En iyi ekran kaydedici programları

Bilgisayar ekranınızı kaydetmeniz gerekiyorsa, endişelenmeyin, kullandığınız işletim sistemi ne olursa olsun bu işlem çok basittir. Bilgisayar ekranınızı kaydetmek için düzinelerce ücretsiz program var. Çoğu Windows için mevcuttur, ancak birçoğu macOS ve Linux üzerinde de çalışır, bu nedenle işletim sisteminizden bağımsız olarak seçebileceğiniz çok seçenek vardır. Hatta bazıları, ekranınızı YouTube veya Twitch gibi popüler akış sitelerine doğrudan yayınlamanıza izin verir.

Ayrıca günümüzde Full HD veya 4K çözünürlükte video kaydetme ve hızlı ya da ağır çekim gibi efektler ekleme olanağı vardır. Seçim yaparken, bilgisayar ekranını kaydetmek için bu uygulamaların akışkanlığını hesaba katmanız gerekir ve daha az güçlü bir işlemciye veya 4 GB’den daha fazla RAM’e ihtiyacınız olabilir. Ancak çok fazla endişelenmeyin, her zaman minimum gereksinimleri arayabilirsiniz.

İşte bilgisayarınızın ekranını kaydetmek için en iyi programlar olarak seçtiklerimiz. Seçim, ne kadar basit ve etkili olduklarına bağlıdır. Tüm büyük işletim sistemleri için seçeneklere sahip olduğundan, Android, iOS, Mac, Linux ve Windows işletim sistemleri için en iyi ekran kaydediciyi bulacağınızdan emin olabilirsiniz. Liste hem ücretli hem de ücretsiz seçenekleri içerir, bu nedenle herhangi bir yazılımı indirmeden önce ihtiyaçlarınızı değerlendirdiğinizden emin olun.

1. OBS Studio

obs

OBS veya Open Broadcaster Software, videolarınızın uzunluğunda herhangi bir sınırlama olmaksızın hem yüksek çözünürlükte kayıt hem de akış sunan ücretsiz bir ekran video kaydedicidir. Masaüstü yazılımı, ekranın yakalamak istediğiniz bölümünü seçmenize izin verir, ancak aynı zamanda tüm ekranı kaydetme seçeneği de sunar. Özelleştirilebilir kısayol tuşları, kaydı kontrol etmeye yardımcı olur ve bir ses mikseri, sorunsuz kaydedilmiş sese sahip videolar oluşturmanıza olanak tanır.

Sezgisel ekran video kaydı özelliklerinin yanı sıra, OBS, büyük işletim sistemlerinin varsayılan ekran kaydedicilerinde bulamayacağınız canlı akış özellikleriyle donatılmıştır. YouTube ve Twitch’te canlı yayın yapabilir, projeleri kaydedebilir ve çekimlerinizi FLV formatına dönüştürebilirsiniz. Tüm bunlar, OBS’yi 2021’de denemek için en iyi ücretsiz ekran kayıt yazılımı seçeneklerinden biri yapar. Yazılım tamamen ücretsizdir. Linux, Mac, Windows işletim sistemleri desteklenmektedir.

2. Screencastify

screencastify

Screencastify, Google Chrome üzerinden çalışan başka bir ekran kayıt uygulamasıdır. İster deneyimli ister acemi bir video oluşturucu olun, Screencastify’ın tüm önemli seçenekleri sunduğunu göreceksiniz. Web kameranızı, yalnızca tüm ekranı veya sekmeyi yakalamak ve mikrofonunuza anlatmak için kullanabilirsiniz. Ayrıca, görüntüleyenlerinizin kritik konulara odaklanmalarına yardımcı olan ek açıklama araçları da sunar. Tıklama vurgulama, çizim kalemi aracı ve fare spot ışığı dahildir.

Ekranı kaydettiğinizde, Screencastify videoyu Google Drive’ınıza otomatik olarak kaydederek işin zor kısmını sizin için halleder. En iyi ekran kayıt yazılımı seçeneklerinin çoğu gibi, Screencastify size YouTube’a yükleme ve kaydı animasyonlu GIF, MP3 veya MP4 olarak dışa aktarma seçeneği sunar. Yazılım tamamen ücretsizdir. Mac, Windows, Linux işletim sistemleri desteklenir.

3. Screencast-O-Matic

screencast-o-matic

Screencast-O-Matic, hem web kamerasını hem de ekran kayıtlarını destekleyen çevrimiçi bir ekran kaydedici ve video düzenleyicidir. Uygulama HD olarak kayıt yapmanıza izin vermezken, 800×600, 640×480 ve diğer standart tanımlarda kayıt yapma seçeneklerine sahiptir, bu da onu hızlı videolar kaydetmek ve yüklemek için ideal kılar.

