Bir NBA maçında en fazla üçlük kim atmıştır?

Ölümcül bir basketbol hayranı olarak, Steph Curry veya Kevin Durant’ın bir maçta öne çıkmasını izlemekten daha az şey eğlencelidir. Birkaç kez alevler içinde kaldıklarına ve rekorlar kırmalarına şahit olacak kadar şanslıydım. Rekor kıran performanslardan bahsetmişken, bir NBA maçında en fazla üç sayılık basketi kim attı?

Bir NBA maçında hangi oyuncunun ve hangi takımın en çok üçlük yaptığını size sunmak için NBA tarih arşivinin kilidini açacağız. Ayrıca ilk üç puanlık girişimler ve yüzdelerle ilgili bazı rakamlar da ekleyeceğiz. Bu yüzden arkanıza yaslanın ve yolculuğun ve önemli anların tadını çıkarın.

NBA’de Üç Sayılık Basketlerin Geçmişi

Üç sayılık basketlerin rekorlarını tartışmadan önce, ligin uzun menzilli şutla devam eden ilişkisini anlamak çok önemlidir. Üç sayılık atışlar, 1979-80 sezonunda tartışmalarla tanıtıldı. İlk başta yadırganan bir durumdu. Örneğin, NBA tarihinin en büyük şutörlerinden biri olarak kabul edilen Larry Bird’ün üç sayılık istatistikleri aklınızı karıştıracak. Maç başına attığı 0.7 üç sayılık bir kariyer ortalamasına sahipti.

2000’lerin başından beri NBA’deki üç sayılık atış girişimleri önemli ölçüde değişti. 2004’te NBA’in önde gelen üç sayılık şut takımı, maç başına 24 sayı ile Oklahoma City Thunder’dı. Bu yıl Cleveland Cavaliers, maç başına neredeyse 27 üç sayılık basketle tüm takımlar arasında son sırada yer alıyor. Üçlük demişken, Utah Jazz ise 42 sayı ile birinci sırada.

Oyunun yirmi yıldan daha kısa bir sürede ilerleyişini görmek şaşırtıcı. Günümüzde hızlı hücum durumlarında, oyuncular kolay bir hızlı kırılma düzenini denemek için kanatlara ve köşeye fırlayıp boyalı alan yerine üçlük atmayı tercih edecekler.

NBA Üç Sayılık Basket Rekorları – Normal Sezon

NBA’de Bir Maçta En Çok Üçlük Atan Oyuncu: Klay Thompson (14)

2015-2019 arasındaki Golden State Warriors takımları, izlemesi en eğlenceli olanlardan bazılarıydı. Belirli bir gecede neler olabileceğini asla bilemezdiniz! 29 Ekim 2018’de Klay, 26 dakikada 52 sayı ve 14 üçlük attığı zaman Thompson için durum buydu! Fark o kadar açılmıştı ki Klay, dördüncü çeyrekte oynamaya bile zahmet etmedi.

NBA’de Bir Maçta En Çok Üçlük Atan Takım: Milwaukee Bucks (29)

Bu başarıyı araştırmak için çok uzağa gitmenize gerek yok. Rekor bu sezonun başlarında kırıldı. Bir takımın bir maçta 29 üçlük atması için, bir oyuncunun üçlük çizgisinde alev aldığını düşünebilirsiniz. Miami Heat’e karşı rekor kıran gecelerinde on iki farklı Bucks oyuncusu en az üç tane üç sayılık basket kaydetti. Aslında, kadrodaki her oyuncu – iki kez hüküm süren MVP Giannis Antetokounmpo hariç – o gece üçlük attı. Jrue Holiday, altısı ile takım lideriydi ve Donte DiVincenzo beş ile ikinci oldu.

NBA Üç Sayılık Basket Rekorları – Playoff’lar

NBA Playoff’larda En Çok Üçlük Atan Oyuncu: Klay Thompson (11)

Bireysel oyuncu olarak bir play-off maçında en çok üçlük atan oyuncu listesinin başında yine Klay var. Bana göre bu başarı, normal sezon rekorunu kıran 14 üçlükten bile daha etkileyici. Bu, 2016 Batı Konferansı Finalleri’nin 6. maçında Oklahoma City Thunder’a karşı gerçekleşti. Warriors, neredeyse tüm oyun boyunca geriden geldi ve Thompson’un üçlükleri onları oyunda tutmaktan fazlasını yaptı. Bu fantastik performansın önemli anlarını izlerseniz, Thompson’ın ne kadar çılgınca oynadığını görebilirsiniz.

NBA Playoff’larda Bir Maçta En Çok Üçlük Atan Takım: Cleveland Cavaliers (25)

2016 NBA Playoff’larında, Cavaliers yirmi beş üçlük attı ve Atlanta Hawks 123-98 ile yendi. Büyüklük ve kader, 2016 Playoff koşusu için Cavs tarafında olmalı. Takım, rekor kıran bir sezonu yeni bitiren, 73 maç kazanan ve Bulls’u yenen Golden State Warriors’ı inanılmaz bir şekilde devirdi. LeBron James liderliğindeki The Cavs, Cleveland’ın elli yıldan fazla bir süredir ilk spor zaferini kazandı. En azından Cavs için unutulmaz bir sezondu!