Amazon ile nasıl iletişime geçilir?

Amazon, online alışverişin devi olarak adlandırılıyor. Ve dünya çapındaki büyük varlığı ve platform üzerinden her gün yapılan milyonlarca alışveriş yapıldığı konusunda hiç şüphe yok. Düzenli bir müşteriyseniz ve bu satırları okuyorsanız, siparişlerinizden biriyle ilgili bir sorun veya olay nedeniyle veya herhangi bir hizmetle ilgili herhangi bir sorunu açıklığa kavuşturmak için Amazon ile iletişim kurmanın bir yolunu arıyorsunuzdur. Amazon ile iletişim kurmanın farklı yolları hakkında bilgi edinin.

Yakın zamana kadar, Amazon ücretsiz numarası + 90 850 390 21 53, +90 811 213 00 85 veya +90 850 390 28 30 aracılığıyla müşteri hizmetlerine ulaşmak mümkündü, ancak şimdilerde daha başka iletişim yolları kullanılıyor. Ayrıca, kendileriyle iletişime geçmek için platformun resmi sayfasındaki iletişim bölümüne gitmeniz gerekecektir.

Amazon’un iletişim sayfasına gidersek, siparişlerimizden birini, yani söz konusu sorgulamayı yapmak istediğimiz siparişimizi seçmemiz gerektiğini göreceğiz. Şimdi bunun için siteye hesabımızla giriş yapmamız gerekecek. Ancak, istediğimiz herhangi bir siparişle ilgili olmayan bir sorgu yapmaksa, o zaman başka bir alternatif seçmemiz gerekecek.

Amazon ile nasıl iletişim kurabilirsiniz?

Amazon ile iletişim kurabileceğimiz ve olası sorunları çözebileceğimiz birkaç yöntem vardır. Web üzerinden bir siparişle ilgili sorularınız varsa, telefonla aranmak isteyebilir ve canlı sohbetten görüşebilirsiniz.

Web üzerinden sipariş seçme

Sorgunuz devam eden, teslim edilmiş bir sipariş, iade veya para iadesi ile ilgiliyse, az önce bahsettiğimiz yöntemi kullanabiliriz.

Bunun için Amazon Türkiye’nin iletişim sayfasına girin. Ardından bir sipariş seçin. Sorun hakkında daha fazla bilgi vermek için aşağıdaki seçenekleri seçin ve size en aşağıda iletişim yolları sunulacaktır.

amazon iletisim 1

Telefon görüşmesi

Ancak, doğrudan Amazon ile konuşmak isteyebiliriz. Ne yazık ki, Amazon’un ücretsiz iletişim numaraları artık mevcut değil, ancak mümkünse şirketin kendisinin bizi aramasını isteyin. Bu sayede Amazon’un müşteri hizmetleri departmanından sorgumuzu çözmek için çağrı alan taraf biz olacağız.

amazon iletisim 2

Ürünün kendisinden veya yardımda, siparişin çeşitli yönlerini veya sahip olabileceğiniz şüpheleri dikkate alarak ne istediğinizi belirtebilirsiniz. Böylece, yukarıda belirtilen adımları takip etmek en iyisi olsa da, ihtiyacınız olan buysa hızlı çözümlere erişebileceksiniz. En sık sorulan soruları yanıtlayan birkaç yardım sayfası vardır.

Bir cep telefonundan

Amazon web sitesine cep telefonunuzdan girerseniz, müşteri hizmetlerini arama seçeneği için Amazon iletişim bölümüne gitmeniz gerekir. Neden yardıma ihtiyacınız olduğunu seçmeniz gerekecek. Başlangıçta, sorunuza olası bir yanıt veren otomatik bir yanıt görünebilir, ancak bazı durumlarda ve bu, sorununuzu çözmezse, sizi arayabilmeleri için telefon numaranızı girebilirsiniz.

amazon iletisim 3

Eğer öyleyse, numaranızı belirtmeniz ve Beni Şimdi Ara talebi vermeniz yeterlidir. Endişelerinize yanıt verecekleri bir çağrı alacaksınız. Birçok insan için veya bazı durumlarda, bir kişiyle konuşmak ve sorunları daha doğrudan bir şekilde çözebilmek en iyisidir.

Uluslararası aramalar

Online alışveriş devi sadece uluslararası aramalar için + 90 850 390 21 53 numaralı bir telefon numarası sunuyor. Bu nedenle ülkemiz dışındaysak ve Amazon ile iletişime geçmemiz gerekiyorsa bu telefon numarasından iletişime geçebiliriz. Şimdi, bu telefon üzerinden ulusal topraklardan Amazon müşteri hizmetlerine ulaşmaya çalışırsak, bunun sadece uluslararası aramalar için olduğunu bildiren bir kayıt bulacağız.

Ayrıca, bize Amazon ile iletişim kurmayı sohbetten, e-posta yoluyla veya web veya uygulama aracılığıyla yapabileceğimizi hatırlatacaktır. Cep telefonundan aramamız durumunda, Amazon iletişim sayfasına doğrudan bağlantı içeren bir SMS alma seçeneği sunulacaktır. Bu bağlantıdan, şirketle iletişim kurmak istediğimiz nedenin kategorisini seçebilir ve iletişim yöntemini seçebiliriz: telefon görüşmesi, e-posta veya web formundaki mesajı doldurun.

amazon iletisim 5

E-mail göndermek

Bir önceki adımda anlatılan adımları takip edersek, şu anda seçilen sorgu ile ilgili cevap gösteriliyor ve Bizimle nasıl iletişime geçmek istersiniz? Bu seçenek seçildiğinde, sorgumuzu yazıp e-posta ile göndermemiz için bir metin kutusu etkinleştirilecektir. Genellikle, 12 saat içinde Amazon müşteri hizmetlerinden bir yanıt alırız.

