Çin dövüş sanatları nelerdir?

Çin dövüş sanatları tarzlarının kökenlerini keşfetmek için, geçmişin derinliklerine, kayıtlı tarihin çok ötesine gitmek gerekir. Burada milattan önceyi konuşuyoruz. Bununla birlikte, dövüş sanatları Çin’in bir parçası olduğu için o kadar uzun süredir Çin’deki kökenlerini belirlemek gerçekten zor. Başka bir deyişle, çok sayıda akademik tahmin devam ediyor.

Ancak bildiğimiz şey, Bodhidharma, kung fu, Shaolin rahipleri ve daha fazlası gibi şeylerin ve isimlerin Çin dövüş sanatları ile bağlantılı olduğudur. İşte beş ünlü Çin dövüş sanatları stilinin daha ayrıntılı bir listesi.

Baguazhang

Baguazhang’ın dövüş sanatları tarzının kökleri ve tarihi, Çin’de 19. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Nefes alma teknikleri ve meditatif nitelikleri ile karakterize edilen yumuşak ve içsel bir dövüş sanatları tarzıdır.

“Bagua zhang”, Taoizm kanonlarına ve özellikle I Ching’in (Yijing) trigramlarından birine atıfta bulunan “sekiz trigram hurması” anlamına gelir.

Kung fu

Kung fu, Çin’deki çok çeşitli dövüş sanatları türlerini tanımlamak için çağdaş dünyanın çoğunda kullanılan bir terimdir. Bununla birlikte, terim, Çinliler için sıkı çalışmadan sonra elde edilen herhangi bir bireysel başarı veya rafine beceri anlamına gelir.

Popüler Kung Fu alt stilleri Kuzey Çin’de Shaolin, Long Fist, Eagle Claw, Monkey Style ve Güney Çin’de Wing Chun, Hung Gar, Choy Li Fut olarak öne çıkıyor.

Shuai Jiao

Çin stillerinin çoğu ya sadece ayakta dövüşe odaklanıyor ya da en azından zamanlarının çoğunu buna ayırıyor. Bununla birlikte, Çin’deki jiao di adı verilen ilk dövüş sanatları tarzının, askerlere düşmanları yenmek için miğferlerinde boynuzları nasıl kullanacaklarını öğretmeye hizmet ettiğini gösteren kanıtlar var. Bu dövüş tarzı sonunda jiao li adında bir kavga sanatına dönüştü. Ve tabii ki, jiao li kısa sürede shuai jiao oldu.

Burada güreş ve atıştan bahsediyoruz millet.

Tai Chi

Tai chi, nefes alma teknikleriyle karakterize edilen bir iç dövüş sanatları tarzıdır. Dengeye yardımcı olduğu görülen ve önemli sayıda uygulayıcı için stres atma işlevi gören oldukça popüler bir dövüş sanatları tarzıdır.

Mandarin’de, tai ji chuan veya t’ai chi ch’uan terimi, yüce nihai yumruk, büyük aşırılık boks, nihai veya sınırsız yumruk anlamına gelir.

Tai Chi ile ilgili olan şey, en etkili kendini savunma tarzı olmasa da, meditasyon ve sağlık nedenleriyle dünya çapında milyonlarca kişi tarafından uygulanmaktadır.

Wushu

Wushu aslında bir stil değil. En azından çağdaş dünyada daha küresel bir terim veya spor olarak görülür. Formlar, güzellik, sağlık ve zindelikten ve beyaz perdede çok iyi görünen bir şeyden bahsediyoruz. Ne olursa olsun, hakkında daha fazla şey öğrenmeye değer.