FIFA’ya göre futbolun 17 temel kuralı

Futbolun uluslararası yönetim organı, “Oyun Kuralları” olarak bilinen kural kitaplarını her yıl gözden geçirip güncelliyor. Bu 17 kural, faullerin nasıl tanımlandığından oyuncuların giyebileceği forma türlerine kadar her şeyi yönetir. Fédération Internationale de Football Association (FIFA), kural kitabında küçük veya büyük değişiklikler yapabilir. Aşağıdaki bilgiler, FIFA’nın kural kitabından alıntıdır.

1. Oyun Alanı

En yüksek seviyede bile futbol sahaları için çok az sabit boyut vardır. FIFA, yalnızca 11’e 11 profesyonel yarışmalar için, uzunluğun 90 metre ile 120 metre arasında ve genişliğin 45 ile 90 metre arasında olması gerektiğini şart koşuyor. Yönetmelikler ayrıca kale direğinin ve saha işaretlerinin boyutlarını da belirler. Bu uzunluklar uluslararası maçlarda uzunluk için 100 ila 110 metre arasında, genişliğin de 64 ila 75 metre arasında değişebileceğini belirlemiştir.

futbol-sahasi-boyutlari

2. Futbol Topu

Bir futbol topunun çevresi 28 inçten (70 santimetre) fazla ve 27 inçten (68 santimetre) az olmamalıdır. 12 yaş ve üstü tarafından kullanıldığı şekliyle top, maçın başlangıcında 16 onstan (450 gram) fazla ve 14 onstan (410 gram) az olamaz. Diğer kurallar, bir maç sırasında kullanılan yedek topları ve bir top arızalıysa ne yapılacağını kapsar.

3. Oyuncu Sayısı

Bir maç iki takım arasında oynanır. Her takımın sahada herhangi bir zamanda kaleci dahil 11’den fazla oyuncusu olamaz. Her iki takımın da yediden az oyuncusu varsa maç başlamayabilir. Diğer düzenlemeler, sahadaki çok sayıda oyuncu için oyuncu değişikliklerini ve cezaları yönetir.

4. Oyuncuların Ekipmanları

Bu kural, takı ve kıyafet dahil olmak üzere oyuncuların giyebileceği ve giyemeyeceği ekipmanı ana hatlarıyla belirtir. Standart bir üniforma bir gömlek, şort, çorap, ayakkabı ve tekmelikten oluşur. Kurallarda yapılan revizyonlar, elektronik iletişim ekipmanının kullanımına yönelik bir yasağı da içerir.

5. Hakem

Hakem, oyunun kurallarını uygulamak için tam yetkiye sahiptir ve tüm kararlar nihaidir. Hakem, diğer birçok görevin yanı sıra, topun ve oyuncuların ekipmanının gereksinimleri karşılamasını, zaman tutucusu olarak hareket etmesini ve yasaların ihlali nedeniyle oyunu durdurmasını sağlar. Kurallar ayrıca kararları işaret etmek için uygun el hareketlerini de özetlemektedir.

6. Diğer Maç Görevlileri

Profesyonel futbolda, görevi ofsaytları çağırmak ve topu oyuna sokmak ve hakemin karar vermesine yardımcı olmak olan iki yardımcı hakem vardır. Gözlemlerini, yardımcı hakemleri veya genel olarak bilindiği şekliyle çizgi hakemlerini işaret etmek için bir bayrak taşımak, kenar çizgilerini ve gol çizgilerini izlemeli ve top oyun dışına çıkarsa, hangi takıma kale vuruşu veya taç atışı verileceğini işaret etmelidir .

7. Maçın Süresi

Maçlar, devre arası 15 dakikadan fazla olmayan 45 dakikalık iki yarıdan oluşur. Hakem, oyuncu değişiklikleri, sakatlıkların değerlendirilmesi, sakatlanan oyuncuların oyun alanından çıkarılması, zaman kaybı ve diğer nedenlerle ek süre oynayabilir. Müsabaka kurallarında aksi belirtilmedikçe, terk edilmiş bir maç tekrar oynanır.

8. Oyunun Başlaması ve Yeniden Başlaması

Futbol kural kitabı, başlama vuruşu olarak da bilinen, oyunu başlatma veya yeniden başlatma prosedürlerini ayrıntılı olarak ana hatlarıyla açıklamaktadır. Maçın açılışına yazı tura atılarak karar verilir. Başlama vuruşu sırasında tüm oyuncular sahanın kendi taraflarında olmalıdır.

9. Topun Oyun İçinde ve Oyun Dışında Olması

Bu bölüm, topun ne zaman oyunda ve ne zaman oyun dışında olduğunu tanımlar. Temelde, top kale çizgisini, taç çizgisini geçmediği veya hakem oyunu durdurmadığı sürece oyundadır.

10. Bir Maçın Sonucunu Belirleme

Goller, gol sırasında herhangi bir tarafça bir faul yapılmadığı sürece topun kale çizgisini tamamen geçtiği zaman olarak tanımlanır. Penaltı vuruşları için de politikalar yapılır. Kaleci bir ceza verdiğinde durumları yöneten kurallar eklendi.

11. Ofsayt

Bir oyuncu, kale çizgisine hem toptan hem de sondan ikinci savunma oyuncusundan daha yakınsa, ancak sadece sahanın muhalefet yarısında ise ofsayt pozisyonundadır. Kurala göre, eğer bir oyuncu top kendisine oynandığında veya bir takım arkadaşı tarafından dokunulduğunda ofsayt pozisyonundaysa, oyuna aktif olarak katılamayabileceğini belirtir. Kurallarda yapılan revizyonlar, ofsayt sırasında ihlal yapan bir oyuncu için cezaları tanımlayan hükümleri içerir.

12. Fauller ve Suiistimal

Bu, bir oyuncunun tehlikeli davranışları gibi sayısız ihlali ve cezalarını özetleyen ve görevlilerin bu tür davranışlara nasıl tepki vermesi gerektiğine dair yönergelerin belirtildiği, kural kitabının en kapsamlı bölümlerinden biridir. Bu bölüm ayrıca en son sürümde kapsamlı bir şekilde revize edildi, kötü davranış tanımlarını netleştirdi ve genişletti.

13. Serbest Vuruşlar

Bu bölüm, farklı serbest vuruş türlerini (doğrudan ve dolaylı) ve bunları başlatmak için uygun prosedürü tanımlar. Ayrıca serbest vuruşu tetikleyen belirli cezaları da özetlemektedir.

14. Penaltı Vuruşu

Önceki bölümde olduğu gibi, bu yasa, bir penaltı vuruşunu başlatmayı gerektirecek uygun prosedürü ve cezaları tanımlar. Bir oyuncu vuruş için topa yaklaşırken numara yapsa da, bu hızlanma sırasında yapılmalıdır. Sonrasında aldatmak ceza ile sonuçlanacaktır. Bölüm ayrıca ana hatlarıyla hakemin vuruş için topu yerleştirmesi gereken yer.

15, 16, 17. Şutlar, Kale Vuruşları ve Köşe Vuruşları

Top taç çizgisi üzerinden oyun dışına çıktığında, topa en son dokunmayan takımdan bir oyuncu topu oyuna sokacaktır. Topun tamamı kale çizgisini geçtiğinde, hangi takımın en son topa dokunduğuna bağlı olarak bir kale vuruşu veya köşe vuruşu verilir. Savunan takım dokunursa, rakip oyuncuya bir köşe verilir. Son dokunuşu hücum takımı yaptıysa, bir kale vuruşu verilir.