En iyi sıvı soğutma

En iyi AIO sıvı soğutucusu, en iyi oyun CPU’larından bazılarıyla mükemmel bir kombinasyon oluşturması gereken soğutucudur. Performans-TDP oranlarındaki artışlara rağmen, işlemciler bu günlerde hala çok ısınabilir; özellikle de onları overclock ederseniz. CPU’nuzu nasıl overclock edeceğinizi öğrendiyseniz ve bu becerileri test etmek istiyorsanız, en iyi sıvı soğutuculardan birini bir hava soğutucu üzerinden kullanarak daha kolay bir zaman geçirebilirsiniz. Metro Exodus gibi grafiksel olarak daha yoğun oyunlar piyasaya sürüldükçe, hız aşırtma daha yaygın hale gelebilir. İyi bir AIO soğutucusu, işlemcinizi daha az eritme riski ile daha fazla performans elde etmek için hız aşırtmanızı sağlar.

En iyi soğutma üreticileri, Cooler Master, NZXT ve Corsair’in hepsi bir arada (AIO) sıvı CPU soğutucuları ile test tezgahımızda teste tabi tutuldu. Ama neden tamamen bir CPU soğutucusu almanız gerekiyor? İşlemcinizin saat hızlarını potansiyelini karşılayacak şekilde artırmak istiyorsanız, aşırı ısınmanın bir etken olmadığından ve sıvı soğutucular burada devreye girdiğinden emin olmanız gerekir.

Suyun elektronik cihazlarla karışmaması gerektiğini düşünebilirsiniz, ancak etkili bir pompa ve radyatör kombinasyonu, ısıyı bu CPU’dan “termal kısma” diyebileceğinizden daha hızlı uzaklaştıracaktır. (Bu sıvı genellikle su ve diğer soğutucuların bir karışımıdır). Elbette, genellikle daha fazla RGB LED içerirler, bu nedenle teçhizatınızın geri kalanıyla renk uyumu konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

Hepsi bir arada sıvı soğutucular, ıslak şeyleri bilgisayarınızın içine koymanın tüm acısını ortadan kaldırır. Kendi özel döngülerinizi oluşturarak, en iyi grafik kartlarının soğuk çalışmasını da sağlayabilirsiniz, ancak bu çok daha derinlemesine ve başlı başına ciddi bir yapı projesidir. Bununla birlikte, AIO soğutucuları yarım saat içinde kurulabilir ve yine de oyun PC’nizde somut bir fark yaratır.

NZXT KRAKEN X63

nzxt-kraken-x62

En iyi AIO soğutucusu, NZXT Kraken X63’tür. NZXT’den 280 mm lik bu sıvı soğutucu, gerçekten çok yönlü bir ürün arıyorsanız, bizim seçimimizdir. Radyatördeki neredeyse sessiz fanlar, akışkan-dinamik yataklara sahiptir, bu onlara diğer fan teknolojilerinden daha uzun bir ömür ve daha sessiz çalışma sağlar. Doğal olarak, pompa kapağında özelleştirilebilir RGB aydınlatma vardır, böylece insanlar eski bir stok çözümü kullanmadığınızı bilir.

X63 ile, hava soğutucuları başka bir ligde göreceksiniz. Hız aşırtma yapıyorsanız, eşleşen en iyi oyun anakartlarından birini aldığınızdan emin olun.

NZXT KRAKEN M22

NZXT_Kraken_M22

En iyi 120 mm AIO soğutucusu, NZXT Kraken M22’dir. Radyatör ne kadar büyükse, bir AIO soğutucusunun yapabileceği iş o kadar iyi olur, ancak bazen yeriniz olmaz. Bu, bir sıvı soğutucunun sunduğu soğutma efektlerinden ödün vermeniz gerektiği anlamına gelmez, ancak seçim yapabileceğiniz daha küçük seçenekler olduğundan, kasanıza takılmak daha kolay olabilir ve yine de en iyi CPU soğutucularının üzerinde bir soğutma sağlar.

NZXT Kraken M22, en sevdiğimiz AIO soğutucumuzun küçük kardeşidir ve aynı avantajların çoğuyla birlikte gelir. İşini sessiz yapar, cüzdanınızda kolaylık sağlar ve CPU’nuzu oyun için doğru sıcaklıkta tutar, ancak en iyisi, küçük form faktörü ve tüm modern desteği ile bulabileceğiniz en uyumlu AIO soğutucusu olarak düşünülebilir. Intel ve AMD CPU’lar.

