En popüler 4 Japon dövüş sanatı

Modern kendini savunma tarzları ve rekabetçi dövüşler, çeşitli Japon dövüş sanatları tarzlarına büyük bir minnet borçludur. Toplu olarak Kung Fu olarak bilinen Çin dövüş sanatları dışında, aksiyon filmlerine ve mahalle spor salonlarına hakim olan, Japon dövüş sanatlarının oldukça resmileştirilmiş biçimleridir.

Japon dövüş sanatlarının en yaygın dört stili aikido, iaido, judo ve karate‘dir. Her birine kısa bir giriş aşağıdadır.

Aikido nedir?

aikido

Morihei Ueshiba, doğası gereği barışçıl bir mücadele tarzı aradı. Saldırı yapmak yerine tutunmayı vurgulayan ve saldırgan olmaktan ziyade rakibin kendisine karşı saldırganlığını kullanan gerçek öz savunmadan bahsediyoruz.

Amacı, uygulayıcıların saldırgana ciddi şekilde zarar vermeden kendilerini korumalarına izin veren bir dövüş sanatları biçimi yaratmaktı. 1920’ler ve 1930’larda kurduğu aikidonun dövüş sanatları tarzı tam da budur.

Neo-Şinto felsefesine ve uygulamasına dayandığı için aikidonun güçlü bir ruhsal yönü vardır.

Bazı Ünlü Aikido sanatçıları

  • Morihei Ueshiba: Aikido’nun dövüş sanatları tarzının kurucusu.
  • Steven Seagal: Seagal, tüm zamanların en ünlü dövüş sanatları filmi oyuncularından biridir.
  • Kisshomaru Ueshiba: Morihei Ueshiba’nın üçüncü çocuğu Kisshomaru, babası öldüğünde aikidonun uluslararası lideri oldu.

Iaido nedir?

Iaido

1546-1621 yılları arasında Hayashizaki Jinsuke Minamoto Shigenobu adında bir adam şu anda Japonya’nın Kanagawa vilayeti olarak kabul edilen yerde yaşıyordu. Shigenobu, bugün iaido olarak bilinen özel Japon kılıç dövüş sanatını formüle eden ve kuran adamdır. Sürpriz saldırılara tek hareketle karşı koymak için geliştirilmiştir.

Yaralanma potansiyeli nedeniyle, iaido genellikle solo performanslarda gösterilir. Çoğu Japon dövüş sanatları gibi, iaido da dini felsefeyle doludur. Bu durumda Konfüçyüsçülük, Zen ve Taoizm felsefeleri dahildir. Iaido’ya bazen “Hareket halinde Zen” denir.

Judo nedir?

judo

Judo, 1882’de ortaya çıkan popüler bir dövüş sanatları tarzıdır ve 1960’lardan başlayarak nispeten yakın zamanda Olimpik bir spor haline gelmiştir. Judo terimi “nazik yol” olarak tercüme edilir. Bir rakibi fırlatmak ya da yere indirmek, onu bir iğne ile hareketsiz kılmak ya da bir tutuşla boyun eğmeye zorlamak amacıyla rekabetçi bir dövüş sanatıdır. Çarpıcı darbeler nadiren kullanılır.

Ünlü Judo sanatçıları

  • Jigoro Kano: Judonun kurucusu Kano sanatı kitlelere ulaştırdı ve çabaları sonunda onu Olimpiyat sahnesine taşıdı.
  • Gene LeBell: LeBell, eski bir Amerikan judo şampiyonu, birçok judo kitabı, dublör ve profesyonel güreşçi yazarıdır.
  • Hidehiko Yoshida: Bir Japon judo altın madalyası (1992) ve MMA dövüşçüsü olan Yoshida, gi’sini maçlara giymesi ve müthiş atışları, sertliği ve sunumları ile tanınır.

Karate nedir?

Karate

Karate, öncelikle Çin dövüş stillerinin bir uyarlaması olarak Okinawa adasında ortaya çıkan çarpıcı bir dövüş sanatıdır. Kökeni, Çin ve Okinawa’nın ticari ilişkilerini kurduğu ve Çin dövüş sanatlarının emildiği 14. yüzyıla dayanan çok eski bir dövüş tarzıdır.

Bugün tüm dünyada çok sayıda karate stili uygulanmaktadır ve bu da onu var olan en popüler dövüş stillerinden biri haline getirmektedir.

Bazı Japon Karate Alt Stilleri

  • Budokan: Malezya’dan gelen bir karate tarzı.
  • Goju-Ryu: Goju-ryu, gösterişten ziyade iç savaşa ve basit saldırılara vurgu yapıyor.
  • Kyokushin: Kurucu Mas Oyama Kore’de doğmuş olsa da, eğitiminin neredeyse tamamının Japonya’da gerçekleşmiş olması bunu bir Japon tarzı yapıyor. Kyokushin, tam temaslı bir dövüş türüdür.
  • Shotokan: Shotokan, vuruşlar ve bloklarla kalça kullanımını vurguluyor. Lyoto Machida, bu stili MMA’nın rekabetçi dünyasında haritaya koydu.