iPhone arka kamera ve flash çalışmıyor

iPhone’umuzun flaşı, gece çekimlerimizi aydınlatabilmenin yanı sıra, ihtiyaç duyduğumuzda bizi aydınlatabilmek için bir el feneri görevi görüyor. Bizi bildirimlere karşı uyarmanın yanı sıra, her zaman yanımızda bir ışık kaynağına sahip olmak için çok ilginç bir özellik. Bazı durumlarda çalışmayabilir. İşte bu konuda yapabileceklerimiz.

Öncelikle iPhone’umuzun el feneri modundan bahsedelim. Sistemin, karanlık ortamlarda daha net görmemizi sağlamak için kameranın flaşını sürekli bir şekilde açma şekli. El fenerini açmanın üç ana yolu var: İPhone’umuzun kilit ekranının sol alt kısmındaki el feneri düğmesine basın. Denetim Merkezi’ndeki el feneri simgesine dokunun. Siri’ye “Hey Siri, el fenerini aç” deyin.

iPhone’umuzun el fenerinin, yani flaşın düzgün çalışmaması nadirdir. Ama gerçekten rahatsız edici olabilir. Bu anlamda, bunu çözecek kaynaklara sahip olmamız önemlidir. Deneyeceğimiz ilk şey, neredeyse tüm aksaklıkları düzeltecek olan iPhone’umuzu yeniden başlatmak. Ayrıca, iPhone’umuzu mevcut işletim sisteminin en son sürümüne güncellediğimizden emin olalım.

Ayrıca kasamızın, bir kısmının veya iPhone’a bağlı bir şeyin flaşın ışığını engellemediğini de kontrol edelim. Bu kontroller yapıldıktan sonra sırasıyla yapabileceklerimiz şunlardır:

  • Belirli uygulamaları zorla kapatın: Kamera, FaceTime, Notlar (belge veya metin tarıyorsanız) veya bazı üçüncü taraf uygulamalar, özellikle fotoğrafçılık, el fenerinin açılmasını engelleyebilir. Zorla kapatmak için tek yapmanız gereken parmağınızı ekranın sağ alt kısmından ortaya doğru kaydırmak ve ardından söz konusu uygulamaları en üste sürüklemek.
  • Kamera uygulamasında flaşı devre dışı bırakın: Kullanıyorsanız, el feneri modunda kullanılamayabilir. Tek yapmanız gereken Kamera uygulamasına gitmek, görüntüyü yukarı kaydırmak, şimşek düğmesine dokunmak ve Hayır’ı seçmek.
  • iPhone’unuzun sıcaklığını kontrol edin: çünkü çok yüksek bir sıcaklık sistemin flaşı devre dışı bırakmasına neden olur. Bunun nedeni, bu modülün cihaz için önemli bir ısı kaynağı olmasıdır. Bu durumda, sadece birkaç dakika beklememiz gerekiyor ve flaş tekrar çalışacak.
  • Düşük Güç Modu’nu kapatın: Bazı iPhone modellerinde el fenerini etkileyebilir. “Hey Siri, Düşük Güç Modunu kapat” kadar basit bir şey, ihtiyacımız olduğunda flaşı açabilmek için yeterli olacaktır.
  • iPhone pilini kontrol edin: belirli bir şarj seviyesinin altında, hangi iPhone modeline bağlı olarak, flaş da devre dışı bırakılır. Üzerinde el feneri kullanmak istemeden önce telefonumuzun en az %20 olduğundan emin olalım.

Bu noktada, el feneri hala çalışmıyorsa, yapabileceğimiz en iyi şey randevu almak ve bir Apple Store’a gitmek, böylece belirli araçlarla telefonun donanımının doğru olup olmadığını kontrol edebilmek. Değilse, ihtiyacımız olduğunda el fenerinin keyfini çıkarabilmemiz için hemen orada düzeltebiliriz.