Basketbolda teknik faul nedir?

Sporcular, gezegendeki en rekabetçi insanlardır. Bu rekabet gücü, profesyonel düzeye geldiğinizde önemli ölçüde artar. Bazen oyuncular kendilerini çok savunmasız ve duygusal bir noktada bulabilirler. Bu duygular hayal kırıklığından öfkeye, saldırganlığa kadar değişebilir ve dikkatli olmazlarsa sonuçlarına katlanmak zorunda kalırlar. Basketbolda, bu sonuç genellikle bir teknik fauldür.

Teknik faul, genellikle sportmenlik dışı davranışları içeren belirli oyun kurallarının ihlalidir. Bir oyuncu veya takımın hareketlerinin hakemler tarafından teknik faul olarak değerlendirilmesinin birçok yolu vardır. Bazıları çok sık görülürken diğerleri çok nadirdir. Teknik fauller dünyasının derinliklerine inelim. NBA kural kitabında belirtildiği gibi kurala bakacağız ve teknik faulle ilgili bazı ilginç gerçekleri ve istatistikleri keşfedeceğiz. Teknik faulün süper hayranı olmasanız bile, yeni bir şeyler öğreneceğinizi garanti ederim.

Farklı Teknik Faul Türleri

1. Fazladan Mola İsteği

Bir takımın molası kalmamışsa ve bir oyuncu veya koç mola isterse, takıma teknik faul verilir. Bu, diğer durumlara kıyasla çok küçük bir teknik faul ihlalidir ve o kadar sık ​​olmaz, ancak gerçekleştiğinde, genellikle koçların takımlarının kaç molası kaldığı konusunda oyuncularıyla yeterince iyi iletişim kurmadığının veya ekibin yeterinde dikkat etmediğinin bir işaretidir.

2. Oyun Gecikmesi

Bu durumda doğru çağrı teknik bir faul olsa da, hakemler düdük çaldıkça oyunun daha iyi aktığını ve taraftarlar için daha eğlenceli olduğunu anladıkları için genellikle basit bir uyarı ile oyunun gecikmesi ile ilgilenilir.

Bir oyundaki oyun hareketlerinin en yaygın gecikmesi, topun hemen oyuna geri dönmesine izin vermemek, potadan geçerken topa dokunmak, ancak sahaya geri koşmak gerekirken ve rakibiniz saha dışındayken topa dokunmaktır.

3. Fazla Oyuncu

Bir takımın topu oyuna soktuğunda karşı takımın sahada çok fazla oyuncusu olması durumudur. Kuralın bu bölümünün en yaygın ihlali, oyuna dahil olan bir oyuncunun, değiştirdiği oyuncuyla iletişim kurmaması ve sonunda sahadaki 6 adamla bir sonraki pozisyonu başlatmasıdır.

4. Çembere Asılma

Diğer takım basket atmaya çalışırken oyuncuların smaçtan sonra veya savunmada çembere asılmasına izin verilmez. Bir smaçtan sonra çembere asılması durumunda, bu, aşırı olduğu için karşı takımı küçük gösterme eylemi olarak görülür. Ancak, eğer bir oyuncu güvenlik için çembere asılırsa – başka bir oyuncu düşerse ve smacın altına yerleşirse – bu kabul edilebilir.

5. Davranış İhlalleri

Bu teknik faul çok belirsizdir ancak oyuncuların ve / veya antrenörlerin davranışla ilgili bir teknik faul oluşturan çeşitli hareketleri vardır:

  • Hakeme küfür veya güç uygulamak
  • Maç sırasında sahaya giren antrenörler
  • Alay
  • Küfürlü dil
  • Yumruk, itme veya dirsek gibi kasıtlı ve aşırı fiziksel güç

Bu hareketler, yeterince şiddetliyse, basit bir teknik faul değilse de oyundan atılmaya da neden olabilir.

6. Kavga

Basketbolda kavga tamamen yasaktır ve en azından ve en fazla teknik faulün oyundan atılmasına ve olası para cezasına ve / veya ligden uzaklaştırılmasına yol açar. NBA, 70’lerde ve 80’lerde daha fazla oyun içi kavga deneyimine sahne olurdu, ancak geçmişin bu yönünü temizlemek için gerçekten iyi bir iş çıkarıldı.

7. Para cezaları

Tek bir sezon içinde aşırı miktarda teknik faul, para cezalarına neden olur. Aşağıda, NBA’in kurallar web sitesinden alınan teknik faullerin ve beraberindeki cezaların bir listesi bulunmaktadır.

nbd-teknik-faul-cezalari

NBA Teknik Faul İstatistikleri

NBA’deki teknik faullerin tarihini araştırırken, gerçekten ilginç ve genellikle komik bazı bilgilerle karşılaştım.

Tek Sezonda En Çok Teknik Faul: Rasheed Wallace, 41

2000-01 sezonunda, Rasheed Wallace 41 teknik faul aldı, bu rekor 2000’lerin başından beri değişen lig iklimi ve kültürü nedeniyle uzun yıllar boyunca kırılamayabilir. Wallace o yıl sadece 77 maçta oynadı, yani her 1.9 maçta ortalama bir teknik faul aldı. Wallace’ın ligde çok iyi bir kariyeri olmasına rağmen, teknik faul rekoru kesinlikle emekliliğinden beri onu takip eden bir şeydi.

NBA kariyeri boyunca en fazla teknik faul alan oyuncularda ise durum şöyle:

  1. Karl Malone (332)
  2. Charles Barkley (329)
  3. Rasheed Wallace (317)
  4. Gary Payton (250)
  5. Dennis Rodman (212)

Bu listenin diğer ilginç yönü, size 1980’lerde ve 1990’larda, mücadele edebilmek için güçlü ve dirençli olmanız gerektiğini ortaya koyuyor. Günümüzde lig daha ustalık gerektiren bir spora dönüştü ve oyuncular, vücudunuzu rakiplerinize sürekli vurup çürüttüğünüz bir kariyere karşı, uzun ve sağlıklı bir kariyer sürdürmek için vücutlarına özen göstermenin önemini anlıyor. Sonuç olarak, bugünün NBA basketbol ürünü geçen yüzyılın sonundakinden daha iyidir ve bu nedenle lig müthiş bir şekilde gelişmiştir.