iPhone garanti süresini sorgulama

Satılan her iPhone, Türkiye’de en az iki yıllık garantiye sahiptir. Bu durum bazı ülkelerde bir yıla düşebiliyor. iPhone garantinizin ne zaman sona erdiğini doğrudan Ayarlar uygulamasından kontrol edebilirsiniz.

Ayarlardan Garanti Durumunuzu Kontrol Etme

Ayarlar uygulamasını kullanarak iPhone’unuzun garanti durumunu kontrol edebilirsiniz. Bu size temel iki yıllık sınırlı garanti, AppleCare+ kapsamında olup olmadığınızı veya kapsamınızın sona ermiş olup olmadığını söyleyecektir.

Kontrol etmek için iPhone’unuzu alın ve Ayarlar uygulamasını başlatın, ardından “Genel“e dokunun.

iphone-garanti-1

Buradan “Hakkında“ya dokunun.

iphone-garanti-2

Mevcut garanti durumunuzu tanımlayan “Seri Numarası” ve “Ağ” arasında bir seçenek bulmalısınız. Daha fazla bilgi görmek için ona dokunun.

iphone-garanti-3

Bu seçenek, “Sınırlı Garanti”, “AppleCare+” veya “Kapsamın Süresi Doldu” diyecektir. Bir sonraki ekranda, sahip olduğunuz herhangi bir garanti süresinin bitiş tarihini göreceksiniz.

iphone-garanti-4

Cihazınız artık koruma altında değilse, Apple’dan onarım ve telefon desteği almaya devam edebilirsiniz, bu destek bu ekranda listelenir. Ayrıca yardım almak için Apple Destek uygulamasına bir bağlantı bulabilmelisiniz.

Garantinizi Apple Türkiye Web Sitesinde Sorgulama

Kapsamınızı Apple’ın web sitesini kullanarak kontrol etmeyi tercih ederseniz, bunu https://checkcoverage.apple.com/tr/tr/ adresinden neredeyse tüm Apple cihazları için yapabilirsiniz. Web sitesini bir tarayıcıda açın, ardından işaretlemeye çalıştığınız cihazın seri numarasını kutuya girin.

apple-turkiye-garanti-sorgulama

iPhone veya iPad’de seri numarasını Ayarlar > Hakkında > Genel altında bulabilirsiniz. “Seri Numarası” alanına dokunun ve bir “Kopyala” seçeneği görünecektir. Üzerine dokunun ve bunun yerine seri numaranızı kutuya yapıştırabilirsiniz (veya bağlantılı bir Mac’ten yapıştırabilirsiniz).

Mac’inizi kontrol etmek için ekranın sol üst köşesindeki Apple logosunu tıklayın ve “Bu Mac Hakkında”yı seçin. Seri numarası donanımınızın altında listelenir ve bir web sayfasında yazacağınız gibi kopyalayabilirsiniz.

Peki ya diğer bağlantılı cihazlar, aksesuarlar, AirPod’lar ve benzerleri? Bunları iPhone’unuzla eşlediyseniz, bunları Ayarlar uygulamasında bulabilirsiniz. Ayarları başlatın, ardından adınıza dokunun.

Bağlı cihazlar listenize ilerleyin. Buna AirPods ve Beats’ten kulaklıklar, Apple Watch, HomePod ve HomePod mini, Apple TV ve hatta Mac’iniz dahil olabilir. Her cihazın, kopyalamak için dokunabileceğiniz bir seri numarası vardır.

iPhone garantisi neleri kapsar?

Apple’ın bir yıllık sınırlı garantisi, zayıf pil performansı veya düzenli kullanımdan kaynaklanan arızalar dahil olmak üzere üretici kusurlarını kapsar. Düşmenin neden olduğu kırık ekran gibi kazayla oluşan hasarları kapsamaz. Apple, kullanıcı hatasından herhangi bir hasara yol açıp açmadığını belirlemek için belirli işaretleri (kasa içindeki nemi algılayan şeritler gibi) kontrol edecektir.

AppleCare+, iki yıl boyunca iki kaza sonucu hasar vakası dahil olmak üzere ek koruma sağlar. Maliyetler cihaza göre değişir. Her AppleCare+ planı, iki kaza sonucu hasar vakasını karşılar. Ekranınızı kırarsanız, bir hizmet ücreti ödemeniz gerekir. Diğer hasarlar için ücret daha da yüksek olabiliyor. Kredi kartınızla bu tür olayları da kapsayabilecek bir içerik sigortası veya teminatınız olup olmadığını kontrol etmeye değer olabilir.