Bu satırların altındaki resimde görebileceğiniz gibi, herhangi bir e-postanınkine benzer bir başlık oluşturulur. Burada sipariş bilgilerini (tarih ve numara) kontrol edeceğiz, şikayetimize veya mesajımıza neden olan ürünleri ekleyebilir, sipariş problemlerini veya mesajın nedenini doğrulayabilir ve gerekirse düzenleyebilir ve daha fazla bilgi içerecek alanı nereye ekleyeceğiz. İsterseniz şikayetimizin nedenini ve markanın bizi nasıl tazmin etmesini istediğimize dair talep ve talebimizi daha ayrıntılı olarak belirtin.

Müşteri hizmetleri departmanının iş yüküne bağlı olarak, mesajı göndermeden önce şikayetimizle ilgili yaklaşık bir yanıt alacağımız yaklaşık süre belirtilecektir. Cevabı aldığımızda, sorunumuzun çözüldüğünü veya şüphelerimizi giderdiklerini teyit edebilirler. Öte yandan, bize bir çözüm sunmak için konu hakkında daha fazla bilgi isterlerse, yalnızca e-postaya doğrudan yanıt vermemiz gerekecek ve aynı yönetici şikayetimizi tamamlamaktan sorumlu olacak.

amazon iletisim 6

Bu amaç için etkinleştirilen formun dışında, customer@amazon.tr e-posta adresinden Amazon ile iletişime geçebiliriz. Yazarken daha fazla özgürlük var, ancak Amazon’un talep ettiğine benzer bir yapıyı takip etmek veya durumu çok iyi, kısa ve öz bir şekilde açıklamak tavsiye edilir. Size genellikle ertesi gün veya en fazla yaklaşık 48 saat içinde neler olduğunu ve durumunuza nasıl tepki verdiklerini belirten bir cevap vereceklerdir.

Çevrim içi sohbet

Aynı bölümde Amazon ile iletişime geçmek için son seçeneği de bulacağız. Söz konusu seçeneğe tıkladığımız anda otomatik olarak açılacak ve daha önce platformdaki hesabımızla kendimizi tanımlamamız gereken çevrimiçi bir sohbettir. Şüphelerimizi, önerilerimizi veya şikayetlerimizi yönetmek için birkaç dakikamız varsa, sohbette müşteri temsilcisinin bize katılmak için tahmini süreye bakabiliriz. Genellikle sadece birkaç dakika beklememiz gerekecek, hatta 1 dakikadan daha fazla değil. Sohbet yönetimi, müşteri hizmetleri departmanının kendisi siparişimize veya profilimize erişip bizi bilgilendirebileceği için daha hızlıdır.

amazon iletisim 4

Bu yapıldıktan sonra sorgumuzu yazıp Start Chat butonuna tıklayabiliriz. Artık sadece Amazon müşteri hizmetlerinden bir kişinin bizimle iletişime geçmesini beklememiz gerekecek ve bize bir cevap verebilmeleri için sorumuzu sunabiliriz. Sohbet penceresinden Bu sohbetin bir dökümünü e-posta hesabımıza gönder seçeneğini işaretleyebiliriz. Bu şekilde, operatörle sohbet yoluyla yaptığımız tüm konuşmaların bir kopyası bize gönderilecektir.

Cepten sohbet talep ediyorsak, Amazon uygulamasının etkin olması ve şirketin müşteri hizmetlerinden sorumlu bir kişi ile doğrudan iletişim kurabilmemiz için yüklü olması gerekir.

Sohbet ile bir paketi takip etmek veya bir sipariş hakkında soru sormak gibi basit sorunları çözebiliriz. Sohbetle ilgili ilginç bir hile de şudur ki, bağlantımız kesilirse veya yanlışlıkla erken kapatırsak, bir müşteri hizmetleri yöneticisinin bizimle telefonla iletişime geçmesi söz konusu olabilir.

Sosyal ağlar

Amazon ile iletişim kurmanın bir başka yolu da sosyal ağlarıdır. Facebook veya Twitter’daki hesabına gidebilir ve hesabına doğrudan mesaj gönderebilirsiniz. Bunu paylaşımlarda yorumlar üzerinden yapmanız tavsiye edilmez çünkü nihayetinde durumunuza kişiselleştirilmiş bir yanıt vermekle ilgilidir. Onları Instagram veya LinkedIn gibi diğer sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Onları en sevdiğiniz sosyal ağda aramanız ve onlarla iletişim kurmanız yeterlidir, daha hızlı ve daha güvenli başkaları olduğu için en uygun yol olmasa da, bu şekilde iletişim kurmayı tercih ederseniz başka bir seçenek olabilir.

Sosyal ağların arkasındaki müşteri hizmetleri, sorunuza bir çözüm sunacak, sizden bazı kimlik bilgilerini isteyecek veya sorununuzu çözmek için sizi daha özel ve güvenli başka bir iletişim şekline yönlendirecektir. Yayınlarını başka bir dilde görseniz bile merak etmeyin, size Türkçe cevap vereceklerdir.