Dudullu-Bostancı metrosu açıldı – Dudullu-Bostancı metrosundan görüntüler

Merakla beklenen Dudullu-Bostancı Metro Hattı’nın açılışı yapıldı. Maltepe, Kadıköy, Ataşehir ve Ümraniye ilçelerini birbirine bağlayan Dudullu – Bostancı metro hattının açılış töreni, 6 Ocak 2023’te Bostancı’da yapıldı.

14,3 km uzunluğundaki 13 istasyonlu Dudullu – Bostancı metro hattının açılış törenine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, eski İBB Başkanı Nurettin Sözen ve Ali Müfit Gürtuna katıldı.

Açılış töreninde bir konuşma yapan İBB Başkanı İmamoğlu, önceki dönemler İBB başkanları Bedrettin Dalan, Nurettin Sözen, Ali Müfit Gürtuna ve Kadir Topbaş’a metro hizmetlerinden dolayı teşekkür etti. İmamoğlu konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

Sadece ülkemizin değil, aynı zamanda tüm Avrupa’nın en büyük şehri olan İstanbul’u yöneten büyükşehir belediye başkanlarının mutlaka geçmek zorunda oldukları bir sınav vardır. Belediye başkanları, o sınavdan geçemezlerse, diğer bütün derslerden geçmiş olsalar bile, sınıfta kalırlar. İBB başkanlarının en zorlu sınavı, metro sınavıdır. Çünkü dünyadaki bütün büyük şehirlerde olduğu gibi raylı sistemler, İstanbul’un da ulaşım sorunlarının en temel, en acil ve en kalıcı çözümüdür. Metro; medeniyetin, medeni kentlerin başat meselesidir. Ne yazık ki, dünyanın önde gelen pek çok kenti, İstanbul’u bu yarışta, çok yıllar öncedir geride bıraktı. O yüzden, göreve gelir gelmez, tabiri caizse, metro yapmayı, İstanbul için bir onur ve ana hizmet meselesi kabul ettik.

Ne dünyadan ne de Avrupa’dan bu konuda geri kalamazdık. O yüzden 3,5 yıldır enerjimizin ve odağımızın en az yarısını, raylı sistem inşaatlarına adadık. Elbet görev sürem bittiğinde, İstanbullular benim de metroyla ilgili karnemi çıkaracak. O gün geldiğinde, ben ve ekibim, metro yapımında İstanbul’un yüzünü ağartan yöneticiler olarak anılmak istiyoruz. Tarihe geçmek istiyoruz. İyi anılmak istiyoruz; şu gök kubbede hoş bir seda bırakmak istiyoruz. İşte bunun için gerçekleştirdiğimiz bu değerli açılış çok önemli. 3,5 yılda, bugünkü açılış dahil, İstanbul’a kazandırdığımız metro hattı uzunluğu 46.2 kilometreye ulaştı. Daha fazlasının imalatına devam ediliyor. Bu 46 kilometrenin tamamını, A’dan Z’ye biz yapmadık. Ama bu 46 kilometrelik hattın, biz göreve gelmesek açılamaz, hala duran inşaatlara dönüşmüş olurdu. Bu çok açık ve nettir.Ekrem İmamoğlu, İBB Başkanı

dudullu-bostanci-metrosu-acilis-2
Fotoğraf lisansı: İstanbul Büyükşehir Belediyesi

Dudullu-Bostancı Metro Hattı güzergahı

Hat; Dudullu istasyonunda M5 Üsküdar-Çekmeköy metro hattı ile Kozyatağı istasyonunda M4 Kadıköy-Tavşantepe metro hattı ile Mevlana istasyonunda Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli metro hattı ile Bostancı istasyonunda ise Marmaray işletmesi ile entegre olacak.

Kadıköy, Maltepe, Ataşehir ve Ümraniye ilçelerinden geçen hatta 13 istasyon bulunuyor. Dudullu Bostancı metro hattı güzergahında bulunan istasyonlar sırasıyla:

 • Bostancı (Marmaray ve Vapur ile entegre)
 • Emin Ali Paşa
 • Ayşekadın
 • Kozyatağı (Kadıköy-Tavşantepe metro hattı ile entegre)
 • Küçükbakkalköy
 • İçerenköy
 • Kayışdağı
 • Mevlâna (Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli metro hattı ile entegre)
 • İmes
 • Modoko
 • Dudullu (Üsküdar-Çekmeköy metro hattı ile entegre)
 • Huzur
 • Parseller

Dudullu-Bostancı Metro Hattı nasıl yapıldı?

İlk kez 2016’de başlayan proje, uzun yıllardır atıl olarak duruyordu. İBB Başkanı olarak Ekrem İmamoğlu’nun seçilmesinin ardından metro hattındaki çalışmalar yeniden başladı. İBB’nin Dudullu-Bostancı Metro Hattı’ndaki çalışmaları tamamlandı. Hattın Aralık 2022’de açılması bekleniyor.

dudullu-bostanci-metrosu-2

Dudullu-Bostancı metro hattının yapımına, 26 Şubat 2016’da başlandı. Çalışmalar, 2019 yılının Mart ayında durduruldu. 23 Haziran 2019 seçimlerinin ardından göreve başlayan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, metro hattının çalışmalarının devam etmesi için finans kaynağı buldu. Dudullu-Bostancı metro hattındaki çalışmalar da finans kaynağı bulunmasının ardından yeniden başladı. 10 Temmuz 2020’de hattın Kayışdağı İstasyonu şantiyesinde, yapılan törenle durmuş hattaki çalışmalar yeniden başladı.

dudullu-bostanci-metrosu-3

Son teknoloji elektro-mekanik sistemle yapılan hat, tam otomatik sürücüsüz metro olarak hizmet verecek ve 90 saniyede bir sefer yapılabilecek. Bostancı – Dudullu arasını 21 dakikaya indirecek hatla, saatte tek yönde 44 bin 400 yolcu taşınabilecek. İstasyonlarda güvenlik için rayla düşmeyi engelleyici peron ayırıcı kapılar kullanıldı. Yatırım kapsamında, Bostancı’da 869, Kozyatağı’nda da 1.962 olmak üzere toplamda 2.831 araçlık yer altı otoparkı inşa edilecek.

dudullu-bostanci-metrosu-4

İmamoğlu yaptığı bir açıklamada, “Dudullu-Bostancı metromuz çok önemliydi. Geldiğimizde durmuş olarak, şantiyesinde bir kişinin olmadığı bir şekilde devraldığımız bu metroyu, tamamını kendi öz bütçemizden harcayarak, bir lira kredi kullanamayarak bitirmenin de onurunu yaşıyoruz. Bu metromuz, sadece Dudullu-Bostancı arasında ulaşımı değil, diğer ilçelerimizde olduğu gibi, Dudullu’da da çok güzel bir meydanı Ümraniye’mize kazandırmış olacak.” ifadelerini kullandı.