Kartal Millet Bahçesi yeri ve detaylar

Kartal Millet Bahçesi’nin yapılacağı yer ve diğer detaylar belli oldu. Millet bahçesi yapılacak alanın toplam büyüklüğü 482.608 m2’lik bir alandan oluşuyor. Taş Ocağı Gölet Alanı olarak bilinen Millet Bahçesi’nin yapılacağı alana ayrıca ticaret ve konut alanı da yapılacak.

Kartal’da eskiden maden alanı olarak kullanılan ve şu anda doğal dengenin sağlanması için rehabilitasyon çalışmalarının yapıldığı Taş Ocağı Gölet Alanı, ulaşım olanaklarıyla dikkat çeken bir konumda yer alıyor. Kuzeyinde D-100 karayolu ve M4 Kadıköy Tavşantepe metro hattı, batısında Anadolu Adalet Sarayı ve Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi var. Kartal merkezden alana ulaşım, Spor Caddesi üzerinden gerçekleştiriliyor ve bu cadde doğrudan Kartal’ın merkezine ve sahile iniyor.

Kartal Millet Bahçesi ne zaman bitecek?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Kartal Esentepe’deki taş ocağının yerine 313 bin metrekare büyüklüğünde Kartal Millet Bahçesi’nin yapımına başlayacaklarını açıkladı.

Kartal Millet Bahçesi’nin ne zaman tamamlanacağı hakkında flaş bir gelişme yaşandı. Kartal Millet Bahçesi’nin yapılacağı eski taş ocağı alanı hakkında konuşan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Kartal Esentepe’deki taş ocağının yerine 313 bin metrekare büyüklüğünde, Kartal Millet Bahçemizin yapımına başlıyoruz. Haziran ayında Dünya Çevre Haftası’nda yapımına başlıyoruz. İnşallah 2023 yılında, Dünya Çevre Günü’nde tamamlıyoruz. Kartal’a, İstanbul’a armağan ediyoruz.” dedi.

Kurum’un açıklamasına göre 2023 yılı Haziran ayında açılması planlanan Kartal Millet Bahçesi’nin ne zaman açılacağı bilinmiyor.

murat kurum kartal millet bahcesi

Kartal Millet Bahçesi projesi

İstanbul Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Esentepe-Çavuşoğlu Mahallesi, Millet Bahçesi ve Çevresine İlişkin 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planının 19 Ekim 2020’de askıya çıkarıldı. İmar planını inceleyen Kartal 24, detayları sizler için derledi.

millet-bahcesi-planlama-alani

Kartal Millet Bahçesi planına göre daha batısında yer alan gölet alana ise konut yapılacak. Planlama alanında ticaret ve konut, cami, sağlık tesisi alanı, eğitim alanı, özel eğitim alanı, park, millet bahçesi, teknik altyapı alanı ve yol yapılması planlanıyor. Planlama alanının %65’ini oluşturan 312.859 m2 büyüklüğünde “Millet Bahçesi” alanı planlanmıştır.

Planlama alanı içerisinde yer alan “Ticaret + Konut Alanı” fonksiyonunun toplam büyüklüğü 103.459 m2’dir. Toplam planlama alanının %21’i Ticaret + Konut Alanı olarak belirlenmiştir. Alanda 2 bin 483 kişinin ikamet etmesi bekleniyor.

kartal-millet-bahcesi-alan

Alan ile ilgili kamu kurumlarından da çeşitli talepler geldiği projede yer aldı. Buna göre İl Sağlık Müdürlüğü Taşocakları Semt polikliniğinin yer aldığı mülkiyetin korunmasını isterken Kartal Müftülüğü ise Millet bahçesi alanı içerisinde bulunan bir adet mescit alanının millet bahçesi mimarisine uygun bir cami yapılmasını istedi. İBB Ulaşım Planlama Müdürlüğü ise alanda 1606 araçlık zeminaltı otopark planladığını belirtti.

Kartal Şehir Parkına rezidans yapılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Esentepe Mahallesi’nde bulunan Kartal Şehir Parkı arazisine ticaret ve konut yapmak üzere imar planı hazırladı. Esentepe Mahallesi’ndeki Gölet alanı olarak da bilinen alana 17 katlı rezidanslar inşa edilecek, park alanı ise eski taş ocağının bulunduğu Çavuşoğlu Mahallesindaki Taş Ocağı Gölet Alanı ile değiştirilerek Millet Bahçesi yapılacak.

Kartal Millet Bahçesi planı ile “Kartal Şehir Parkı” alanını ticaret ve konut alanına çeviren imar planı, 20 Kasım 2020 tarihine kadar itirazların alınması için askıda kalacak. Çok büyük emlak değeri olan Kartal Şehir Parkı alanı, Anadolu Adalet Sarayı’nın Doğu tarafında bulunuyor. Yeni planla beraber alana park yapılmak yerine rezidanslar yapılacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, İstanbul 10. İdare Mahkemesi 2018 yılında “Kartal Şehir Parkı”nı ortadan kaldıran imar planı değişikliğini iptal etmesine rağmen alanın ticaret ve konut alanına çevrilmesi için yeni bir imar planı hazırlandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeni imar planının gerekçesinde, daha önce iptal edilen planın iptal gerekçesinde, eşdeğer alan gösterilmeden Şehir Parkı alanının ticaret ve konut alanına dönüştürülmesi şeklinde belirtildiğini, bu seferki planda ise eski taşocakları mevkine Millet Bahçesi yapılması yönünde bir plan hazırlandığı vurgulandı.

Açıklamada, “Planlama alanı ile eşdeğer alan olarak ayrılan alan, her ne kadar farklı plan bölgelerini kapsasa da, ‘Millet Bahçesi’nin büyüklüğü (315.375 m²) ve ulaşım ilişkileri göz önünde bulundurulduğunda, yalnızca bulunduğu mahalleye değil, kent ölçeğinde hizmet verebilecek kapasitede bir yeşil alan olması sebebi ile planlama alanı ile farklı plan bölgelerinde bulunması hususu bir önem taşımamaktadır.” denildi.