Geceleri balık nasıl tutulur?

Balık tutmayı seven çoğu insan bunu günün erken saatlerinde yapar. Ancak birçok balıkçı, bölgeye, yılın zamanına, su türüne ve balık türlerine bağlı olarak kendine özgü zorluklar sunan bir sporda güneş battıktan sonra ellerini denemek için dışarı çıkmayı sever.

Karanlıkta balık tutmak, büyük ağızlı levrek için zifiri karanlıkta yüzey yemleri dökmekten, derin su somon balığı trolü için parlak yemler kullanmaya, yayın balığı veya alabalık için derin sularda fenerle donatılmış bir teknede oturmaya kadar değişebilir. Gecenin mürekkep karanlığında tüm balık türleri için olta balıkçılığı hakkında kesin olarak söylenebilecek bir şey, balık tutmanın gün ışığında olduğu gibi olmamasıdır.

Gece balık tutulur mu?

Tipik gün ışığında balık avında, olta balıkçılığı ne yaptıklarını görmeye ve oltayı ya da yemleri izlemeyle alakalıdır, ancak bu nadiren geceleri mümkündür. Floresan çizgileri izlemeyi kolaylaştıran siyah ışıkları kullanabilirsiniz, ancak bu birkaç on yıl önce popüler bir monofilaman hattı olmasına rağmen, bugün çok az olta takımı bu tür ipi kullanıyor. Çoğunlukla, mücadeleniz için sezgi ve his, gece gündüze göre daha önemli hale gelir. Bu, hassas bir olta ve misina kullanmayı ve ultra hafif hareket etmeyi avantajlı kılar.

Açıktır ki, parlak gecelerin balık tutmak için karanlık gecelerden daha iyi olup olmadığı konusunda bazı tartışmalar olsa da, görüşünüz mehtaplı gecelerde karanlık veya bulutlu gecelerde olduğundan daha iyidir. Dış kaynaklı ışıkların kullanımının minimumda tutulması, bazı balıkçılık türleri için iyi bir fikir olsa da diğerleri için gereksizdir.

Gece balık avında hangi yem kullanılır?

Tuzlu suda tatlı suya göre daha olası olmasına rağmen, ışık almaya eğilimli yerlerin (rıhtımlar, iskeleler, köprüler vb.) küçük balıkları ve dolayısıyla daha büyük yırtıcıları çekebileceği de iyi bilinmektedir. Müdahaleniz için büyük bir sezginiz ve doğal bir hisiniz olsa bile, küçük bir far gece balıkçılığı için uygun bir aksesuardır, çünkü iki elinizi de serbest bırakır ve yalnızca az miktarda ışık verir. Daha iyisi, suya doğru döndüğünüzde balıklar için endişe verici olmayan kırmızı ve / veya yeşil renk seçeneklerine sahip olanlardır.

Mücadelenizi yeniden düzenlemek için ışık kullanma ihtiyacını azaltmak için üzerinde farklı yemler veya yemler olan birkaç çubuğu elinizin altında tutun. Örneğin, yem atma kıyafeti ile oyuncu seçimi yapıyorsanız ve kötü bir tepki alıyorsanız, o çubuğu bir kenara bırakıp zaten donanımlı bir yedek olanı kullanabilirsiniz. Yem atma takımlarında geri tepme eğilimliyseniz, özellikle şartlar kapağa yakın doğru yem yerleştirmeyi gerektirmiyorsa, geceleri dönen dişli kullanmayı düşünün.

Gece hangi balık tutulur?

Bilinmeyen bir yere son dakikada bir balık tutma gezisi düzenlemek cazip gelse de, yapmayın. Bunun yerine, gün ışığında balık tuttuğunuz yeri tanımak için zaman ayırın. Yolunuza çıkabilecek engelleri not edin, hatta bir harita çizin. İyi bildiğiniz bir yerde balık tutmak, size aşina olmayan bir yerden çok daha kolaydır. Her yerde koşuşturmaya çalışmaktansa yavaşlamak ve bir alanda en iyi şekilde çalışmak en doğrusudur.

Özellikle motorlu bir teknede her zaman sessiz ve sinsi olmayı bir noktaya getirmelisiniz. Elektrik motorunu yerine oturtmaktan, motoru sürekli çalıştırmaktan, nesneleri hareket ettirmekten, denize çapa atmaktan vb. şeyleri yapmanız size karşı çalışacak bir gürültü çıkarır. Teknedeyken motor kapalıyken bölgenize doğru sürüklenmeli ve içerideyken hareketlerinizi minimumda tutmalısınız.

Gece kıyıdan balık avı

Birden fazla kancalı yemlere yakalanan balıkları indirmek ve kancadan çıkarmak, karanlıkta daha zordur, bu yüzden bunu sabit bir pozisyonda oturarak yapın. Aynı şekilde teknede ayakta dururken dengenizi kaybetmemeye ve suya düşmemeye dikkat edin.

Gün ışığında, genellikle nesnelerle çarpışmaya hazır olabilirsiniz, ancak bu potansiyel sorunları karanlıkta kolayca sarsılabildiğiniz ve bir şeye çarptığında tekneden çıkabildiğiniz zaman görmek zordur. Düzenli bir tekneniz olsun ve her şey için bir yeriniz olsun. Eşyaları ayak altında bırakmayın, özellikle çengelli yemler.

Elinizin altında yüksek güçlü bir el feneriniz olduğundan emin olun, böylece yaklaşan bir motorlu tekneyi varlığınız hakkında uyarabilirsiniz, özellikle de seyir ışıkları olmayan küçük bir gemide iseniz. Tekneyi kullanırken her zaman pruva ve kıç ışıkları açık olsun.

Son olarak, suya ve doğanın güçlerine büyük saygı duyun. Başınız derde girerse, etrafta yardım edecek çok az insan olma ihtimali vardır.