Tenis oynamanın sağlığa faydaları

Tenisin fiziksel ve zihinsel sağlığa faydalarına dair bir rehber.

Sporun bizi zinde ve sağlıklı tuttuğu iyi bilinir, ancak daha az bilinen şey, tenis oynamanın sağlığa ne kadar fayda sağladığıdır. Araştırmacılar, hem profesyonel hem de eğlence amaçlı tenis oynayan oyuncuların zihinlerine ve bedenlerine tenis oyunu sırasında neler olduğunu araştırıyor. Tenisin zihinsel ve fiziksel sağlığa çok çeşitli faydaları vardır.

1. Fitness ve Kardiyovasküler sağlık

Tenis eşsiz bir spordur; hem aerobik (dayanıklılık) hem de anaerobik (hızlı patlayıcı hareketler) eğitimi sağlar. Tenisin odak noktası, patlayıcı hareketleri ve vücudumuzu interval antrenmanın yapacağı şekilde koşullandırmaya yönelik hareketleri içermesidir. Bu, haftada sadece 3 saat oynamanın kalp hastalığı riskini %50’nin üzerinde azalttığını gösteren çalışmalarla, kalbimiz ve akciğerlerimiz üzerinde son derece olumlu bir etkiye sahiptir.

Ayrıca tenis oynamak, yaşlandıkça zindeliğimizin azalma oranını azaltabilir. 8 farklı spor dalını inceleyen bir çalışmada, tenisçilerin yaklaşık 10 yıl daha fazla uzun yaşam beklentisine sahip oldukları belirlendi! Tenis, sağlıklı vücut kompozisyonunu, kemik sağlığını, kas gücünü ve dengesini korumak gibi faydaları olan, her yaş, cinsiyet, beden ve uzmanlık seviyesi için bir spordur.

2. Güçlü kemikler ve kaslar

Düzenli olarak tenis oynamak daha güçlü ve sağlıklı kemiklere yol açar. Bu etki, erken yaşlardan itibaren tenis oynayanlarda en fazladır, ancak daha sonra tenis oynamaya başlayanlar da yararlanabilir. İki düzineden fazla çalışma, tenisçilerde kemik sağlığını tüm farklı seviyelerde analiz etti ve çoğu, tenis katılımının bir sonucu olarak kemik yoğunluğunun ve gücünün arttığını gösterdi. Bu, en çok omurga ve kalçalarda ve tenisçinin baskın kolunda fark edilir.

Kadınlarda kemik sağlığındaki bozulma, atletik kadınlarda stres kırıkları dahil olmak üzere zayıflatıcı kırıklara neden olan osteoporoz gibi durumlarla birlikte önemli bir tıbbi sorundur. Tenis için gerekli olan itme, hamle yapma, zıplama gibi hareket kalıpları, oyunun başlama/durdurma doğasıyla birleşerek, bacaklarda ve merkezde kas gücü ve dayanıklılığı ve yorgunluğa direnme yeteneği geliştirir. Bu etkiler, tenisçilerin hareketliliklerini ve stabilitelerini korumalarına yardımcı olur.

tenis-oynamanin-faydalari

3. Geliştirilmiş bağışıklık

Bağışıklığın egzersiz yoluyla güçlendirildiğini gösteren çok sayıda kanıt var. Orta düzeyde egzersiz, bağışıklık sistemi hücrelerinin sayısını ve gücünü artırarak ve ayrıca bağışıklık sistemi verimliliğini artırarak bağışıklık sistemini iyileştirir. Tenis hem fiziksel hem de zihinsel olarak zorlu olduğundan, bağışıklığımızı güçlendirmek için en iyi spor aktivitelerinden biri olduğu söylenebilir.

Tenis oyuncularının ayrıca besleyici gıdalar yemek, uygun hidrasyon uygulamaları uygulamak, dinlenmeye/iyileşmeye öncelik vermek ve en az 8 saat uyumak gibi hastalıkları önlemeye yardımcı olan daha sağlıklı yaşam tarzı kalıplarını benimsemeleri daha olasıdır.

