Bitkilerinizi dondan korumanın yolları

Bitkileriniz için buzlu bir hava durumu tahmini kötü olabilir. İşte ani soğuk hava koşullarını atlatmalarına nasıl yardımcı olacağınız.

İlkbahar veya sonbaharda sizi kalın bir mont için giysi dolabına gönderen soğuk hava, bahçenizdeki bazı bitkiler için de zor olabilir. -1 santigrat dereceden düşük hava sıcaklıkları, domates ve biber gibi sebze mahsullerinin yanı sıra petunya ve begonyalar gibi renkli çiçekli yıllıkları öldürebilir. Salatalık asmalarınız veya kadife çiçeği saksılarınız için mont kullanamasanız da, donmaya karşı hassas bitkilerinizin soğuktan zarar görmeden kurtulmasına yardımcı olabilirsiniz. İşte hangi tür bitkilerin donmaya karşı korumaya ihtiyacı olduğu ve ne zaman harekete geçilmesi gerektiği hakkında bilmeniz gerekenler.

Don Nedir?

Hava tahmincileri ilkbaharın sonlarında ve sonbaharın başlarında bir don uyarısı yayınladığında, bu, yıllıkları ve diğer savunmasız bitkileri korumak için dikkat etmeniz gereken zamandır. Sıcaklıkların donma noktasına (0˚C) ulaşacağını düşünebilirsiniz, ancak aslında, 2˚C ile 0˚C arasında bir don olabilir. Don hafif veya sert olabilir; Bu sıcaklık aralığının üst ucundaki hafif bir don, hassas bitkilerin tepelerini öldürebilir, ancak alt kısımlar yeşil kalırken, sıcaklıklar birkaç saat boyunca 0˚C civarında kaldığında sert bir don meydana gelir, bu da bitkinin tamamını öldürmek için yeterlidir.

0˚C’nin altındaki hava sıcaklıkları, dondan daha yıkıcı olan bir donma olarak kabul edilir. Tropikal ev bitkileri ve sardunyalar gibi yumuşak bitkiler, hava sıcaklığı birkaç saat 0° C’nin altında kaldığında tamamen öldürülür. Sonbaharda donma uyarısı genellikle büyüme mevsiminin sonunu gösterir çünkü sıcaklıklar yıllıkları öldürecek ve dayanıklı uzun ömürlü bitkiler, ağaçlar ve çalılar için uykuya dalmaya başlayacak kadar düşüktür. İlkbaharda donma uyarısı, yumuşak bitkileri içeri sokmanız gerektiğinin bir göstergesidir.

Hangi Bitkiler Don Korumasına İhtiyaç Duyar?

Genellikle, sıcak havalarda meyve veren ve çiçek açan yıllık bitkiler, soğuk havaya en duyarlı olanlardır. Yaz ortasında hangi sebzeleri ve bitkileri topladığınızı ve o zamanlar hangi çiçeklerin en renkli olduğunu düşünün. Bunlar, özellikle genç ve yumuşak olduklarında ilkbaharda veya kış gelmeden önce mümkün olduğunca uzun süre devam etmelerini istiyorsanız sonbaharda don hasarından korunmaya ihtiyaç duyan bitkilerdir. Çoğu dünyanın tropik bölgelerinden gelir, bu yüzden dikkatli olun ve sıcaklıklar 4˚C’nin altına düştüğünde onları korumak için planlar yapın.

Aksine, uzun ömürlü bitkiler (her yıl geri dönen bahçe bitkileri), çalılar ve ağaçlar, bölgenizde sağlıklı ve dayanıklı oldukları sürece, genellikle ani bir düşüşe dayanabilirler. İlkbahar donması gelişmekte olan meyvelere zarar verebilir ve çiçekleri yok edebilir, ancak bu bitkiler hayatta kalacaktır.

