Kartal’da saat 9’u 5 geçe oldu, Atatürk silueti belirdi

Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıl dönümü nedeniyle 10 Kasım Salı günü saat 9’u 5 geçe tüm Türkiye’de olduğu gibi Kartal’da da hayat durdu. Vatandaşlar siren sesini duydukları anda saygı duruşuna geçti ve yeni, bağımsız Türkiye devletinin kurulmasındaki ve yönetilmesindeki önemli rolü nedeniyle Atatürk’e olan saygı ve minnetlerini gösterdi.

Saygı duruşu sırasında herkesi şaşkına çeviren, görenlerin bir daha bakmalarını sağlayan görüntü ise Kartal Atalar’dan geldi. Muhteşem Atatürk silueti bir kaldırım üzerinde Kartal 24 objektiflerine yakalandı. Görüntülerde Atatürk’ün siluetinin saat 9’u 5 geçe kaldırımda belirdiği görünüyor. Kısa süreli olarak ortaya çıkan siluet daha sonra yok oldu.

kartalda ataturk silueti
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

Resmi tören meydanda yapıldı

Öte yandan ilçe protokolü ise Kartal Meydanında düzenlenen resmi tören ile Atatürk’ü andı. İlçe protokol üyelerinin Atatürk Anıtı’na çelenk bırakmasıyla başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından sona erdi.

10 Kasım 1938’de aşırı alkol tüketimi nedeniyle karaciğer sirozundan ölen Atatürk, öldüğünde 57 yaşındaydı. Atatürk halen milyonlarca insanın gönlünde yaşamaya devam ediyor.