CORSAIR H100I PRO RGB

corsair-h100i-pro-rgb

En sessiz AIO soğutucusu, Corsair H100I Pro RGB’dir. Klasik Corsair H100i sıvı CPU soğutucusunun en son güncellemesi, sadece küçültülmüş pompanın etrafındaki yeni LED ışık halkasından ibaret değil. Daha ince radyatör tasarımıyla da ilgili değil. Hayır, yeni H100i Pro RGB ile ilgili en iyi şey, çıkardığı gürültü… veya daha doğrusu gürültü olmaması, neredeyse sessiz bir oyun bilgisayarı yapısı için mükemmel hale getiriyor.

Pakette bulunan süper sessiz maglev fanları ve Sıfır RPM modunun eklenmesi sayesinde, Pro RGB, PC’niz çevrimiçiyken çoğu zaman neredeyse tamamen sessiz kalabilir. Yalnızca su akışına ve radyatörün pasif soğutmasına bağlı olarak, H100i, CPU’yu gerçekten yıkmaya başlayana kadar fanları endişelendirmek zorunda kalmayacak kadar serin tutabilir. Bu, en iyi PC oyunlarının çoğunda, daha fazla GPU ve daha az CPU’ya bağımlı olanlarda, fanları hiç duymayabileceğiniz anlamına gelir.

COOLER MASTER MASTERLIQUID ML360R

Cooler-Master-MasterLiquid-ML360R

En iyi RGB AIO soğutucusu, Cooler Master MasterLiquid ML360R’dir. Soğutmanız konusunda ciddi olmamanız ve bu süreçte oyun PC’nize bir renk sıçraması eklemek istemeniz için hiçbir neden yok; sonuçta, günümüzde en iyi oyun klavyeleri ve en iyi oyun kulaklıklarının hepsinde RGB var, öyleyse CPU soğutucusunda neden olmasın?

Cooler Master’ın MasterLiquid serisi, parlak CPU bloğu ile bunu güzel bir şekilde yapar ve bir sonraki CPU yükseltmenizi biraz daha kolaylaştırmak için bir avuç farklı boyutta gelir. MasterLiquid ML360R, ısıyı büyük radyatörüne dağıtmak için bol miktarda yüzey alanına ve üç adet 120 mm fana sahiptir.

COOLER MASTER MASTERLIQUID ML240L

cooler-master-masterliquid-ml240l-v2-rgb

En ucuz AIO soğutucusu, Cooler Master MasterLiquid ML240L’dir. Pencereli kasanızda hala harika görünen uygun maliyetli bir AIO soğutucusu arıyorsanız, Cooler Master’ın bu 240 mm sıvı soğutucu harika bir seçenektir. Hem fanlarda hem de pompa kapağında özelleştirilebilir RGB aydınlatma vardır.

Bu fiyat noktasında bile, bulacağınız hemen hemen tüm hava soğutuculardan daha iyidir; artı, yine de harika görünüyor, değil mi?

AIO SOĞUTUCU ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Elbette, oyun sisteminize tam bir sıvı soğutma döngüsü eklemek için aşırı çaba sarf etmek size en iyi performans ve güzellik kombinasyonunu verecektir, ancak çok fazla çalışma gerektirir. Ve bir gösterişli makine ya da bir süper hız aşırtmacı yapmıyorsanız, büyük olasılıkla soğutmak için basit bir şey istersiniz.

Hepsi bir arada sıvı soğutucunun güzelliği de budur. NZXT Kraken X63, harika termal performans ve neredeyse sessiz çalışma ile şu anki favori AIO soğutucumuzdur ve ayrıca en iyi oyun bilgisayarı yapısında bile şık bir tasarıma sahiptir.

Corsair ayrıca benzer şekilde parlak bazı sıvı soğutuculara sahiptir ve H100i Pro RGB, neredeyse saf sessizlik için hafif yük altında devre dışı bırakılan fanlar ile görülmek ve duyulmak istemediğiniz bir PC için en iyisidir.

Daha sonra, pazarın daha bütçe dostu ucunda, Cooler Master’ın MasterLiquid ML240L’si listemizdeki en ucuz AIO soğutucusu, ancak yine de 240 mm’lik bir radyatör ve tüm gerekli RGB aydınlatmasını sağlıyor.