16Y, 21K ve 21U İETT hatları kaldırıldı

İETT’nin 16Y, 21K ve 21U hatları kaldırıldı. İETT tarafından yapılan açıklamada, hatların kaldırılma nedeni de belirtildi. İETT’den yapılan açıklamaya göre 11 Ocak 2021 Pazartesi gününden itibaren 16Y Pendik YHT İstasyonu – Kadıköy, 21K Kurfalı Mahallesi – Kadıköy ve 21U Uğur Mumcu – Kadıköy İETT otobüsleri kaldırılarak KM hatları ile birleştirildi.

KM hatlarının seferleri arttırılarak metro entegrasyonlu olarak ücretsiz yapıldı. Bu değişiklik, İBB’nin daha önce duyurduğu ulaşımı raylı sistemlere aktarma ve uzun otobüs hatlarını geri çekme planının uygulandığını gösteriyor.

21U hattı kaldırıldı

Buna göre 21U hattını kullanan vatandaşlar artık KM34 Uğur Mumcu – Cevizli İETT otobüsüne binerek Soğanlık Metro’da inip Kadıköy’e metro ile gidebilecek ve sadece bir kere ücret ödeyecek. Yani otobüse binerken ücret ödediyse, metroya bindiği sırada İstanbulkart’ından ücret kesilmeyecek. Böylece Kadıköy’e daha önce 1 saat 40 dakikada varırken, artık 40 dakikada ulaşabilecek.

16Y hattı kaldırıldı

Aynı durum diğer hatlar için de geçerli. 16Y hattını kullanan vatandaşlar artık KM33 Pendik YHT İstasyonu – Gülsuyu Metro İETT otobüsüne binerek Gülsuyu’nda otobüsten inip metroya ücretsiz olarak geçiş yaparak Kadıköy’e gidebilecek. Böylece Kadıköy’e 1 saat 45 dakikada varırken, artık 50 dakikada ulaşabilecek.

21K hattı kaldırıldı

21K İETT hattını kullanan vatandaşlar ise KM36 Kurfalı Mahallesi – Cevizli otobüsüne binerek Kartal Metro istasyonunda otobüsten inip metroya geçiş yaparak ücretsiz olarak metroya aktarma yapabilecek. Böylece Kadıköy’e daha önce 1 saat 40 dakikada varırken, artık 40 dakikada ulaşabilecek.