Topselvi nasıl bir yer? Topselvi hakkında bilgiler

Topselvi semti Kartal’ın en doğusunda yer alır. Sosyoekonomik olarak Kartal ile Pendik arasına sıkışmış olan Topselvi semti, Topselvi Mahallesi, Çavuşoğlu Mahallesi, Yalı Mahallesi ve Yunus Mahallesi’nden oluşur. Topselvi nasıl bir yerdir? Topselvi hakkında bilgiler, ulaşımı ve geleceği hakkında öngörüler.

Topselvi semti konumu

Topselvi semti, Kartal Köprüsünden Kartal’a doğru, Sanayi Caddesi ve Yakacık Caddesi’nin doğu tarafından Pendik’e kadar uzanan bölgenin adıdır. Topselvi Mahallesi, Çavuşoğlu Mahallesi, Yalı Mahallesi ve Yunus Mahallesi, Topselvi semti içinde yer alır. Tüm bu mahallelerin ve Topselvi’nin posta kodu 34873’tür.

topselvi-semti-1
Topselvi semtini kapsayan harita
Fotoğraf lisansı: Kartal 24 / Yandex

Topselvi’de ulaşım

Topselvi’de ulaşım oldukça kolaydır. Semtte hem Kartal’a hem de Pendik’e giden minibüs hatları bulunuyor: C82 Pendik – Topselvi ve C78 Kartal – Topselvi. Ayrıca semt içinden geçen İETT otobüsleri ile metro ve Pendik YHT İstasyonuna gitmek mümkün: KM33 İETT hattı, KM34 İETT hattı.

Kartal Metro istasyonu ile Yunus Marmaray istasyonu, Topselvi semtinde bulunuyor. Ayrıca Yakacık Adnan Kahveci metro istasyonu da Topselvi’ye oldukça yakındır.

Topselvi semti hakkında bilgiler

Topselvi semti 1950’lerden itibaren konutlaşan bir yerleşim yeri. Bölge özellikle sanayi kuruluşları tarafından kullanılan bir alan olmuştur. D100’e yakın olması nedeniyle Çavuşoğlu Mahallesi’nde çok sayıda fabrika ve imalathane bulunur.

Topselvi’deki binalar genellikle az katlı yapılardan oluşuyor. Bu bölge biraz gece kondu zamanlarını andıran binalardan oluşuyor. Son yıllarda bazı binalar kentsel dönüşüm ile yeniden yapılmıştır. Ancak Topselvi semti için en büyük dönüşüm, Kartal merkez planları kapsamında bölgede yapılacak devasa inşaatlarla olacak.

Topselvi’de ne var?

İstMarina AVM, Kartal Yunus Stadı, Topselvi Merkez Camii, PTT Kartal Posta Dağıtım Merkez Müdürlüğü, Fatin Rüştü Zorlu Anadolu Lisesi, Altınordu Futbol Okulu, Bahçeşehir Koleji Kartal Kampüsü, Kartal Altay Futbol Okulu, Turkcell Kartal Plaza, Kartal Gözlemevi, Kültür Parkı.

Topselvi’nin geleceği kentsel dönüşüm

Kartal kentsel dönüşüm projesi ile beraber Yunus’un sahil tarafındaki Eczacıbaşı arsaları ve diğer arsalar için planlar, belediye meclisinde onaylandı. Bu plan kapsamında bölgedeki sanayi tesisleri önümüzdeki yıllarda taşınmak zorunda. Yani bölgedeki fabrikalar ve imalathaneler tamamen bölgeyi terk edecek ve bunun yerine konut alanları yapılacak.

Topselvi’deki kentsel dönüşüm tamamlandığında on binlerce yeni nüfus bölgeye yerleşecek. Nüfus artışı olacak, ancak bölgede yepyeni binalar ve sosyal donatı alanları yapılacak. Topselvi Mahallesi’nden Esentepe Mahallesi’ne geçişte bir de Kartal Millet Bahçesi olacak. Kısaca söylemek gerekirse bu bölgeler çok değerlenecek ve emlak yatırımı için hala geç değil.