Türkiye’nin iPhone satışından kârı Apple’dan fazla

Bir iPhone 12 Pro Max (256GB) ABD’de 1,199 $’a satılıyor. Aynı cihaz Türkiye’de 17.999,00 TL fiyat etiketiyle satılıyor. Peki cihazın Apple’a maliyeti ne kadar? Bir iPhone satışından Apple mı daha fazla kar elde ediyor, yoksa Türkiye mi? Sizin için bu sorunun yanıtını araştırdık…

Açıkçası buradaki rakamların ne kadar anlamlı veya doğru oldukları tartışmaya açıktır. TechInsights, 256GB depolama alanı olan bir iPhone 12 Pro Max’in döküm analizini gerçekleştirdi, her bileşene baktı, bir fiyat verdi ve telefon için bileşen malzeme listesinin (BOM) 443 dolara ulaştığı sonucuna vardı.

Apple’ın bir iPhone için maliyeti

Sorun şu ki, oldukça anlamsız bir sayı. Birkaç nedenden dolayı. Malzeme maliyetinden yola çıkarak brüt kazancı kesin kar olarak göremezsiniz. Apple’ın kendi Ar-Ge giderleri var ve iOS yazılımının gelişimine harcadığı kaynak da bir tarafta duruyor.

Başka bir sorun ise, tüm bileşenlerin fiyatını almak için bakabileceğimiz büyük bir katalog olmamasıdır. Bellek ve depolama gibi bazı öğeler oldukça evrenseldir ve onlar için oldukça iyi bir fiyatlandırma yapabiliriz (ancak Apple yüksek hacimli bir alıcıdır, bu bir avantajdır), ancak bu parçalar bile her gün değişir. Diğer bileşenler, özellikle A14 Bionic işlemci gibi ısmarlama şeyler hakkında bazı tahminler yapabiliriz, ama hepsi bu.

Daha fazla özel bileşene gelince, hacim ve verim arttıkça fiyatlar zamanla düşecektir. Bir iPhone’un bu yılın Şubat ayında yapılmasının maliyeti, muhtemelen aynı iPhone’un gelecek yıl tutacağı maliyetlerden daha yüksek olacak. Aslında bu rakam saatlik olarak bile değişir.

Apple’ın kârı, Türkiye’den az

Bir iPhone’un maliyetini bulmanın en iyi yolu şirketin finansal tablolarına bakmaktır. Brüt marj kılavuzuna bakarak daha net bir resim elde ediyoruz. Bununla birlikte, iPhone için özel olarak bir rakam almadık ve bu yüzden hala tahminler yapmak zorundayız. Ve bu verilere dayanarak, iPhone’un brüt marjı muhtemelen yüzde 40 civarında. Bu rakama dayanarak, 1,199 dolarlık iPhone 12 Pro Max’in Apple’a maliyeti (parça, işçilik, Ar-Ge, yönetici ve diğer ilişkili maliyetler) yaklaşık 750 dolar. Sonuç olarak, Apple yaklaşık 500 $ kâr elde ediyor.

500 $’ın Türk Lirası karşılığı, 7.40 kur ile 3.700 TL civarında. Peki Türkiye bir iPhone 12 Pro Max (256GB) üzerinden kaç para vergi alıyor? Apple’ın sitesinde yer alan resmi rakamlara göre yaklaşık 7.420,00 TL. Özetle Türkiye bir iPhone 12 Pro Max satışından Apple’a göre en az 3.500 TL daha fazla kâr elde ediyor.

Yurt dışından gelen telefona 2.006 TL kayıt ücreti

Ülke aynı zamanda yurt dışından alınan cep telefonlarını, ülkeye girdikten 1 ay sonra kilitliyor. Yani yurt dışından makul fiyatlarla telefon alanlar, Türkiye’de kullanamıyor. Telefonlarını Türkiye’de kullanmak isteyen vatandaşların 2.006 TL IMEI kayıt ücreti ödemesi gerekiyor. Yurt dışında 1.199 dolara satılan iPhone 12 Pro Max , 8.872 TL’ye denk geliyor. IMEI kayıt ücreti de ödenince toplam maliyeti 10.878 TL oluyor. Yani Türkiye fiyatına göre yaklaşık 7 bin TL daha ucuza alınıyor.

Ancak bu durum, iPhone 12 64GB gibi giriş seviyesi olan daha ucuz telefonlarda tam tersi. 2.006 TL ücret sabit bir fiyata sahip olduğu için pahalı telefonlarda avantajlı olurken, ucuz telefonlarda ise zararlı oluyor. Zaten pahalı telefonu parası çok olanlar aldığı için ucuz telefondaki vergi en çok parası az olanlar vuruyor. Teknolojideki bu vergilendirme politikası, Z kuşağının en çok şikayetçi olduğu konulardan biri.