İstanbul’da ekolojik felaket: Sahilleri deniz salyası kapladı

Marmara Denizinde son zamanlarda etkisini giderek arttıran deniz salyası nedeniyle denizde yaşanan kirlilik dikkat çekiyor. Denizdeki kirlilik nedeniyle oluşan ekolojik felaket nedeniyle deniz yaşamı tehlike altında.

Kirlilik ve deniz sıcaklığın artması sonucu ortaya çıkan deniz salyası, çevre açısından kötü görüntüye sebep oluyor. Deniz salyası özellikle İstanbul’un Pendik, Maltepe ve Kartal ilçelerinde etkili oluyor. Yetkililer soruna henüz kalıcı bir çözüm bulabilmiş değil.

istanbul deniz salyasi
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

Deniz Salyası Nedir?

Deniz salyası özellikle kirlilik olan denizlerde ortaya çıkan bir durumdur. Müsilaj olarak adlandırılan deniz salgısı aslında doğadaki bitkilerden kaynaklanır. Bitkilerin büyümesi sırasında müsilaj oluşur.

marmara denizi kirlilik
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

Bu durum deniz canlılarında yosunlarda, deniz analarında ve midyelerde meydana gelir. Ortaya çıkan mukoza benzeri yapı dışarı salınır. Bu tür canlılardaki artış sonucu denizde çamura veya lağıma benzeyen bir yapı ortaya çıkar. Bunlar bir denizin ne kadar kirli ve oksijensiz olduğunun en önemli ipuçlarıdır.

Deniz Salyası Neden Oluşur?

Deniz salyası nedeniyle sudaki oksijen akışı kesildiği için balıkların yumurtaları ve larvaları ölüyor ve bu nedenle deniz yaşamı olumsuz etkileniyor. Ancak uzmanlar bugünlerin İstanbul ve Marmara Denizi için iyi günler olduğunu söylüyor.

deniz kirlilik
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

Prof. Dr. Cemal Saydam’a göre, Kanal İstanbul’un yapılması durumunda denizdeki oksijen geri dönüşü olmaksızın tükenecek ve deniz hidrojen sülfür ile kaplanacak.