Otobüsten metroya, metrodan otobüse aktarma

İstanbul’da otobüsten metroya, metrodan otobüse aktarma yapabilirsiniz. Bazı hatlarda aktarma ücretsiz olurken, bazı hatlarda ise aktarma indirimi olur.

İstanbul’da İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından işletilen ulaşım araçları arasında aktarma mevcuttur. Bunlar arasında metro, otobüs, vapur, tramvay vardır. Ancak Ulaştırma Bakanlığı kontrolündeki Marmaray gibi ulaşım araçlarında aktarma yoktur. Peki İstanbul’da otobüsten metroya, metrodan otobüse aktarma nasıl yapılır?

Otobüsten metroya aktarma

İBB tarafından uygulanan aktarma kuralları kapsamında otobüsten metroya aktarma yaparken aktarma indirimi yapılır. Ancak bazı hatlarda aktarma indirimi yerine, aktarma tamamen ücretsiz gerçekleşir. Yani otobüse ücret ödersiniz, otobüsten indikten sonra metroya ücretsiz seyahat edersiniz.

İBB ilk olarak KM13, KM17, KM31, KM32, KM33, KM35, KM36 nolu İETT hatlarının metro entegrasyonlu olarak ücretsiz olacağı duyuruldu. Peki ücretsiz otobüs yolculuğundan nasıl faydalanılır? Metro entegrasyonu ile ücretsiz olan İETT otobüslerinden ücretsiz faydalanmak için yapılması gereken yöntemi öğrenmek için okumaya devam edin.

Vatandaşlar otobüsten metroya ve metrodan otobüse aktarma yaparken nasıl ücretsiz ulaşımdan faydalanacaklarını merak ediyorlar. Sizin için bu sorunun yanıtını yazdık. Öğrenmek için İETT’nin metro entegrasyonlu hatlarını ücretsiz kullanmakla ilgili makalemizi okumaya devam edin.

Metrodan otobüse aktarma

İlk olarak otobüse binecek kişiler İstanbulkart‘ını otobüste okuttuğu zaman karttan para kesiliyor. Ardından kartınızı metroda okuttuğunuzda ücretsiz aktarım uygulanarak metroya bedavaya binmek mümkün oluyor. Yani metro aktarmalı bir KM otobüsüne binerken okuttuğunuz İstanbulkart’tan daha sonra metroya binerken zaman ücret tahsil edilmez.

İlk olarak metroya binecek kişiler ise İstanbulkart’ını metroda okuttuğu zaman karttan para kesiliyor. Ardından kartınızı entegre İETT otobüsünde okuttuğunuz zaman kartınıza ücretsiz aktarma uygulanarak otobüse bedava binebiliyorsunuz. Yani metrodan indikten sonra metro aktarmalı bir KM otobüsüne binerken okuttuğunuz İstanbulkart’tan ücret tahsil edilmez.

Metro entegre İETT otobüslerini ücretsiz kullanmak için mutlaka metroya binmek gerekiyor. Önce otobüse binerseniz, ücret otobüse binerken tahsil edilir; önce metroya binerseniz, ücret metroya binerken tahsil edilir.