Google’da arama yapmanın püf noktaları

Tamam, kabul ediyorum, bu konuda çok şey yazıldı… Ama ortaya çıktı ki, kullanıcılarla uğraşırken tekrar tekrar görüyorum ki insanlar hala Google’da nasıl arama yapacaklarını bilmiyorlar.

Büyük çoğunluğu Google’da bir şey aramak için bir veya birkaç anahtar kelime girmekten, en iyi ihtimalle bu anahtar kelimelere karşılık gelen fotoğraf veya resimleri aramak için “Resimler” bağlantısını tıklamaktan öteye gitmez. Bu gerçek, sitemizin Google arama istatistikleri tarafından da doğrulanmaktadır.

Bu seçeneklerin öğrenilmesi ve kullanılması gerçekten kolay ve son derece güçlü ve kullanışlı olsa da, Google’da arama yapmak için gelişmiş özellikleri veya püf noktaları pek kimse kullanmaz. Bu makalede, minimalist bir yaklaşımla, derine inmeden, sadece pratikte gerçekten yararlı olduğu kanıtlanmış olan püf noktalarını sizinle paylaşacağız.

Google’da “herkes gibi” arama yapmanın getirdiği sorunlar

Yukarıda da söylediğim gibi, Google’ın sunduğu olanaklardan nasıl yararlanacağınızı bilememek, nihayetinde ilginizi çekebilecek pek çok bilgiyi gözden kaçırmanız anlamına gelir.

Google’dan potansiyelinin %50’sini veya daha azını almanız size yeterliyse, bu gönderiyle daha fazla zaman kaybetmeyin. Ancak Google aramalarından gerçekten en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, okumaya devam etmenizi öneririm…

İpuçlarını saymadan önce problemi iyi anlamak önemlidir, o yüzden bir an için size açıklamama izin verin. Temel sorun, genellikle milyonlarca sonuç sırasına göre hareket eden potansiyel sonuçların devasa miktarı ve arama için yalnızca anahtar kelimeler kullanıldığında Google’ın tahılı samandan ayırmaya çalıştığı kriterlerdir.

Bu anlamda, en önemli sorunlardan bazıları şunlar olacaktır:

  • Konumlandırma sorunu: “Ucuz ayakkabılar” gibi çok fazla rekabetin olduğu basit aramalarda, çok iyi kalitede ancak Google düzeyinde pek alakalı olmayan birçok sonuç kaybolur (aslında son sıralarda veya diğer sayfalarda koumlandırılır).
  • Kesinlik eksikliği: Çoğu durumda, daha fazlası bilgi olmadan sadece kelimeleri birleştirmek, Google’dan gerçekten hangi sonuçların istendiğini ifade etmeyi zorlaştırır.
  • Aşırı gürültü zaman kaybına neden olur: Web’in devasa boyutu ve içerik teklifi nedeniyle, herhangi bir aramada çok fazla sonuç olması ve dolayısıyla çok fazla gürültü (alakasız veya çok alakalı olmayan sonuçlar) olması normaldir. Bu genellikle istenen sonuca ulaşmadan önce çok fazla zaman kaybıyla sonuçlanır.
  • Düşük kaliteli kaynaklar: Basitçe anahtar kelimelerle arama yaparken, Google mevcut tüm kaynakları dikkate alır, ne kadar uğraşırsa uğraşsın kalite sonuçlar sunmak, başarılması imkansız bir iştir.

Google bir müneccim değildir ve kullanıcının tam olarak ne istediğini bilmek için yeterli bilgiye sahip olmadığı ve sonuçların filtrelemesini ihtiyacınız olan noktaya kadar hassaslaştıramadığı anlar olur. Bu nedenle, bu noktada, Google’ın işini daha iyi yapmasına yardımcı olmalısınız, daha isabetli sonuçlar alırsınız.

Google’da arama yapmak için 7 püf noktası

Google’ın bize gerçekten sunabileceklerinden nasıl yararlanılacağını bilmemenin ne anlama geldiğini gördükten sonra işe koyulalım:

1. Tam ifadeleri belirtmek için kelimelerin etrafına tırnak işareti koyun

Diyelim ki şöyle bir şey arıyorsunuz:

İstanbul’da teknoloji fuarı

Google, yazım denetimi veya eş anlamlı arama gibi belirli iyileştirmeler uygular. Bu bazen can sıkıcıdır. Tam ifadeleri çift tırnak işaretiyle belirterek arayarak bunlardan kaçınabilirsiniz:

“İstanbul’da teknoloji fuarı”

Şimdi, Google yalnızca tam olarak bu ifadeye sahip sonuçları döndürür (toplam sonuç sayısının nasıl önemli ölçüde azaldığına, yani “gürültü”nün nasıl azaldığına da dikkat edin).

