Süper Amatör Lig statüsü nedir, BAL’a nasıl çıkılır?

İstanbul Süper Amatör Ligi’nde (SAL) bu sezon 90 takım mücadele ediyor. Peki Süper Amatör Liginin statüsü nedir ve yükselmek için ne yapmak gerekir?

TFF İstanbul İl Temsilciliği tarafından duyurulan statüye göre İstanbul Süper Amatör Liginde yükselme grupları çift devreli lig usulüne göre oynanır. Yükselme gruplarının ardından tek devreli lig usulüyle klasman grupları oynanır.

90’lı yılların 1.Lig (o zamanki adı 2.Lig) statüsünü de akıllara getiren bu sistemde, toplam 8 grupta 1. ve 2. sırayı elde eden takımlardan 8+8=16 olmak üzere 2 grup halinde klasman grupları oluşturulur.

SAL’da 1, 2, 3 , 4. grup birincileri A Grubu’nda, ikincileri ise B Grubu’nda yer alır. 6, 7, 8, 9. grup birincileri B Grubu’nda, ikincileri ise A Grubu’nda yer alır ve grup sıralaması kura ile belirlenir.

Klasman grubu maçları tarafsız sahada oynanır. Tek devreli lig usulüyle oynanan klasman grubu maçlar sonucunda Bölgesel Amatör Lig’e yükselecek takımlar sıralanırlar. A ve B gruplarında 1. sırayı alan takımlar kesin olarak BAL’a yükselir.

Süper Amatör Ligi yükselme ve düşme statüleri

 1. SAL gup müsabakaları çift devreli lig usulüne göre deplasmanlı olarak oynanacaktır.
 2. Gruplarında birinci ve ikinciliği alacak takımlar, 2 grup halinde SAL KLASMAN GRUBU oluşturulur.
 3. SAL Klasman Grubu A ve B Grubu olmak üzere 8’erli iki grup halinde oynanır.
 4. SAL’da 1,2,3, 4. grup birincileri A Grubu’nda, ikincileri ise B Grubu’nda yer alır ve grup sıralaması kura ile belirlenir.
 5. SAL’da 6,7, 8.grup birincileri B Grubu’nda, ikincileri ise A Grubu’nda yer alır ve grup sıralaması kura ile belirlenir.
 6. SAL Klasman Grubu müsabakaları İl Temsilciliği’nin belirleyeceği merkezi sahalarda oynanır.
 7. Klasman Grubu’nda tek devreli lig ve puan usulü oynanacak maçlar sonucunda Bölgesel Amatör Lig’e yükselecek takımlar sıralanırlar.
 8. 16 Takımın iki grup halinde oynayacağı bu müsabakalar sonucunda BAL’a çıkacak veya Baraj müsabakası oynayacak takımlar belirlenecektir.
 9. BAL’dan düşecek veya Baraj oynayacak takım sayılarına göre A ve B gruplarında aynı sıralamadaki takımlar arasında eleme usulü oynanacak olan tek maç ile BAL’a yükselecek veya baraj müsabakası oynayacak takım belirlenir.
  1. ÖRNEK 1: BAL’a çıkacak takım sayısı 4, baraj oynayacak takım sayısı da 3 olursa; A ve B Klasman grubunu ilk iki sırada bitiren takımlar BAL’a yükselecek, A ve B Grubunu üçüncü sırada bitiren iki takıma ilave olarak grup dördüncüleri arasında yapılacak tek maç eleme sonucunda baraj oynayacak üçüncü takım belirlenecektir.
  2. ÖRNEK 2: BAL’a çıkacak takım sayısı 3, baraj oynayacak takım sayısı 4 olursa; A ve B Grup birincileri direk BAL’a yükselecek, grup ikincileri arasında yapılacak tek maç eleme sonucunda BAL’a çıkacak üçüncü takım belli olacak, tek maç eleme sonucunda yenilen takım ve grup üçüncüleri baraj oynamaya hak kazanacak, baraj oynayacak dördüncü takım ise grup dördüncüleri arasında yapılacak tek maç eleme sonucunda belirlenecektir.
 10. BAL’a çıkmayı hak ettiği halde bu hakkını kullanmayan takımların yerine başka takım alınmaz.
 11. 16 Takımın oynayacağı bu sıralama müsabakalarında her iki grup birincisi arasında oynanacak olan müsabaka sonrasında galip gelen takım geleneksel İSTANBUL AMATÖR LİG ŞAMPİYONLUĞU’nu kazanmış sayılır.
 12. Süper Amatör Lig’de gruplarında son 3 sırayı alan takımlar 1. Amatör Lig’e düşer.
 13. Süper Amatör Lig’e katılma hakkı olup da katılmak istemeyen takımlar bu sezon istedikleri takdirde 1. Amatör Lig’e katılabilirler.