Bezelye, marul, soğan, karnabahar, brokoli, turp ve lahana gibi bazı yenilebilir bitkiler aslında oldukça dayanıklıdır. Bu soğuk mevsim sebzeleri genellikle -3˚C kadar düşük sıcaklıklara dayanır. Pancar, Brüksel lahanası, havuç, lahana, lahana, maydanoz ve ıspanak gibi daha sert mahsuller bile -6’ların altındaki sıcaklıklardan kurtulabilir. Hercai menekşe ve tatlı alyssum gibi soğuğa dayanıklı birkaç çiçek de soğuk havayı önemsemez.

Donmaya Karşı Koruma Stratejileri

Bir don veya donma yaklaşırken, korumanız gereken bitkilerin büyüklüğüne ve miktarına bağlı olarak birkaç seçeneğiniz vardır.

1. Kapları İç Mekana Taşıyın

Mümkünse, yumuşak bitkileri iç mekana getirin. Küçük konteyner bahçeleri ve hala fidanlık kaplarında bulunan bitkiler genellikle iç mekana geçici olarak taşınması kolaydır. Isıtılmış bir yer her zaman gerekli değildir. Isıtılmamış bir garaj veya bahçe kulübesi, sıcaklıklar 0’ın altına düştüğünde genellikle yeterli koruma sağlayacaktır. Donmaya yakın düşüklükler, yalıtımlı bir iç mekan durumu için çağrı yapar.

2. Battaniyeleri Çıkarın

Eski yatak örtülerini, battaniyeleri ve büyük havluları toplayın. Gerektiği gibi materyali kazıklarla destekleyerek bitkilerin üzerine gevşek bir şekilde asın. Küçük bir yalıtım kubbesi oluşturmak için bitki örtüsünün her yerde zemine uzandığından emin olun. Rüzgar bir sorunsa, kumaşı zemine tuğla, taş veya ağır bir şeyle sabitleyin. Dokuma kumaş, plastik veya kağıttan daha iyi koruma sağlar, ancak oluşabilecek çökeltilerden korumak için kumaş katmanınızın üzerine plastik tabakalar ekleyebilirsiniz. Bitkilerin aşırı ısınmaması için örtülerinizi gün ortasına kadar çıkarın, ancak bunları elinizin altında tutun çünkü genellikle mevsim başına birden fazla donmuş hava tahmini vardır.

3. Cloche kullanın

Fransızca “çan” anlamına gelen bir bahçe örtüsü, genellikle tek bir yumuşak bitki etrafında mini bir sera gibi davranan yuvarlak bir örtüdür. Bir damacana su kabının veya 10 litrelik su bidonunun üstünü kesip bir bitkinin üzerine yerleştirmek işe yarayabilir. Patlamasını önlemek için sapını yakındaki bir kazığa bağlayın. Maksimum koruma için geceleri kapalı tutun, ancak bitkinin aşırı ısınmasını önlemek için gün boyunca kloşu havalandırmak için çıkarın.

4. Su Kuyusu

Nemli toprağın kuru topraktan 4 kat daha fazla ısı tutabileceğini biliyor muydunuz? Topraktaki nem, toprak yüzeyine ısı ileterek bitki çevresindeki alanı 2˚-3˚C kadar ısıtır. Soğuk hava tahmin edildiğinde bitkilerinizi iyi sulayın. Bitkileri tam olarak korumak için sulamaya ek olarak muhtemelen bir örtü veya battaniye gerekli olacaktır.

5. Malç Ekleyin

Kıyılmış ağaç kabuğu veya kompost gibi kalın bir malç tabakası, yumuşak bitkilerin yalıtılmasına yardımcı olabilir. Düşük sıcaklıkların tahmin edilmesinden önceki gece tüm bitkiyi malçla örtün ve hava tekrar ısındığında onu çıkarın. Dağınık ve emek yoğun malç, geniş ekim alanları için en iyi seçenek olmayabilir. Bu yöntemi birkaç küçük ama sağlam bitki (bunu kırılgan fidelerle denemeyin!) veya koruma ihtiyacı sona erdiğinde fazladan malç yayabileceğiniz bir alanda bulunanlar için ayırın.