Eyfel Kulesi tarihi ve yapılış nedeni

Eyfel Kulesi, sadece Fransa’nın değil belki de Avrupa’nın en ünlü yapısıdır ve 200 milyondan fazla ziyaretçiye ev sahipliği yapmıştır. Eyfel Kulesi’nin arka planı, yapılışı ve yapılma nedenlerine kısa bir bakış attık. İşte en güzel Eyfel fotoğrafları ile birlikte Eyfel Kulesi’nin tarihine ön bakış.

Eyfel Kulesi’nin Arka Planı

eyfel-kulesi-1

1889’da Fransa, Fransız Devrimi’nin ilk yüzüncü yıldönümüne denk gelen modern başarının bir kutlaması olarak Evrensel Sergi’yi düzenledi. Fransız hükümeti, kısmen ziyaretçiler için etkileyici bir deneyim yaratmak amacıyla Champ-de-Mars’taki serginin girişine dikilecek bir “demir kule” tasarlamak için bir yarışma düzenledi. Yarışmaya katılan 107 plan arasından mühendis ve girişimci Gustav Eiffel’in mimar Stephen Sauvestre ve mühendisler Maurice Koechlin ve Emile Nouguier’in yardımlarıyla hazırladığı plan seçildi. Fransa için yenilik yapmaya ve gerçek bir niyet beyanı yaratmaya istekli oldukları için kazandılar.

Eyfel Kulesi yapılış nedeni

eyfel-kulesi-4

Eyfel Kulesi şimdiye kadar inşa edilmiş hiçbir şeye benzemeyecekti: 300 metre yüksekliğinde, o zamanlar dünyadaki en yüksek insan yapımı yapı olurken yapıda kullanılan malzemenin üretimi sanayi devrimi ile eşanlamlı olan bir malzeme olan dövme demirden bir kafes işçiliği ile inşa edildi. Ancak metal kemerler ve kafes kirişlerin kullanıldığı malzemenin tasarımı ve doğası, kulenin sağlam bir bloktan ziyade hafif ve “şeffaf” olabileceği ve gücünü koruyabileceği anlamına geliyordu. 26 Ocak 1887’de başlayan inşaatı hızlı, nispeten ucuz ve küçük bir işgücü ile gerçekleştirildi. 18.038 parça ve iki milyondan fazla perçin vardı.

Kule, yükselip merkezi bir kule olarak bütünleşmeden önce her iki yanında 125 metre kare oluşturan dört büyük sütuna dayanmaktadır. Sütunların kıvrımlı yapısı, nispeten yeni bir buluş olan asansörlerin dikkatlice tasarlanması gerektiği anlamına geliyordu. Birkaç seviyede görüntüleme platformları var ve insanlar en tepeye gidebilir. Büyük kıvrımların bazı kısımları aslında tamamen estetiktir. Yapı boyanır (ve düzenli olarak yeniden boyanır).

Eyfel Kulesi’nin yapılmasına karşı çıktılar

eyfel-kulesi-3

Kule artık tasarım ve inşaatta tarihi bir dönüm noktası, kendi günü için bir başyapıt ve yeni bir devrimin başlangıcı olarak kabul ediliyor. Ancak o zamanlar, özellikle Champ-de-Mars üzerindeki böylesine büyük bir yapının estetik etkilerinden dehşete düşen insanlardan gelen bir muhalefet vardı. 14 Şubat 1887’de inşaat devam ederken “sanat ve edebiyat dünyasından şahsiyetler” tarafından bir şikayet bildirisi yayınlandı. Diğer insanlar projenin işe yarayacağından şüpheliydi: Bu yeni bir yaklaşımdı ve bu her zaman sorunları beraberinde getiriyordu. Nihayetinde kulenin yapılmasına karar verildi.

Eyfel Kulesi’nin Açılışı

eyfel-kulesi-5

31 Mart 1889’da Gustav Eiffel kulenin tepesine tırmandı ve tepeden bir Fransız bayrağı çekerek yapıyı açtı; çeşitli ileri gelenler onu takip etti. Chrysler binası 1929’da New York’ta tamamlanıncaya kadar dünyanın en yüksek binası olarak kaldı ve hala Paris’teki en yüksek yapıdır. Bina ve planlama, etkileyici kule ile başarılı oldu.

Eyfel Kulesi, başlangıçta yirmi yıl dayanacak şekilde tasarlanmıştı, ancak kısmen Eiffel’in kuleyi kablosuz telgraftaki deneylerde ve yeniliklerde kullanarak antenlerin montajına izin verme istekliliği sayesinde bir asırdan fazla dayanmayı başardı. Nitekim Kule bir noktada yıkılmak üzereydi ama sinyal yayınlamaya başladıktan sonra kaldı. 2005’te bu gelenek, Paris’in ilk dijital televizyon sinyalleri Kule’den yayınlandığında devam etti. Ancak, yapımından bu yana Kule, önce modernliğin ve yeniliğin sembolü olarak, ardından Paris ve Fransa’da kalıcı bir kültürel etki yarattı. Kule’yi her türden medya kullandı. Dünyanın en ünlü yapılarından biri ve filmlerin ve televizyonun kullanımı için kolay bir işaretçi olduğu için artık herhangi birinin kuleyi yıkmaya çalışması neredeyse imkansız.