Ayrıca kullanıcılara video dosyalarına yakınlaştırma, çizim ve kaplama eklemede yardımcı olur. Ayrıca, herhangi bir masaüstü uygulamasını indirmenize gerek kalmadan kaydı YouTube’da paylaşabilirsiniz. Screencast-O-Matic ayrıca bilgisayar sesini düzenleme ve video kaydı ile kaydın senkronizasyonu gibi ek özelliklere sahiptir. Düzenleme özelliklerinin çoğunun uygulamanın ücretli sürümünde sunulduğunu unutmayın. Ancak, YouTube’a içerik yüklemek için ücretsiz sürümü kullanabilirsiniz. Ücretsiz bir sürümün yanı sıra ücretli sürümü mevcuttur. Windows, Mac, Chromebook, iOS işletim sistemleri desteklenmektedir.

4. Bandicam

bandicam

Bandicam, ekran ve oyun yakalamayı destekleyen sağlam bir ekran kayıt uygulamasıdır. Video kalitesinden ödün vermeden yüksek bir sıkıştırma oranı kullanır. Bandicam, saniyede 120 kare hızında 4K ultra yüksek çözünürlüklü videolar çekmeyi mümkün kılar. Dikkate değer bir başka özellik de Bandicam’ın cihaz kayıt özelliğidir. Ayrı bir yakalama kartı alarak IPTV, HDTV, APPLE TV, akıllı telefon, PlayStation ve Xbox’tan videolar kaydedebilirsiniz. Ayrıca Bandicam, kullanıcıların JPEG, PNG ve BMP formatlarında ekran görüntüleri yakalamasına izin verir.

Esasen, tüm bilgisayar ekranınız, Excel elektronik tabloları, web tarayıcısı, Powerpoint sunumları ve daha fazlası dahil olmak üzere hemen hemen her şeyi kaydetmek için Bandicam’i kullanabilirsiniz. Ücretsiz sürümü videolara bir filigran yerleştirir, bu nedenle tam potansiyelini kullanmak için ücretli bir kullanıcı olmanız gerekir. Windows işletim sistemi tarafından desteklenmektedir.

5. Camtasia

camtasia

TechSmith’in Camtasia özelliği, bilgisayarınızda profesyonel görünümlü videolar çekmeyi ve hazırlamayı kolaylaştırır. Bir masaüstü veya iOS cihazından hem ses hem de video kaydedebilir ve ayrıca kaydınıza kişisel bir unsur eklemek için web kameranızı yakalayabilirsiniz. Dahili video düzenleme aracı, Camtasia’nın parladığı yerdir. Aracın kenar çubuğunda, tıkla ve sürükle efektleriyle birlikte iyi bir stok görüntü seçimi sunulur. Kullanıcılar, saniyeler içinde kayıtlarına bırakarak outro ve intro segmentleri oluşturabilirler.

Ayrıca çekimlerinize uzaklaştırma, yakınlaştırma ve kaydırma animasyonları ekleyebilir ve videolarınızın akışını geliştirmek için slaytlar ve sahneler arasındaki geçişleri kullanabilirsiniz. Ekran kayıt yazılımı ayrıca PowerPoint sayfalarını doğrudan ortamına aktarmanıza veya kaydetmenize olanak tanır. Göz alıcı kayıtlar, başlıklar ve daha fazlasını ekleyerek sunumlarınızda dikkat çekin. Ücretsiz ve ücretli sürümleri vardır. Windows, Mac, iOS işletim sistemleri tarafından desteklenir.

6. ShareX

sharex

Bu açık kaynaklı ekran kayıt yazılımı, video çekmek için idealdir. Kayıtlarınıza filigran veya süre sınırı koymaz ve ayrıca dosyanızı video yerine GIF olarak kaydetme seçeneğine de sahip olursunuz. Video dosyası paylaşım özellikleri ShareX’in en büyük avantajıdır, çünkü kayıtları doğrudan YouTube’a ve diğer platformlara yüklemek kolaydır.

Bu araçla yakaladığınız ekran görüntülerini geliştirmek de fazla çaba gerektirmez. Yerleşik bir fotoğraf düzenleyici, hareketsiz fotoğrafları istediğiniz şekilde özgürce özelleştirmenize olanak tanır. Bu sadece mükemmel bir ekran görüntüsü ve ekran yakalama aracı değil, aynı zamanda OCR aracılığıyla metin yakalayabilir ve ortaya çıkarabilir, tüm kayan bir web sayfasını kaydedebilir ve hatta ekranınızı bir programa göre kaydedebilir. Tamamen ücretsizdir. Linux, Windows işletim sistemleri desteklenir.

7. Ezvid

ezvid

Ezvid, dünyanın en kolay ekran kaydedicisi olduğunu iddia ediyor ve bu gerçeklerden çok uzak olmayabilir. Ezvid’in netliği, ürünün hızı ile artırılmıştır: özellikle kullanıcıların zamanından tasarruf etmek için tasarlanmıştır, videoları birkaç dakika içinde oluşturmanıza ve doğrudan YouTube’a yüklemenize yardımcı olur. Bu nedenle araç, mümkün olan en hızlı şekilde sık sık video klipler yapmak isteyen oyuncular ve film hayranları arasında kötü şöhrete sahiptir.