2. “-” işaretli kelimeleri hariç tutun ve “+” işaretli kelimeleri dahil etmeye zorlayın

Şimdi diyelim ki Samsung Galaxy 22 hakkında şu şekilde bilgi arıyorsunuz:

Galaxy S22

Sonuçların iPhone ile yapılan karşılaştırmalar ile “kirlenmiş” olduğu ortaya çıktı, bu da sizi hiç ilgilendirmiyor çünkü S21’i satın almak istediğinizden eminsiniz. Ama aynı zamanda fiyatlar hakkında da bilgi edinmek istiyorsunuz.

Bu aramayla iPhone kelimesinin göründüğü sonuçları hariç tutmak ve “fiyatı” kelimesini görünmeye zorlamak kadar kolay:

Galaxy S22 -“iphone” +”fiyatı”

3. “*” joker karakterini kullanın

Yıldız işareti, Google aramalarında joker karakter görevi görür. Örneğin, sevdiğiniz bir restoranda akşam yemeği yemek istediğinizi, ancak adını çok iyi hatırlamadığınızı varsayalım. Bildiğiniz şey, bunun “Bafetto” olduğu, aramayı mümkün olduğunca joker karakter kullanarak odaklamak için mükemmel bir durum:

restoran “Bafetto *” İstanbul

4. Terimleri “VEYA” veya “|” ile birleştirin

Varsayılan olarak, Google sayfalardaki tüm terimleri arar ve bunlardan ne kadar çok görünürse, sayfanın o kadar alakalı olduğu düşünülür (diğer ölçütlerin yanı sıra).

Ancak, bu öncül her zaman doğru değildir. Bazen en az birinin görünmesi yeterlidir ve bunun için daha fazla ağırlığı olmamalıdır. “VEYA” kelimesini (büyük harflerle) veya “|” sembolünü (alt ve – tuşu) kullanabilirsiniz.

Örneğin:

apple | samsung tablet

5. “x…y” ile sayısal aralıklarda arama yapın

Aramalarda biraz daha iyi odaklanmak için sayısal aralıklar da kullanılabilir.

Örneğin:

Dünya nüfusu 1900…2000

Bu aramayı deneyin ve ardından bununla karşılaştırın:

Dünya nüfusu

İlkiyle, bu zaman aralığında özellikle demografik evrimden bahseden ve istediğimiz şey için gürültüden başka bir şey ifade etmeyen diğer içerikleri bir kenara bırakarak, sonuçların ilk konumları arasında nasıl yer aldığını göreceksiniz.

Çok tipik bir başka örnek de ekonomik miktarlardır:

Deri çanta 500…750

Bu durumda, Google bu aralığı fiyatlara (ki amaçlanan) katı bir şekilde uygulamayacak olsa da, bu aralıkta fiyatları olan sayfalar baskın olacak ve pratikte çok faydalı bir sonuç elde edecektir.

6. Bir web sitesinde “site:” ile bir şey bulun veya “-site” ile hariç tutun

Bu şüphesiz benim favori numaram, sürekli kullanıyorum. Bunun sayesine güvendiğiniz sitelerden içerik arayabilirsiniz. Forumlarda ve benzer sitelerde arama yapabilirsiniz.

Diyelim ki bir flaş disk alacaksınız ve Amazon’daki tekliflere bakmak istiyorsunuz.

Bu durumda, bu aramayı tavsiye ederim:

flash disk site:amazon.com.tr

Bu nedenle, burada bulacağınız bilgiler genellikle konuyla ilgili internette bulabileceğinizden çok daha yüksek kalitede olacak, aramanızı buraya odaklayarak sonuçlarda çok fazla gürültüyü ekarte edecek ve çok fazla kalite kazanacaksınız.

7. “filetype:” ile belirli bir türdeki belgeleri arayın

Bu, bence Google’ın sahip olduğu en kullanışlı özelliklerden biri.

PDF belgeleri, Powerpoint Sunumları veya Excel sayfaları gibi ilgili uzantıyı gösteren belirli belge türlerini aramanıza olanak tanır. Yani normal web sayfaları tamamen atılır, yalnızca belirtilen uzantıya sahip dosyalar döndürülür.

Kişisel çıkarınız için, işte ihtiyacınız olduğu için veya çocuklarınızın okulda bir işi olduğu için kullanabilirsiniz.

Öyleyse şunu deneyin ve ne olduğunu görün:

filetype:pdf 2022 otomobil fiyat listesi

Ne güzel, değil mi? Bu tür bir dokümanı Google’da “geleneksel” bir şekilde bulmanız ne kadar sürerdi?

Burada gördüğünüz püf noktaları, bilginin %20’si ile (aslında çok daha azı) aracın potansiyelinin %80’ini (veya daha fazlasını) elde etmeniz anlamında ünlü 80/20 Pareto İlkesi ile uyumludur.

Görsel arama veya Google’ın araç çubuğu ile daha fazlasına ulaşabilirsiniz ve sonuçları tarihlere göre filtreleme gibi seçenekleri görmek için keşfetmenizi öneririm.