Yazıcı alırken dikkat edilmesi gerekenler

Piyasada çok sayıda yazıcı vardır ve tüm yazıcılar, kullanıcının onlarla yapmak isteyeceği şeye tam olarak uygun olmayacaktır. Çok farklı sınıflardan yazıcılar var, her biri onları belirli iş türleri için uygun kılan özelliklere sahiptir. Bir yazıcı satın alırken öncelikle ne tür bir yazıcıya ihtiyaç duyduğumuz konusunda kafamızda çok net şeyler olması gerekir.

Piyasadaki yazıcı modellerinin çokluğu göz önüne alındığında, yeni bir tane satın almak isteyen bir kullanıcının koşullar altında bunalması şaşırtıcı olmaz. Bir maceraya atılmak ve önümüze çıkan ilk modeli seçmek genellikle başarısızlık için kesin bir reçetedir. Ancak bu ipuçlarını izlerseniz, yeni yazıcınızın satın alınması nihai sonucuyla daha tatmin edici olacaktır.

Yazıcı alırken bütçenizi aşmayın

Yazıcının fiyatı sadece satın alma maliyeti değildir. Bu fiyatın çoğu genellikle, onu çalışır durumda tutmak için yılda harcamamız gereken her şeyden oluşur. Bu, açıkçası, sadece kullandığımız kağıdı değil, aynı zamanda ve özellikle yeni yazıcımız tarafından kullanılan sarf malzemelerinin türünü de içerir.

Mürekkep kartuşlarının fiyatlarından dolayı yıllardır “siyah altın” olarak adlandırıldığını hepimiz biliyoruz. Ancak yine de, satın alma işlemimizi gerçekleştirmeden önce, satın almamız gereken sarf malzemelerinin fiyatını öğrenmemizden asla zarar gelmez. Bir başka ilginç yön de, yeni yazıcımızın üçüncü taraf kartuşlarla çalışma olasılığının olup olmadığını öğrenmektir, çünkü bu, yazıcının ömrünün sonunda bize çok para kazandırabilir.

Bir yazıcı satın alırken ne tür mürekkep seçilmeli?

Satın almadan önce göz önünde bulundurmamız gereken bir diğer husus, mürekkep püskürtmeli yazıcı mı yoksa lazer yazıcı mı kullanmak istediğimizdir, çünkü her iki türün de birbirine göre avantajları ve dezavantajları vardır.

  • Mürekkep püskürtmeli yazıcılar: En ucuz yazıcılardır ve düz kağıda bile oldukça iyi sonuçlar veren renkli baskıya izin verirler. Bununla birlikte, ana dezavantajı, kartuşlarının oldukça hızlı kuruması ve yazdırdıkları resim ve metinlerin lazerlere göre daha düşük çözünürlük ve ayrıntıdan muzdarip olmasıdır.
  • Lazer yazıcılar: Genellikle önceki mürekkep püskürtmeli yazıcılardan çok daha pahalıdırlar, ancak tonerin asla kurumaması, yazıcıda takılı bir kartuşu birkaç ay boyunca tutabilmeleri gibi bazı önemli avantajları vardır. Diğer bir avantaj, hem metin hem de görüntülerin kağıt üzerinde daha iyi ayrıntılara sahip olma eğiliminde olmasıdır. Bununla birlikte, yazdırma sırasındaki renksel geriverim, genellikle bu yazıcıların güçlü bir özelliği değildir.

Bu nedenle, onlara vereceğiniz kullanım türüne bağlı olarak, bir tür yazıcı seçmeniz gerekecektir. Lazer yazıcıların tonerlerinin genellikle mürekkep püskürtmeli yazıcılardan daha uzun bir kullanım ömrüne sahip olduğu doğrudur, eğer kendinizi tasarıma adarsanız, bunların iyi olmadığını göreceksiniz, aksi halde mükemmeller.

yazici-alirken-dikkat

Baskı kalitesi

Piyasadaki en popüler iki yazıcı türünün sağlayabileceği niteliklerin çeşitli yönlerini zaten tartıştık. Bu, bizi gerçekten bakmamız gereken DPI veya İnç Başına Nokta Sayısına götürür. Bu ölçüm, yazıcımızın onunla yazdırmak istediğimiz görüntüyü ne kadar aslına uygun temsil edeceğini gösterir; sayı ne kadar yüksek olursa, yazıcının baskı kalitesi de o kadar yüksek olur, çünkü daha fazla sayıda noktayı temsil etme kapasitesine sahiptir.

