İstanbul’da gökkuşağı sürprizi

İstanbul’da meydana gelen sağanak yağış sonrası gök kuşağı çıktı. Gökyüzünü kapsayan renk dalgası, harika bir manzara ortaya koydu.

Gökkuşağı canlı renkleri ile doğa harikası olarak muhteşem manzaralara yol açıyor. İstanbul’da etkili olan sağanak yağış sonrası gökyüzünde gökkuşağı ortaya çıktı. Kartpostallık görüntüler oluşurken, kent sakinleri sosyal medyadan gökkuşağı fotoğrafları paylaştı.

Gökkuşağının neden olur?

Gökkuşağı, güneş ışığından ve atmosferik koşullardan kaynaklanır. Işık bir su damlasına girer, havadan daha yoğun suya geçerken yavaşlar ve bükülür. Işık, damlacığın içinden yansıyarak bileşen dalga boylarına veya renklerine ayrılır. Işık damlacıktan çıktığında bir gökkuşağı oluşturur.

Gökkuşakları, doğanın en güzel gösterileri arasındadır. Gökkuşağı gerçekten bir “şey” değildir ve belirli bir “yerde” mevcut değildir. Bu, güneş ışığı ve atmosferik koşullar tam doğru olduğunda ortaya çıkan optik bir fenomendir ve izleyicinin konumu onu görmek için doğru konum olmalıdır.

Bir gökkuşağı için su damlacıklarının havada yüzmesini gereklidir. Bu yüzden yağmur yağdıktan hemen sonra onları görüyoruz. Gökkuşağının görünmesi için Güneş arkanızda olmalı ve bulutlar Güneş’ten uzaklaşmalı.