Amerika’daki en tehlikeli şehir hangisidir?

Modern medeniyet harikadır, ama bariz kusurları da yok değil. Büyük, gelişen bir şehirde yaşamak, bir iş bulma veya tıbbi bakımın kalitesi gibi şeyler söz konusu olduğunda birçok avantaj sağlayabilir. Ne yazık ki, insanların çok fazla toplandığı her yerde tehlike ortaya çıkıyor ve bu da birçok büyük şehirde yaşamak için en tehlikeli yerlerden biri haline getiriyor.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en kalabalık şehirler için yapılan bir araştırmada, her birinde yaşamanın ne kadar tehlikeli olduğu belirli bir ölçüt ile tespit edildi. Trafik kazalarında ölen yaya sayısı, doğal afet endeksi puanları, koronavirüsten ölümler ve şiddet içeren suçlar ve 75 yaşından önce bir şehir sakininin ölme olasılığı gibi verileri kullanılan rapor, her büyük şehir için bir “Tehlike Endeksi Puanı” oluşturdu.

 1. Virginia Beach, Virginia
 2. Plano, Texas
 3. Boise, Idaho
 4. Raleigh, North Carolina
 5. Gilbert, Arizona
 6. Madison, Wisconsin
 7. Scottsdale, Arizona
 8. Lexington, Kentucky
 9. Chandler, Arizona
 10. Honolulu, Hawaii

Sanırım bu listeden en büyük çıkarım, Arizona’nın çok büyük, güvenli şehirlere sahip olmasıdır. Her neyse, bu şehirlerin çoğu belirli bir metriğin çok düşük olmasından yararlanıyor ve bu nedenle tüm endeks puanını olumlu yönde etkiliyor. Örneğin, Wisconsin, Madison, COVID ölümlerinde çok düşük bir sırada yer alırken, Arizona’daki Gilbert ve Scottsdale şehirleri en düşük doğal afet risk puanlarına sahip.

Şimdi listenin diğer ucuna bakma zamanı. Sıralamalar için kullanılan verilere göre Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en tehlikeli şehirler şunlardır:

 1. St. Louis, Missouri
 2. Baltimore, Maryland
 3. Detroit, Michigan
 4. Memphis, Tennessee
 5. Stockton, California
 6. Kansas City, Missouri
 7. Oklahoma City, Oklahoma
 8. Wichita, Kansas
 9. Anchorage, Alaska
 10. Albuquerque, New Mexico

Missouri’nin listedeki önemli iki yeri var ve bu kesinlikle iyi bir şeye işaret değil. Listenin bu ucundaki şehirlerin çoğu, şiddet içeren suç söz konusu olduğunda çok yüksek rakamlara sahip ve diğerleri bunu yüksek COVID ölüm istatistikleri ve erken ölümlerle birleştiriyor.