Anlatım amaçlı bilgisayar tarafından oluşturulmuş konuşma sunar. Otomatik yüksek kaliteli çözünürlük (1280 x 720p HD) sunar. Çıkış videoları üzerinde hız kontrolü mümkündür. Şık ve modern arayüze sahiptir. YouTube’a anında yükleme yapabilirsiniz. Ezvid Video Maker, kullanışlı bir masaüstü veya ekran kayıt yazılımıdır. Yüksek çözünürlüklü videolar oluşturmak için bilgisayar ekranını kaydedebilirsiniz. Ezvid, belirli bir bölgeyi ekranda çizmeye ve kaydetmeye izin verir. Kayıtlarınıza başlık, açıklama, anahtar sözcükler ve diğer meta bilgileri de ekleyebilirsiniz.

8. Flashback Express

flashback-express

Blueberry Software tarafından Flashback Express, ekranı, web kamerasını ve sesleri kaydedebilen ücretsiz bir ekran yakalama yazılımıdır. Kayıtta zaman sınırı koymaz veya çıktı videolarına filigran damgası koymaz. Bu yazılımı çoklu monitör sisteminde çalıştırıyorsanız, ekranları birden çok monitörde kaydedebilir veya yakalamayı tek bir monitörle sınırlayabilirsiniz. Ayrıca, programlanan zamanlarda veya belirli bir uygulama başlatıldığında kaydı başlatmak ve durdurmak için programlanmış kayıtlardan da yararlanabilirsiniz.

Flashback Express, ücretli bir uygulama olan Flashback Pro’nun ücretsiz bir sürümüdür. İki sürüm aynı kayıt özelliklerini paylaşırken, ücretsiz sürüm herhangi bir video düzenleme özelliği, ek açıklama veya efekt içermez. Paylaşımla ilgili olarak, kullanıcılar videoları MP4, AVI veya WMV olarak kaydedebilir ve videoları doğrudan YouTube’a yükleyebilir. Yalnızca ücretli kullanıcılar videoları Flash, QuickTime, GIF veya bağımsız EXE olarak kaydetme ve videolar için parola koruması belirleme hakkına sahiptir.

9. Icecream Screen Recorder

icecream

Icecream Apps tarafından hazırlanan Icecream Screen Recorder, çok temel video düzenleme özelliklerine sahip bir ekran kaydedici arıyorsanız iyi bir seçimdir. Aslında, bu yazılımın ücretli sürümü yalnızca kayıtların başlangıcını ve sonunu kırpma özelliğini içerir. Bu oldukça sınırlıdır, ancak basit ekran kayıtları istediğinizde yeterli olabilir.

Icecream Screen Recorder iki sürümle birlikte gelir: ücretsiz ve ücretli. Ücretsiz sürüm, yalnızca bir çıkış video formatı (WEBM) ve video codec’i (VP8) ile sizi 5 dakikalık kayıt süresiyle sınırlar. Bu arada, ücretli sürüm AVI, MP4 ve MOV ile H.264 ve MPEG-4 kodeklerini içerir. Ücretsiz sürüm gibi filigran eklenmemesinin yanı sıra, ücretli sürüm programlanmış kayıtları, özel filigranları ve kırpma özelliğini destekler.

10. TinyTake

TinyTake

Bu program Windows ve macOS için mevcuttur ve öncekinden biraz farklıdır. Kısa videolar veya ekran görüntüleri yapmak için tasarlanmıştır ve çevrimiçi akışa bağlanmak yerine bunu sunumlarla yapar. Bu nedenle videolarınıza anında ek açıklamalar ve yorumlar ile ekran görüntüleri ekleyebilirsiniz. TinyLake iki saate kadar kayıtları destekler, bu nedenle öğreticileri ve kılavuzları desteklemek için kullanmakta herhangi bir sorun yaşamamalısınız.

11. Xbox Game Bar

game-bar

Windows’un oyun kliplerini ve ekran görüntülerini yakalamak isteyenler için önceden yüklenmiş bir Oyun çubuğuna sahip olmasına şaşırabilirsiniz. Elbette, bu Oyun çubuğu yalnızca uygulamaları kaydetmek için kullanılabilir. Tam ekranı veya belirli bir bölgeyi kaydedemez. Bu, oyun yakalama için tasarlandığı için mantıklı. Oyun çubuğu tüm Windows 10 ve Windows 11 bilgisayarlarda mevcut olsa da, oyun kliplerini ve ekranı kaydetmek için bilgisayarınızın video kartlarının donanım gereksinimlerini karşılaması gerekir.

Oyun çubuğunu açmak için Windows tuşu + G tuşlarına basın. Gerekirse, “Evet, bu bir oyun”u seçin. Bir kaydı başlatmak ve durdurmak için Kaydı Başlat/Durdur düğmesine basın. İsterseniz mikrofonu değiştirmek için Mikrofonu Aç/Kapat düğmesini kullanın. Kaydettikten sonra videonuzu kırpın veya Xbox uygulamasında yeniden adlandırın. Videonuz, varsayılan olarak Videolar klasörünüzde bulunan Yakalamalar klasörüne kaydedilecektir. Herhangi bir yazılım yüklemeden kullanım rahatlığı. Kayıt sırasında mikrofonu değiştirin. Kayıttan sonra videoların başını ve sonunu kırpın. Filigran yok, zaman sınırı yok, reklamsız.