4. Daha iyi kondisyon

Tenis, gelen top ile doğru temas noktası arasındaki zamanlamayı sürekli olarak değerlendirme gereksinimi nedeniyle daha iyi el-göz koordinasyonuna yol açar. Bu, sık yön değişiklikleri ve hareketli bir hedefe (top) hızlı tepki verme ile birleştiğinde, tenis oyuncuları genellikle yaşamları boyunca kazaları ve düşmeleri önlemeye yardımcı olan gelişmiş çeviklik, iyi denge ve vücut farkındalığı (propriosepsiyon) göstereceklerdir.

tenis-oynamanin-faydalari-4

5. Biliş ve beyin gücü artışı

Uyanıklıktan taktiksel düşünmeye kadar tenis, hızlı ve akıllı düşünme ve yaratıcı problem çözme yeteneğini geliştirir. Tenis oyuncuları hareket algılama, hız farkındalığı, işleme ve zamanlama konularında gelişmiş yeteneklere sahiptir. Tenis ayrıca daha hızlı göz izleme, işitme ve dokunma algısı ile duyuları harekete geçirir.

Ayrıca tenisin, bu olumlu etkileri yaratmak için yeni nöral (sinir) bağlantılar ve yollar oluşturarak beynimizin yeniden şekillenmesini sağladığı da gösterilmiştir. Bu yeni bağlantılar yaşam boyu gelişir ve uyum sağlar; Araştırmalar, düzenli olarak tenis oynayan çocukların, oynamayan akranlarına göre akademik ve sosyal açıdan daha başarılı olduklarını gösteriyor. Bu bilişsel faydalar yetişkinliğe kadar devam eder.

6. Konsantrasyon artışı

Tenis aynı zamanda, problem çözme becerileri gerektiren görevlerin tamamlanmasına yardımcı olan ve üst düzey bilişsel görevlerle sebat etme yeteneğini ortaya çıkaran konsantre olma yeteneğini de önemli ölçüde geliştirir. Uzun bir süre için artan düzeyde odaklanma gerektiren faaliyetler arasında okul veya üniversite çalışmaları, başka bir dil öğrenme, bütçeleme ve seyahat ve programlarla ilgili olanlar gibi lojistik faaliyetler yer alabilir.

tenis-oynamanin-faydalari-2

7. Duygusal dayanıklılık

Tenis stres seviyelerini büyük ölçüde azaltabilir. WTA oyuncuları teniste düşük ila orta stres ve yüksek derecede mutluluk bildirdiler. Tenis fiziksel, zihinsel, sosyal ve duygusal zorlukları içerir. Bu, bir kişinin algılanan ve gerçek stres ve zorluklarla başa çıkma kapasitesini arttırır ve esnekliği ve sağlığı besleyen duygusal özellikleri geliştirir.

8. Benlik saygısı

Tenise katılan genç oyuncular, oynamayan akranlarına kıyasla daha fazla refah ve öz-değer duygusu geliştirir ve kendileri ve genel olarak yaşam hakkında daha iyimserdirler.

9. Sadece spor değildir, hayat dersidir

Tenisin belki de bize sağladığı en büyük sağlık yararı ‘hayat dersleri’dir. Oyuncular, rekabetçi ve kazanan bir zihniyet geliştirirken, durumlara nasıl tepki verdikleri ve zorluklarla nasıl başa çıktıkları konusunda sürekli olarak test edilir.

Ergen tenisçilerin davranış kalıplarını spor yapmayanlarla karşılaştıran bir araştırma, tenisçilerin daha fazla özerklik, atılganlık, kişilik ve hedeflerine ulaşmak için sebat etme yeteneği geliştirdiğini göstermiştir. Aynı zamanda, nevrotiklik, korku ve takıntı gibi günlük işleyişi olumsuz yönde etkileyebilecek ve sağlıklı kişilik gelişimine müdahale edebilecek daha az davranışsal özellik gösterdiler.