En iyi işlemci soğutucusu

PC’nizin sağlığına önem veriyorsanız, onu iyi soğutmanız gerekir. Bileşenlerimizin uzun yıllar iyi durumda kalmasını istiyorsak, yüksek sıcaklıklar en büyük düşmanlarımızdan biridir. Bu sorunla mücadele etmek için çeşitli çözümler vardır: CPU soğutucuları, PC kasaları için fanlar, sıvı soğutma…

Bu yazıda, piyasadaki en iyi modelleri ve ihtiyaçlarınıza en uygun olanı seçmek için bir dizi ipucu sunarak PC’ler için CPU soğutucularına odaklanacağız. Soğutucular, bir ısı emici, bir PC bileşeni tarafından üretilen ısıyı dağıtmaktan (soğutmaktan) sorumlu bir elemandır. Isı üreten hemen hemen tüm parçalar bir tür soğutucuya sahiptir. Ancak bu kılavuz, işlemci soğutucularına veya fanlarına odaklanacaktır.

Bir oyun bilgisayarı kurarken temel sorulardan biri, üzerine bir hava soğutmalı soğutucu mu yoksa sıvı soğutmalı bir soğutucu mu koymanın daha iyi olduğudur. Aşırı hız aşırtma yapmadığınız veya çok ısınan üst düzey bir işlemciye sahip olmadığınız sürece normal ve hatta yoğun kullanım için hava soğutucular yeterlidir. Ayrıca estetik sizin için önemliyse ve bütçe sorun değilse sıvı soğutmayı tercih edebileceğinizi de anlıyoruz. Nihayetinde, ihtiyaçlarınızın ne olduğunu ve ne kadar harcamak istediğinizi değerlendirmesi gereken sizsiniz.

NOCTUA NH-D15

Noctua-NH-D15

En iyi hava soğutucusu Noctua NH-D15’tir. Bu Noctua CPU soğutucusu, iki adet 140 mm’lik fan ve hem AMD hem de Intel soketleri için uyumlu iki soğutucudan oluşan ağır bir şeydir. Sıkıcı kahverengi ve bej renk şemasına rağmen, tam yük altında bazı su soğutma çözümleriyle neredeyse aynı sıcaklıklara sahip, sektördeki en iyi hava soğutucudur; her koşulda hala oldukça sessizdir. Makul bir fiyata gerçekten en iyi eşleşen CPU soğutucusudur ve en iyi oyun CPU’larından birine sahipseniz, yüksek TDP (termal tasarım gücü) derecesi, işi yapabileceğinden daha fazlasını yapacağı anlamına gelir.

Önceden uygulanmış ve çok beğenilen Noctua NT-H1 termal macunun ömrü beş yıldır. Daha küçük bilgisayar kasalarında, boyut nedeniyle alan sorunlarınız olabilir, bu nedenle satın almadan önce boyutları iki kez kontrol edin.

COOLER MASTER HYPER 212 EVO

cooler-master-hyper-212-evo

En iyi bütçe dostu CPU soğutucusu, Cooler Master Hyper 212 Evo’dur. Hyper 212 yıllardır piyasadadır, ancak ucuz oyun bilgisayarı yapınız için mükemmel olan herhangi bir stok muadilinden hala metrelerce ileride olan sağlam, bütçeye uygun bir CPU soğutucusu söz konusu olduğunda hala en iyi seçimdir.

Soğutucunun üzerinde dört ısı borulu 120 mm PWM kontrollü bir fan vardır. Ayrıca, sıcaklıkları daha da iyileştirmek için bir itme / çekme hava akışı kurulumu oluşturmak için kendi 120 mm fanınızı diğer tarafa ekleme olanağına sahipsiniz.

BE QUIET! DARK ROCK 4

be-quiet-dark-rock-4

En iyi sessiz CPU soğutucusu, Be Quiet! Dark Rock 4. Neredeyse sessiz bir hava soğutucusu ister misiniz? Be Quiet! Dark Rock 4 – adında bir ipucu var – tam yük altında sadece 21,4dB’lik bir ses seviyesi ile faturaya mükemmel bir şekilde uyuyor, fısıltıya eşdeğer.

Buna rağmen, muadilleriyle karşılaştırıldığında hala oldukça saygın sıcaklıklar veriyor. Gizli siyah tasarımıyla bu soğutucu ne görülebiliyor ne de duyulabiliyor.

COOLER MASTER HYPER 212 RGB BLACK EDITION

Cooler-Master-Hyper-212-RGB-Black-Edition

En iyi RGB CPU soğutucusu, Cooler Master Hyper 212 RGB Black Edition’dır. Muhtemelen en iyi oyun farenizde RGB’ye sahipsiniz, o halde neden hepsini dışarı çıkarıp CPU soğutucunuza da koymuyorsunuz?

