Eczacıbaşı Kartal projesi ne zaman başlayacak?

Eczacıbaşı Gayrimenkul, yeni projesiyle Kartal sahilinde yerini alacak. Eczacıbaşı’nın yakın zamanda hayata geçirileceği Kartal kentsel dönüşüm projesi, ilçenin en değerli konut projelerinden biri olacak. Proje gerçekleşirse Kartal sahiline yaklaşık 3 bin konutluk yerleşim ve ticaret alanı kurulacak. İlgili arsaya ait planlar Kartal Belediye Meclisi’nde onaylandı.

Eczacıbaşı’na ait Kartal’daki denize sıfır 318 dönümlük arsada yepyeni bir konut ve iş yeri projesi hayata geçirilecek. Eczacıbaşı’nın Kartal arazisi, toplam 3 milyon metrekarelik Kartal kentsel dönüşüm alanı içinde yer alıyor. Bölgede gruba ait eski bir fabrika alanı var. Arazinin yanında Kartal İstMarina AVM ve rezidansları bulunuyor. Arazin aynı zamanda vapur iskelesi, Marmaray istasyonu ve İETT garajına yakın olan, ulaşım açısından harika bir konumda yer alıyor.

eczacibasi kartal arazisi
Eczacıbaşı Kartal arazisi

Eczacıbaşı Kartal projesi ile ilgili son durum

Eczacıbaşı arsası Kartal Belediye Meclisinde

Eczacıbaşı’na ait arsalarla ilgili komisyon raporları, bir süredir Kartal Belediye Meclisi gündemine geliyor. Mecliste oy birliği ile alınan kararlarla gündem maddesi komisyona geri havale ediliyordu. 4 Şubat 2021’de toplanan Kartal Belediye Meclisi’nde merkez planları oy birliği ile onaylandı.

kartal-kentsel-donusum-alani

Bülent Eczacıbaşı’ndan Gökhan Yüksel’e ziyaret

Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, 15 Ekim 2019’da Kartal Belediye Başkanlığını kazanan Gökhan Yüksel’i makamında ziyaret etti. Eczacıbaşı CEO’su Bülent Eczacıbaşı, Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’e ziyaretinin yerel seçimlerdeki zaferinden dolayı tebrik amaçlı olduğunu söyledi.

bulent-eczacibasi-gokhan-yuksel-ziyaret
Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel (solda) ile Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı (sağda), Kartal Belediyesi'nde bir araya geldi.

Eczacıbaşı’na ait dev arsaya 3 ortaklı proje!

Proje ile ilgili 2018’te gelen bir habere göre, Eczacıbaşı Gayrimenkul, Kartal’daki 318 bin metrekarelik dev arsa için 3 gayrimenkul firması ile el sıkıştı. İşin sonunda 3 ortağın yaklaşık 1 milyar dolar hasılat elde etmesi bekleniyor.

Kartal’da yeni konut projeleri ile beraber eski fabrikalar sırasıyla lüks konut, ofis ve AVM projelerine dönüşüyor. Ulaşım yatırımlarıyla çok büyük bir gelişme kaydeden ilçe markalı konut geliştiricilerin gözdesi oldu. İlçede en çok merak edilen arsalardan biri de Eczacıbaşı Holding’e ait 318 bin metrekarelik arsa. Arsanın akıbeti belli oldu. Uzun süredir gündemde olan ve konumu ile dikkat çeken arsada inşaat sektörünün bilinen isimlerinden olan Mesa, Nurol ve Tahincioğlu güç birliği yapacak.

Gelen bilgilere göre 3 inşaat şirketi ile arsa sahibi olan Eczacıbaşı arasında hasılat paylaşım modelli bir anlaşma yapılacak. Edinilen bilgilere göre ortaklar tüm şartlarda anlaşmaya vardı. Uzmanların aktardıklarına göre proje kapsamında Kartal sahilindeki dev arsaya 3 bine yakın konut inşa edilecek.

Eczacıbaşı Kartal projesi detayları

Arsada inşaat alanı olarak 141 bin 896 metrekareden oluşuyor. Bunun 64 bin 502 metrekaresi ihale edildi. Arsada 122 bin 271 metrekare konut ve hizmet alanı, 11 bin 614 metrekaresi özel sağlık tesisi alanı, 4 bin 501 metrekare özel eğitim tesis alanı ve 3 bin 509 metrekare ticaret alanı olarak yapılandırıldı. Alanda Eczacıbaşı’na ait 400 dönümlük arsa bulunuyor. Yani ihale edilen arsanın neredeyse 5 katı büyüklüğe sahip.

Proje ile ilgili 2017 yılında bir açıklama yapan dönemin Eczacıbaşı Gayrimenkul Genel Müdürü Orhan Gündüz, “Denizin kenarında 318 dönümlük büyüklüğe sahip arazimiz Kartal kentsel dönüşüm alanı içinde yüzde 10 paya sahip. Arazimizde karma projeler geliştireceğiz. Arazide imar çalışmaları sürüyor.” diye konuştu.

Kartal projesinin hemen önünde metro durağı olduğunu kaydeden Gündüz, konut kısmında bir ortaklık yapmalarının da söz konusu olabileceğini açıkladı. Orhan Gündüz, Marmaray’ın bitmesi, Kartal-Kadıköy metrosunun Sabiha Gökçen’e kadar uzatılması ile Kartal’ın ulaşım problemi olmayan bir ilçe olarak geleceğinin çok parlak olacağını kaydetti.