Inkjet yazıcılarda 600 x 600 DPI ile 4800 x 4800 DPI arasında değişen değerler bulabiliyoruz.

Baskı söz konusu olduğunda, tüm markalar aynı kaliteye ve renk doğruluğuna sahip değildir, daha sonra beklendiği gibi kromatik çıkmadığını görmek için bir şeyi basmak hoş değildir. Yazıcınızın renkleri iyi temsil ettiğinden ve renkleri ekranda gördüğünüz gibi yazdırdığından emin olun.

Baskı hızı

Bir yazıcının yazdırma hızı, PPM veya Dakikada Sayfa Sayısı olarak tanımlayabildiğimiz bir parametredir. Düşük bir PPM, söz konusu belgenin yazdırılması bitene kadar sizi çaresiz bırakabileceğinden, çok ve çok sık yazdırmak zorunda kalanlardansanız bu parametre sizin için önemli olabilir.

Bir yazıcının teknik özelliklerinde farklı PPM değerlerine sahip olması alışılmadık bir durum değildir. Bunun nedeni, yazdırdığımız kaliteye bağlı olarak, yazıcının bir işi bitirmek için kullanması gereken fazladan süre göz önüne alındığında, bunun PPM sayısının önemli ölçüde düşmesine neden olmasıdır.

Dolayısıyla, bir mürekkep püskürtmeli yazıcı kullanırsak, siyah beyaz yazdırırsak, yazıcı renkliden daha az zaman alacaktır, bunun nedeni, ilk durumda yalnızca bir mürekkep kartuşu kullanması, renklide ise yapmanız gereken birkaç kartuş kullanmasıdır. Ancak yeterli bütçeniz varsa ve yalnızca belge yazdırmak istiyorsanız, yazıcı satın alırken tek renkli lazerler en iyi seçenektir.

Yazıcı satın alırken bağlantıyı göz önünde bulundurun

Yıllar önce tüm yazıcılar bir USB kablosu aracılığıyla doğrudan PC’mize bağlı olsa da, bu tür bağlantı giderek daha az kullanıcının aradığı bir şey. Günümüzde birçok yazıcının yerleşik bir WiFi kartı vardır, bu da onu doğrudan PC’mize bağlamak zorunda kalmadan kullanmamızı sağlar. Bu nedenle, ister ev ister ofis olsun, aynı muhafaza içinde daha fazla kullanıcı tarafından paylaşılabilir.

Google Cloud Print gibi hizmetleri kullanarak belgelerimizi yazdırmak için bulutu kullanmamıza izin veren yazıcı modelleri bile var.

Çok İşlevli veya basit bir yazıcı satın alın

Günümüzde, gerçekten para sıkıntısı çekmedikçe, basit bir yazıcı yerine çok işlevli bir yazıcı satın almaya değer. Bu tür bir yazıcı tarafından sağlanan ek özellikler, yazıcının kendisi söz konusu tarayıcıyla aynı işlevleri yerine getirebildiğinde, artık ayrı bir tarayıcıya ihtiyacımız olmadığı anlamına gelebilir.

Kağıt formatı ve türü

Yeni yazıcımızı satın alırken dikkate almamız gereken son husus, çalışabileceği kağıt türüdür. Örneğin, A3 gibi geniş formatlı kağıtlarla çalışan bir kullanıcı tipiysek, seçtiğimiz modelin bu boyuttaki kağıdı besleyebildiğinden emin olmalıyız. Ancak böyle bir yazıcı almak istiyorsak, bu modellerin sahip olduğu ekstra fiyatı ödemeye hazır olmalıyız.

Ancak, aksine, genellikle A4 boyutundan ve daha küçük boyutundan daha ileri gitmezsek, piyasadaki yazıcıların büyük çoğunluğu her durumda bize hizmet edecektir. Öte yandan, normal kağıt veya az ya da çok ince kartondan başka bir şeye doğru şekilde yazdırabilen çok sayıda yazıcı yoktur.

Çift Taraflı Baskı?

Bazı yazıcılar, yazdırılan her sayfayı alıp tepsiye ters çevirmemize gerek kalmadan çift taraflı baskı yapabilir ve bu, birçok kullanıcının bir yazıcı satın almaya başlamadan önce dikkate almak isteyeceği bir özelliktir.