulduğundaki amacını merak ediyorsanız, doğru yerdesiniz. Aslında Steam’in ilk kuruluş amacını öğrenince şaşıracaksınız.

Bağımlılık yapan nişancı oyunu Counter-Strike gibi oyunlarını güncel tutmakta sorun yaşayan Valve, yeni yamaları yayınlamak için oyun güncellemelerinin dağıtılabildiği bir istemci yaratmak üzere çalıştı. Valve’nin amaçlarından biri de korsanlıkla mücadele ve hileyi önlemekti. Ancak Valve başlangıçta platform üzerinden oyun satmayı dikkate bile almadı.

Valve kuruluş tarihi

Valve 2002’de Steam’i geliştirmeye başladı ve platform 2003 yılında beta sürümünde hizmeti 300.000’e kadar oyuncu ile test etti. 2015 yılında Steam üzerinden yapılan satın alımlar 12,5 milyon eşzamanlı kullanıcı ve binlerce oyunla 3,5 milyar dolardan fazla gelir getirdi.

2017’ye kadar Steam üzerinden oyun satın alan kullanıcılar yaklaşık 4.3 milyar dolara ulaştı ve 2019’da aylık yaklaşık 90 milyon aktif kullanıcının, artan rekabete rağmen Steam’i bugüne kadar en büyük PC oyun platformu haline getirdiği tahmin ediliyor.

Valve pazarlama başkan yardımcısı Doug Lombardi, 2008’de yaptığı bir konuşmada geliştiricinin “Yahoo, Microsoft… ve Steam gibi bir şey inşa etmek için muhtemel bir aday gibi görünen herkesi” ikna etmeye çalıştığını söyledi. “Herkese gidip ‘Siz böyle bir şey yapıyor musunuz?’ diye sorduk. Ve herkesin verdiği yanıt, ‘Gelecekte bir milyon kilometre sonranın işi… Size yardım edemeyiz’ gibiydi.”