Bu, en iyi bütçe dostu seçeneğimiz olarak seçtiğimiz aynı soğutucuyu temel alıyor, ancak adından da anlaşılacağı gibi, fan, adreslenebilir bir RGB fan için siyah alüminyum kapak ile değiştirildi, ayrıcalık için küçük bir fiyat artışı olacak.

NOCTUA NH-L9I / NOCTUA NH-L9A

noctua-nh-l9-cooler

En düşük profilli CPU soğutucusu, Noctua NH-L9 serisidir. Önce kafa karıştırıcı model adlarını kırarsak, NH-L9i Intel soketlerine uyacak ve NH-L9a AMD soketlerine uyacak, ancak her ikisi de aynı soğutucu ve fan tasarımına sahip. Bunun satın alabileceğiniz en düşük profilli CPU soğutucusu olduğuna inanıyoruz.

Noctua, tüm RAM çubukları ve Mini-ITX kartlarındaki en iyi grafik kartları ile %100 uyumluluk ve toplam yüksekliği yalnızca 37 mm olduğunu iddia ederek boyut sorunlarından endişelenmenize gerek kalmayacak. Yerleşik 92 mm PWM kontrollü Noctua fanı da güzel ve sessiz kalıyor.

NZXT KRAKEN X63

nzxt-kraken-x62

En iyi AIO soğutucusu, NZXT Kraken X63’tür. İşlemcinizin hız aşırtmasına ciddi bir şekilde bakıyorsanız, bir AIO su soğutucusu en iyi seçeneklerden biridir. NZXT’nin bu 280 mm sıvı soğutucu bizim seçimimizdir. Radyatördeki neredeyse sessiz fanlar, akışkan dinamik yataklara sahiptir, bu onlara diğer fan teknolojilerinden daha uzun ömür ve daha sessiz çalışma sağlar. Doğal olarak, pompa kapağında RGB aydınlatma vardır, böylece insanlar eski bir stok çözümü kullanmadığınızı bilir.

X63 ile, hava soğutuculara karşı başka bir ligde olduğunu göreceksiniz. Hız aşırtma yapıyorsanız, eşleşen en iyi oyun anakartlarından birini aldığınızdan ve 280 mm radyatör için yer olan en iyi PC kasasını aldığınızdan emin olun…

COOLER MASTER MASTERLIQUID ARGB

Cooler-Master-MasterLiquid-ML360R-ML240R

En iyi RGB AIO soğutucusu, Cooler Master MasterLiquid ARGB’dir. Soğutmanız konusunda ciddi olmamanız ve bu süreçte oyun PC’nize bir renk sıçraması eklemek istemeniz için hiçbir neden yok; sonuçta, günümüzde en iyi oyun klavyeleri ve en iyi oyun kulaklıklarının hepsinde RGB var, öyleyse CPU soğutucuda neden olmasın?

Cooler Master’ın MasterLiquid serisi, parlak CPU bloğu ile bunu güzel bir şekilde yapar ve bir sonraki CPU yükseltmenizi biraz daha kolaylaştırmak için bir avuç farklı boyutta gelir. MasterLiquid ML360R, ısıyı büyük radyatörüne dağıtmak için bol miktarda yüzey alanına ve üç adet 120 mm fana sahiptir, ancak bunun için yeriniz yoksa, çift 120 mm fanlı MasterLiquid ML240R daha hızlı olabilir.

NZXT KRAKEN M22

NZXT_Kraken_M22

En iyi 120 mm AIO soğutucusu, NZXT Kraken M22’dir. Radyatör ne kadar büyükse, bir AIO soğutucusunun yapabileceği iş o kadar iyi olur, ancak bazen bir tane için yeriniz olmaz. Bu, bir sıvı soğutucunun sunduğu soğutma etkilerinden fedakarlık etmeniz gerektiği anlamına gelmez, ancak aralarından seçim yapabileceğiniz daha küçük seçenekler olduğundan, kasanıza takılması daha kolay olabilir.

NZXT Kraken M22, en sevdiğimiz AIO soğutucumuzun küçük kardeşidir ve aynı avantajların çoğuyla birlikte gelir. İşleri sessiz tutar, cüzdanınızda kolaylık sağlar ve CPU’nuzu oyun için doğru sıcaklıkta tutar, ancak hepsinden önemlisi, küçük form faktörü ve tüm modern Intel ve AMD CPU’lar için desteği ile bulabileceğiniz en uyumlu AIO soğutucusu olarak düşünülebilir.