Soğanlık nerede, nereye bağlı?

Soğanlık, İstanbul’un Kartal ilçesine bağlı bir semttir. Laleleri ile ünlü Soğanlık’ın ismi, lale soğanından gelir. Soğanlık bölgesi, Kartal’da Soğanlık Yeni Mahalle, Orta Mahalle ve Gümüşpınar Mahallesi’ni kapsayan alan için kullanılır.

Kartal ilçesinin tam ortasından geçen D100 (E-5 olarak da bilinir) karayolunun üst kısmı ile Kartal – Samandıra bağlantı yolunun sol tarafında yer alan bölge Soğanlık olarak anılır. Ayrıca Kartal Caddesi’nin sol tarafı ile Samandıra bağlantısı arasında kalan bölge de Soğanlık’a dahildir. Bu bölgede bir askeri kışla vardır ve ayrıca konut ve ticari alanlar bulunur. Bunun dışında önemli bir ağaçlık alan veya özellik yoktur.

soganlik yeri

Soğanlık’ın yeri ve Soğanlık’a ulaşım

Kartal’ın D100 karayolu üst kısmında yer alan Soğanlık’a ulaşım için Soğanlık Metrosu kullanılır. Ayrıca Soğanlık’ta gitmek için İETT otobüsleri ve minibüsler kullanılır. KM31, 134GK, 132S gibi İETT otobüsleri kullanılabilir.

Soğanlık’ta emlak değerleri ise, D-100 yakınlarında, Atatürk Caddesi’nde ve Yalnız Selvi Caddesi gibi caddelerde yüksektir.