Maltepe Başıbüyük’te orman yangını

İstanbul Maltepe’de Başıbüyük’te orman yangını çıktı. Çok sayıda itfaiye ekibinin müdahale ettiği yangın, rüzgar nedeniyle henüz kısa sürede yayılırken ekiplerin 3 saatlik çalışması sonucu kontrol altına alındı.

Yangın, cumartesi günü akşam 20:00 sıralarında başladı. Yangından dolayı çok sayıda ağaç zarar görürken, itfaiye ekipleri de seferber edildi. İstanbul İtfaiyesinin ve Orman Müdürlüğüne bağlı ekiplerin müdahale ettiği yangın ekiplerin yoğun çalışması sonucu saat 23:00 sıralarında söndürüldü.

Bir anda geniş bir alana yayılan yangın, Maltepe sahilden ve çevre ilçelerden de görüldü. Maltepe Başıbüyük Mahallesi Başıbüyük Ormanı içerisinde yangın meydana geldi. Yangına Maltepe, Ataşehir, Ümraniye, Büyükbakkalköy, Kartal, Sultanbeyli, Kadıköy, Orhanlı, Kavacık, Erenköy, Sancaktepe, Şişli, Pendik İtfaiye ekipleri müdahale ediyor.

Maltepe’de Başıbüyük ormanlarında çıkan ve yaklaşık 10 hektarlık alanı etkileyen yangın 100’e yakın arazözün, itfaiye ekiplerinin ve arama kurtarma ekiplerin çalışması sonucu kontrol altına alındı.

Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerinin de havadan destek verdiği çalışmalar devam ediyor. Çok sayıda ağacın zarar gördüğü yangında, henüz yaralı ve can kaybı bilgisi alınmadı.

Başıbüyük ormanlarında en son 29 Ağustos 2020’de büyük bir yangın meydana gelmişti. Yangını çıkaran şüpheliler kısa sürede yakalanmıştı, ancak çok sayıda ağaç yangından dolayı zarar görülmüştü.